21.05.2001 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtitelům úkoly neubývají

Členové Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (ČMŠSA) se v úterý 16. května sešli v Horních Počernicích na valné hromadě. Hodnotili uplynulé roční období a plánovali další úkoly. Kromě spolupráce na nové legislativní úpravě mají před sebou jednání s mezinárodními šlechtitelskými organizacemi, chystají v Praze zasedání loni založené Východoevropské semenářské sítě, chtějí řešit ekonomické problémy ve šlechtění, nadále jednat se státními orgány, spolupracovat s Agrární komorou České republiky atd.

Jak jsme již stručně informovali, na své valné hromadě šlechtitelé pozitivně hodnotili opatření pro letošní rok, která podpořila zvýšení spotřeby certifikovaných osiv. Jak vyplynulo ze slov prezidenta asociace Ing. Milana Pavlíčka, situace v této oblasti již byla více než kritická. Nedostatečná obměna osiv se negativně projevila jak na zdravotním stavu porostů, tak následně na kvalitě produkce, což může znamenat ekonomické škody v zemědělství i zpracovatelském průmyslu a následně ohrozit i export. Proto se tento problém stal zásadním pro celé české zemědělství. Šlechtitelé a semenáři se však shodují na tom, že podpora, která by v letošním roce měla zvýšit užití uznaného osiva pšenice asi o 20 % a řepky asi o 20 %, přinese první efekt teprve v roce 2002 a proto je nutné ze strany státu tuto podporu vynaložit minimálně po dobu tří let, aby se postupně obnovil genetický potenciál zájmových plodin. Jak ing. Pavlíček vysvětlil, vynaložení této podpory pouze jednorázově by znamenalo zbytečné plýtvání státními prostředky bez působivého efektu. Proto ČMŠSA navrhuje tuto podporu i pro roky příští a rovněž její rozšíření oproti roku 2001 o ječmen, hrách a bob.
V souvislosti s nově přijatým zákonem 408/200o Sb., O ochraně práv k odrůdám, který od letošního roku mimo jiné zavádí ochranu i na tzv. farmářská osiva, se asociace zabývala přípravou mechanismu, který bude schopen do budoucna naplnit požadavek zákona k výběru farmářských licencí a zajistí striktní užívání uznaného osiva u chráněných odrůd druhů, kterých se přímé inkaso poplatků netýká. Proto šlechtitelé a semenáři chystají vznik Družstva vlastníků odrůd, které by mělo zabezpečit organizaci výběru poplatků.
Těmito novými opařeními loňského roku však zdaleka nejsou veškeré problémy v oblasti šlechtění a semenářství vyřešeny. V oblasti legislativy, na jejíž tvorbě se ČMŠSA chce nadále aktivně podílet, zbývá dořešit zákon upravující uvádění osiva a sadby do oběhu a zákon o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském. Samozřejmostí při tvorbě těchto norem jej jejich kompatibilita s legislativou Evropské unie.
Účast na tvorbě legislativy je pouze jednou z mnoho činností asociace, která dnes sdružuje asi 60 členů a jsou v ní zastoupeny firmy širokého spektra činnosti od šlechtitelských a semenářských firem po producenty osiv, včetně firem dodávající chemické přípravky a speciální technologie. Prezident ČMŠSA konstatoval, že asociace dnes sdružuje celé české šlechtění polních a speciálních plodin, výzkum a obchod v rámci celého sortimentu plodin. Koncentruje tedy rozhodující potenciál českého semenářství k zastřešení a řešení veškerých zásadních problémů oboru v zájmu vytvoření obecně schůdných podmínek po další rozvoj semenářství.
Kromě pracovní skupiny zabývající se legislativou sehrávají v této organizaci svoji nezastupitelnou úlohu například pracovní sekce zabývající se dotacemi, geneticky modifikovanými organismy a dále odborné sekce věnované převážně jednotlivým plodinám.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down