Po sérii akcí věnovaných především odrůdám se 21. srpna konalo další setkání bramborářů. Na seminář pořádaný oddělením Ochrany rostlin Výzkumného ústavu bramborářského (VÚB) v Havlíčkově Brodě se letos sjeli pěstitelé brambor již podesáté a i tentokrát se zde měli co dozvědět.
Letošní rok je charakteristický silným infekčním tlakem houbových chorob, a to nejen v porostech brambor. Také proto se seminář s příznačným názvem Ochrana brambor uskutečnil letos dříve než v předchozích letech. Podstatnou součástí semináře je totiž prohlídka polních pokusů na Výzkumné stanici ve Valečově, kde podle slov odborníků z VÚB, nebude vlivem chorob za pár dnů již co srovnávat. Avšak ještě v době konání semináře se zde pěstitelé brambor měli možnost přesvědčit o účinnosti fungicidů, herbicidů a desikantů. Bližší podrobné informace o aplikovaných přípravcích a jejich sledech podali pěstitelům zástupci chemických firem, které byly spolupořadateli semináře.
Odrůdy anonymně
K vidění zde byl i téměř kompletní sortiment odrůd. Hlízy ze třech trsů vykopané předchozí den a omyté silným přívalovým deštěm si účastníci nejprve prohlédli bez jejich označení a tak mohli skutečně nezávisle posoudit, které z odrůd se jim nejvíce líbí. Z výsledků této netradiční ankety vyplynulo, že ve Valečově se nejlépe jevily velmi rané odrůdy Flavia, Velox, Carera a Vera, rané Beladone, Dali, Kordoba a Secura. Z poloraných odrůd pěstitele nevíce zaujal nový zatím zkoušený bezejmenný kříženec, dále odrůdy Milva a Rembrant. Mezi polopozdními a pozdními odrůdami zvítězily Samanta, Morene a Asterix.
Abnormální výskyt chorob
Program semináře byl věnován především hodnocení právě končící sezóny. Jak uvedl Ing. Ervín Hausvater, poslední tři roky se hovořilo o neobvykle silném tlaku plísně bramborové, rok 2001 však předcházející roky překonal a výskyt plísně byl největší za poslední desetiletí. Tato choroba v plné síle nastoupila velmi brzy, asi o 2 až 3 týdny dříve než loni a ani v teplých a suchých srpnových dnech nepřestala být aktivní. Navíc jsou letos silně napadeny také hlízy brambor, což bylo možné vidět také na porostech brambor ve Valečově. Je tedy zřejmé, že výskyt plísně bramborové významně ovlivní výnos. Jak ing. Hausvater připustil, některým porostům velmi náchylných odrůd letos nepomohla ani chemická ochrana. Další z chorob, která se letos významně projevila na porostech brambor, byla kořenomorka.
Jejímu výskytu napomohlo vlhké a studené jaro. Výskytu kořenomorky lze zabránit především chemickou ochranou – mořením. Na trhu je několik vhodných přípravků a podle ing. Hausvatera se náklady na toto opatření zemědělcům vrátí. Upozornil však na možnou fytotoxicitu některých přípravků při moření čerstvě odklíčené sadby, což se následně může projevit ve snížené vzcházivosti.
Chránit nejen na poli
Výsledky pokusů a informace o uplynulé sezóně jistě pěstitelům brambor pomohou v příští sezóně. Ta letošní však ještě není zcela u konce a proto doc. Ing. Vlastimil Rasocha upozornil pěstitele na poslední nutná opatření. Varoval před sklizní za vysokých teplot a rovněž doporučil sklízet porosty brambor, u kterých jsou plísní napadené hlízy, jako poslední. Bramborářská sezóna však nekončí sklizní, patří k ní i uskladnění. Ing. Rasocha proto zdůraznil nezbytnost dokonalého mechanického vyčistění skladů a jejich následnou dezinfekci. Ing. Petr Ackermann ze Státní rostlinolékařské správy doporučil pro dezinfekci bramboráren tradiční chlorové vápno a chlornan sodný (SAVO). Registrovanou novinkou vhodnou pro dezinfekci bramboráren je přípravek Menno Florades obsahující kyselinu benzoovou a propanoly. Tento přípravek se širokou účinností je doporučován také v rámci mimořádných rostlinolékařských opatření k dezinfekci bramboráren v podnicích s potvrzeným výskytem bakteriální kroužkovitosti.