05.11.2001 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eurofarms naplňuje globalizaci

Zemědělství a globalizace není úplně nejtypičtější spojení, ale prostřednictvím společnosti Eurofarms se stává skutečností i u nás. Tato nadnárodní firma, která patří Angličanům, přesněji firmě Farmwealth Ltd., podniká v Čechách šestým rokem. Na Jihlavsku, Táborsku a v Polabí hospodaří celkem na sedmi tisících hektarech půdy, v Polsku na 30 tisících hektarech a vlastní i další podniky po Evropě, například ve Španělsku.

„Hlavním důvodem, proč jsme sem vůbec přišli, byly brambory,“ říká William Henry England, výkonný ředitel a jeden ze dvou jednatelů s. r. o. Eurofarms. První rok je pěstovali na sto hektarech na Jihlavsku, rok na to převzali pozemky po zkrachovalých družstvech Vlastiboř a Dírná na Táborsku. Naše zemědělce šokují nezvykle jednoduchým osevním postupem a‘ la Amerika: na polovině polí „jedou“ pšenici a na druhé půlce řepku. Tři tisíce hektarů půdy dnes obhospodařují na Jihlavsku, zhruba stejně tolik na Táborsku a tisíc hektarů v Polabí. „Půdu nekupujeme, všechno máme v dlouhodobém pronájmu,“ tvrdí Vlastimil Rasocha, který je předsedou představenstva a jednatelem firmy Eurofarms a odborné veřejnosti je známý jako spolumajitel společnosti MedipoAgras.
Zelenina byla krokem do neznáma
Letos vstoupila společnost Eurofarms na neznámou půdu - pustila se do zeleniny. Že si pro její pěstování vybrala Polabí, je vcelku logické. Květáky, brokolici, ledový salát i další druhy zeleniny určené pro letní prodej však sklízela také na Vysočině. „Lidé se dost divili, my jsme si ale říkali: když zeleninu mohou pěstovat doma na zahrádkách, proč by to nešlo na poli,“ obhajuje neobvyklý pokus William England. První rok, který nebyl pro poměrně chladné počasí zdaleka ideální, podle obou jednatelů potvrdil, že i na Vysočině se zelenina pěstovat dá. Proto ji tam chtějí příští rok ještě rozšířit. Stejně jako na Nymbursku, kde letos zelenině vyhradili 400 z 1000 hektarů. Počítají s rozšířením ploch „pro vitamíny“ o 30 až 50 procent. Zhruba z 600 hektarů v Polabí sklízeli obilí a řepku, kterou měli i v programu set-aside.
Začátek zelinaření spojila firma s mnohamilionovými investicemi. „Nejsou krátkodobé. Aby se nám peníze vrátily, musíme tu podnikat delší čas,“ říká England. Podotýká, že zahraniční investoři, což jsou stejně jako on angličtí farmáři, chápou, že jejich zájem podnikat v centru Evropy se neobejde bez obrovských investic. Vedle výhodných půjček od Evropské banky pro obnovu a rozvoj má nadnárodní společnost ještě jiné finanční zdroje.
Něco se povedlo, něco méně
Tak hodnotí Vlastimil Rasocha zelinářskou premiéru podniku. Firma Eurofarms odstartovala sezónu s nejnovějšími technologiemi. Po polích v okolí Sojovic se pohybují nové traktory Massey Ferguson s moderními sklizňovými linkami. Přímo v Sojovicích firma rekonstruuje své zázemí zpustlý areál bývalého družstva. A zelináři v okolí pohlížejí s obavami na dravou konkurenci.
Manažeři Eurofarms se ale necítí být mistry světa. Nad výsledky mnohých soukromých pěstitelů zeleniny v této oblasti vyslovují uznání. „Této výrobě musejí věnovat spoustu energie, času, přitom hodně riskují, protože u zeleniny je podnikatelské riziko podstatně vyšší než třeba u obilí,“ zdůrazňuje inženýr Rasocha. Ani drobní pěstitelé se podle něj nemusejí bát budoucnosti, pokud se budou specializovat na nějaký pro ně vhodný a žádaný druh a budou ho dělat výborně. „Specializace bude pro zelináře třeba s 15 hektary nevyhnutelná, i za cenu, že si budou pole vyměňovat s okolními pěstiteli. To však neznamená, že se musí přeorientovat hned příští rok,“ dodává český jednatel Eurofarms.
Novinka – sadba v blocích
Nejspíše jediná v republice používá u vybraných plodin nově zelinařící společnost místo minisadby sadbu lisovanou do bloků 4 x 4 centimetry. „Je to obrovská výhoda z hlediska stability výnosu, ač je tento způsob dražší. Rostlinka má všechny kořeny v balu a po vložení do studené půdy se lépe ujímá,“ vysvětluje William England. Výhradním dodavatelem sadby je firma Montano Semice, do níž společnost Eurofarms majetkově vstoupila. Přebrala její pole a Montano přesunulo své aktivity výhradně na výrobu sadby. S finanční podporou Eurofarms si v Semicích pořídili novou linku holandské výroby pro lisování sadby do balíčků. Samozřejmostí je používání netkaných textilních fólií a plošných závlah, do nichž také Eurofarms hodně investoval.
Česká farma pro odbyt
Při prodeji zeleniny se firma Eurofarms orientovala zejména na hlavní velkoobchody, kterým dodala kolem 80 až 90 procent produkce. Podařil se také záměr najít pro ledový salát odbyt v zahraničí, i proto chce jeho pěstování napřesrok rozšířit. „Spolupracujeme s firmou G´s, která se specializuje na ledové saláty, a exportujeme je do mnoha evropských zemí - Itálie, Španělska, Francie, Holandska, Německa, Anglie, Norska, Švédska. Na export šlo přes 70 procent produkce ledových salátů,“ doplnil Vlastimil Rasocha.
V hlavě nosí manažeři Eurofarms také projekt na založení odbytové organizace Česká farma, která má sloužit i pro menší pěstitele. Přiznávají, že je to jedna z věcí, která se letos nepovedla, ale nemohli toho stihnout tolik najednou. Nicméně přípravy běží, renovuje se sklad u Přerova nad Labem. I v příštích letech chce společnost prodávat sklizeň přes velkoobchody, postupně plánuje zvyšovat i přímý prodej do řetězců.
Podnikání pro zisk
Zatímco zeleninu pěstuje Eurofarms s maximální intenzitou, u obilí a pšenice to firma nepokládá za hlavní cíl. „Naším cílem je zisk,“ říká otevřeně ředitel England. I proto se v Čechách soustřeďují jenom na polařinu, i když jak anglický farmář dodává, „proti zvířatům nic nemám“. Zřejmě největší chov dojených krav v Evropě má tato anglická firma v Polsku, kde její stádo čítá kolem devíti tisíc kusů.
V posledních třech letech byla firma vždycky zisková a nic by se na tom nemělo změnit ani v letošním roce. Ve svém hospodaření se snaží o co nejnižší náklady. Nízké nájmy za půdy a levná pracovní síla byl také jeden z hlavních důvodů, proč tu Angličané začali hospodařit. „Vstupy jsou ale víceméně na stejné úrovni, dokonce v některých položkách vyšší. Třeba nafta je tady dražší a mnohdy i chemie se tu prodává za vyšší ceny než v Anglii,“ porovnává Rasocha. Co nejnižší náklady přivedly Eurofarms také k minimalizaci. „Používáme oba systémy - bezorebné setí s diskem John Deere i Horsch Concord s radličkami. Každý má své výhody,“ tvrdí England.
Nižší náklady, které jsou zajímavé pro zahraniční podnikatele, ale nejsou jediným rozdílem mezi hospodařením u nás a jinde v Evropě. „Musíme vzít v úvahu, že jsou tu také nižší farmářské ceny a proti Anglii i podstatně menší výnosy. Jestliže na Táborsku sklízíme průměrně pět až šest tun pšenice z hektaru, tam je to dvakrát tolik,“ zdůrazňuje Vlastimil Rasocha. Když ale firma Eurofarms na pozemcích zkrachovalého vlastibořského družstva začínala, z hektaru se sklízelo jen asi 3,5 tuny pšenice. „Půdu jsme převzali v zoufalém stavu, hodnota pH byla nižší než pět, fosforem a draslíkem družstvo léta nehnojilo, neaplikovali ani dusík. Proto jsme zvolili nejjednodušší systém - pouze dvě plodiny po dobu čtyř, pěti let. Teprve pak má smysl zařadit do osevního postupu tři nebo čtyři plodiny, ale víc ne,“ uvedl William England.
Co dělají jinak?
Když Angličané převzali družstvo ve Vlastiboři, ze dne na den zrušili šest středisek, „zavřeli“ neperspektivní chov dojnic, maximálně zjednodušili podle nich přespříliš pestrou rostlinnou výrobu. V tom ale není jediná odlišnost proti zaběhlému způsobu hospodaření našich mnohých velkých podniků. Propastný je rozdíl v řízení firmy.
Šestatřicetiletý ředitel England je v managementu firmy podle svých slov nejstarší, průměrný věk manažerů nedosahuje ani třiceti let. Největší devizou firmy, tvrdí oba jednatelé, je silný tým mladých lidí. Aktivněji než dosud je chtějí vyhledávat také na zdejších zemědělských univerzitách. Mají zájem o deset absolventů každý rok. Potenciální manažeři dostanou příležitost poznat všechny výrobní programy a projdou si „kolečkem“ i ve všech třech zemích, kde nadnárodní firma působí. „Nový pracovník začne třeba u brambor v Jihlavě a během roku vystřídá ostatní farmy v České republice. Příští rok bude pracovat například v Polsku,“ vysvětluje ředitel. Kariérní růst umožňuje podle něho firma také schopným traktoristům, kteří mohou časem řídit určitou skupinu lidí. „Dáváme velký důraz na vzdělávání pracovníků,“ zdůraznil. Na polích pak pracují téměř výhradně Ukrajinci a Slováci, které společnost shání přes specializované agentury.
Rok 1996, kdy firma Eurofarms v České republice zakotvila, byl podle Williama Englanda velmi příhodnou dobou. S předstihem za začala připravovat na příležitost, jakou bude otevření trhu po rozšíření Evropské unie. Z Česka je to přece do Německa či Polska jenom kousek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down