„Kdy se vyplatí ochrana rostlin?“, to je otázka kterou si pokládáme nejen v tomto Speciálu Plus časopisu Farmář. Je to otázka, kterou se jistě často pokládají především pěstitelé. Nalézt odpověď na ni jim mohly pomoci odborné konference na téma Ochrana polních plodin proti houbovým chorobám. Koncem ledna je v Praze a Brně uspořádala společnost Syngenta. Odpověď, jež vyplynula z vystoupení několika odborníků, je jednoznačná: Fungicidní ochrana se vyplatí.
Jak ve svém referátu uvedl Ing. Antonín Horák, CSc., z pořádající společnosti Syngenta, obvyklými se při ochraně obilnin stávají v mnoha úspěšných podnicích dvě fungicidní ošetření. Jak doložil na výsledcích několika pokusů realizovaných s přípravky firmy Syngenta, vliv důsledné fungicidní ochrany na výnos je jednoznačný. Z bohatého sortimentu pěstitelům pro ochranu obilnin doporučil mořidla Dividend a Maxim a fungicidy: strobiluronový přípravek Amistar, azolovou novinku Archer Top i již známé Alto Combi a především kombinace těchto přípravků, jež přinášejí kýžené ekonomické efekty. To, že největší ekonomické efekty mohou pěstitelé obilnin očekávat při dvojím ošetření porostů, potvrdila na základě vlastních pokusů také Ing. Alena Bezdíčková z distributorské firmy Ditana, s. r. o.
Z vystoupení několika odborníků dále vyplynulo, že fungicidní ochrana se podílí i na zlepšení technologických parametrů, které rovněž ovlivňují zpeněžení produkce.
Kromě již zmíněného pozitivního vlivu na výnos a na technologickou kvalitu poukázal ing. Horák na význam dvojího ošetření obilnin při minimalizaci obsahu mykotoxinů ve sklizeném zrně. Jde o parametr, který zpracovatelé rovněž při výkupu produkce začínají sledovat.
To, že se fungicidní ochrana vyplácí nejen u obilnin, potvrdil doc. RNDr. Ing. Jan Zahradníček, CSc. Z jeho tříletých pokusů s pěstováním cukrové řepy vyplývá, že zmíněný fungicid Amistar zvyšuje výnos v průměru asi o 8 % a současně cukernatost o více než 5 %.
Nesporný je ekonomický přínos fungicidní ochrany brambor, což doložil Ing. Ervín Hausvater, CSc., z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. U brambor lze podle něj hovořit o ekonomickém přínosu fungicidní ochrany v desítkách procent.
Bez ochrany proti chorobám si nelze představit ani intenzívní pěstování řepky. Fungicidní ochrana řepky, která je postavena i na přípravku Amistar z nabídky Syngenty, je samozřejmostí i v Kralovické zemědělské a. s., kde loni sklízeli řepku s výnosem přesahujícím pět tun z hektaru.
O tom, co vše obnáší kralovická technologie řepky „pětitunky“, vás budeme informovat v příštím čísle Farmáře.
Text a foto
Petra Vaňatová
Popiska k foto: O fungicidní ochraně obilnin uvažují pěstitelé již na začátku vegetace.