18.02.2002 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana rostlin neznamená jenom pesticidy

V pořadí třetí seminář věnovaný ochraně rostlin ukončil letošní sérii odborných porad, kterou uspořádalo naše vydavatelství pro své čtenáře. Konal se v aule Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, a tak se jej tentokrát pochopitelně zúčastnili hlavně pěstitelé z Moravy. Scénář akce se téměř shodoval s programem v Českých Budějovicích a Pardubicích. Nikdo tedy nebyl ošizen.

Ochrana rostlin je nejobsáhlejší a nejsložitější oblastí rostlinné výroby. Její pomocí lze mnohé zlepšit, ale i při malé chybě také pokazit. Proto přednášející usoudili, že trochu opakování teorie ze školy neuškodí, zvláště když bude doplněno zcela konkrétními doporučeními, jak v určité situaci proti škodlivému činiteli postupovat a jakých chyb se vyvarovat.
Rostlina, tedy i pěstovaná plodina, je součástí prostředí. Do tohoto prostředí vstupují také ostatní organismy a vše by mělo být v rovnováze. Tak tomu ve skutečnosti ovšem není. Člověk svou činností na jedné straně určitou rovnováhu vytváří a na druhé ji zase porušuje. Zhruba těmito myšlenkami zahájila své první vystoupení doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc., z České zemědělské univerzity. Připomněla nutnost respektování zásad správné pěstitelské praxe, které byly v poslední době formulovány. Za největší slabinu naší rostlinné výroby považuje nedodržování jedné z nich, a to je střídání plodin. Na mnoha skutečnostech je možné se přesvědčit, že právě neexistence osevních postupů způsobuje obrovskou nevyváženost současné rostlinné výroby, což následně přináší mnoho problémů zvláště v ochraně rostlin.
Ve stejném duchu na ni volně navázal Ing. Jan Kazda, CSc., z téže univerzity. Stručně prošel hlavní skupiny živočišných škůdců polních plodin. Upozornil zvláště na ty, kteří se v posledních letech stávají z nejrůznějších důvodů významnějšími a pěstitelům způsobují větší starosti, než tomu bylo třeba ještě před několika lety.
Rezistence plevelů vůči herbicidům je známa již dlouho. Jejím klasickým příkladem jsou herbicidy na bázi triazinů a populace plevelů vůči nim rezistentních. Jak zdůraznila RNDr. Daniela Chodová z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v poslední době se objevují také plevele s rezistencí proti jiným skupinám účinných látek (například sulfonylmočovinám), a to ne ojediněle. Velmi zajímavou částí její přednášky byl praktický návod pro agronomy, jak postupovat v případě, že mají podezření na výskyt rezistentního plevele na svých pozemcích. K této problematice se podrobněji vrátíme na stránkách Zemědělce a v odborném měsíčníku Úroda.
Po prvním, zahřívacím kole následovalo druhé. V něm se přednášející soustředili na konkrétní situace, které lze letos na jaře očekávat. Plodinami, jimž byla věnována hlavní pozornost, byly pochopitelně ty nejpěstovanější - obilniny a ozimá řepka. A tak se posluchači například dověděli, že se již v nejbližších dnech mohou objevit v porostech řepky krytonosci a že jen málokdo se letos vyhne starostem s fomovou hnilobou řepky, zvláště pokud na podzim včas nepoužil přípravek Horizon, fungicid s morforegulačním účinkem.
U ozimých obilnin bude pravděpodobně dosti značným problémem plíseň sněžná, mrazy úspěšně přežily braničnatky a proti chorobám pat stébel budou asi potřebná až tři ošetření fungicidy.
„Teoretická“ konstatování předních odborníků vhodně a velmi pohotově doplňoval doporučením konkrétní chemické ochrany Ing. Zdeněk Košťál, CSc., z firmy Bayer. Škoda, že možnosti prezentovat přípravky na ochranu rostlin před zástupci zemědělské praxe využil v Brně pouze on. Nemohu se ale nezmínit o skutečnosti, že v případě vhodnosti použít v určité situaci, která se probírala, přípravek „konkurenční“ firmy toto doporučení také uvedl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down