Ochrana proti škodlivým činitelům je nejen významným faktorem který ovlivňuje dosaženou výnosovou úroveň, její stabilitu a jakost, ale i finančně náročným opatřením. To jistě vede pěstitele k zamyšlení nad tím, jak drahé vstupy si budou moci dovolit v následující vegetaci a jak často budou vstupovat s ochranou do porostů.
Náklady na ochranu proti chorobám nejsou malé a jejich uživatelé si nejsou vždy jisti výhodností tohoto zásahu. Je proto užitečné zamyslet se nad výsledky polních pokusů a nad výnosy ozimé pšenice u různých odrůd a po různých předplodinách v konkrétních podnicích a hospodářstvích. A dále jak využít i jiných možností než je aplikace fungicidů
Smyslem uvedeného sdělení je snaha poukázat na skutečnost, že i přes relativně vysoké náklady je dobře volená ochrana vysoce rentabilní a přispívá k celkovému zlepšení budoucí finanční situace podniku a že i nabyté vědomosti mohou mít stejnou váhu jako dobrý fungicid z pohledu prospěšnosti, neboť umožňují předvídat, kdy se může škodlivý činitel v porostu vyskytnout a jak velkou sílu epidemie lze očekávat. Kromě toho i počasí má zásadní význam pro vznik konkrétní situace.
V tabulce č.1 je uveden přehled výskytu nejdůležitějších chorob ozimé pšenice v několika posledních letech a ilustruje nutnost pružnosti ve strategii ochrany v jednotlivých letech.
Dalším důležitým momentem je to, že stejně jako v zahraničí i v našich podmínkách a na odrůdách u nás povolených přináší velmi pozitivní výsledky integrované používání fungicidů, kde je dávka a účinná látka vybírána podle odrůdy, choroby, doby výskytu a síly epidemie.
V integrované strategii ochrany je nutné spráně odpovědět na následující základní otázky:
Kdy zasáhnout ?
Čím zasáhnout ?
V jaké dávce ?
V pokusech bylo dokázáno že postupnými zásahy, v dávkách fungicidů odpovídajících síle populace patogena, aplikovanými ve správnou dobu lze dosáhnout mnohem vyšších výnosových přírůstků než tomu bylo doposud.
Současný pestrý sortiment pesticidů umožňuje kvalitní výběr ze široké palety přípravků. Nevýhodou stávajícího stavu je to, že u nás lze používat podle zákona a některých jeho výkladů, jakýkoliv pesticid jen v konkrétní hodnotě povolené dávky.
Nové technologie aplikace pesticidů je však nutné sledovat neboť je v nich obsaženo racionální zdůvodnění proč nelze setrvávat jen u schémat z minulých let.
V současné době je třeba vycházet z podstatného rozšíření spektra účinných látek fungicidů a měnící se společenské objednávky, která požaduje:
Zachování porostu obilovin bez škodlivého vlivu pathogenů po téměř celé vegetační období, což znamená vyšší výnosový přírůstek.
Toho musí být docíleno na ekonomicky přijatelné hladině a za předpokladu, že nebude příliš zatěžováno životní prostředí a bude zachována nebo zlepšena kvalita produkce.
Sněti a fusaria
Prvním vstupem do technologie pěstování je moření osiva. Pokud není osivo mořeno lze se obávat jak ztrát na výnosech, tak ztráta kvality získané produkce.
Základní otázka zní:
Vyplatí se mořit osivo?
Co ohrožuje produkci obilnin pokud nenamoříme?
Z chorob, které lze potlačovat mořením u ozimé pšenice a ozimého ječmene mohou výnos ovlivnit především houby rodu Fusarium. Ty mohou způsobit oslabení a prořídnutí porostů v časném jaru s následným výskytem stéblolamu a oslabit tak velmi důležité výnosové komponenty jako je počet klasů na m2 a produktivita klasu. Mořidla s vysokou účinností patří k těm dražším a tak jejich širší použití není zatím v převaze. Napadení a četnost výskytu fuzárií záleží především na průběhu a délce trvání zimy.
Kde je nebezpečí vyšších výskytů chorob přenosných obilkou a kdy je větší jistota návratnosti vložených peněz?
1. V letech s deštivým počasím v době tvorby obilky a sklizně
2. Po předplodině kukuřici,
3. Při minimálním zpracování půdy, nebo při bezorebném setí po předplodině obilnině
4. Při déletrvající sněhové pokrývce a nízkých teplotách v zimě
5. U pozdě setých porostů
6. U citlivých odrůd
Ochrana osiva mořením je ale více vnímána jako opatření, které u ozimé pšenice potlačuje sněti z rodu Tilletia a u jarního a ozimého ječmene prašnou sněť a pruhovitost (Ustilago nuda a Helminthosporiu gramineum).
Hospodářský význam Tiletií (caries i controversa) byl v posledních letech znovu objeven, neboˇprodejnost kontaminovaných partií je problematická a dá hodně starostí.
U snětí rodu Tilletia je vyšší riziko ekonomických ztrát :
1. U citlivých odrůd (Ebi, Drifter,Wisdorf),
2. u nemořeného osiva pokud nebylo vyloučeno napadení porostu a nebo přítomnost spor na zrnu.
3. při uplatňování minimalizačních technologií
Současná mořidla potlačující tyto choroby jsou základem technologie pěstování a umožňují lepší využití i následných ochranných opatření (viz graf 1)
Stéblolam
Stéblolam je v České republice často se vyskytující chorobou ozimé pšenice. Její výskyt závisí na technologii pěstování ozimé pšenice, pěstované odrůdě a počasí v daném roce. Zdrojem infekce jsou zbytky organické hmoty v půdě, a se změnou struktury zemědělství a způsoby zpracování půdy narůstá nebezpečí výskytu a tím i hospodářské škodlivosti. Ochrana aplikací fungicidů je z ekonomických důvodů prováděna zatím na malém procentu pěstované pšenice, ale v budoucích letech lze očekávat nárůst intenzity ochrany, především u ekonomicky silnějších subjektů a u porostů s vyšší očekávanou výnosovou úrovní a zvýšenou intenzitou pěstování.
Současné a perspektivní způsoby ochrany proti chorobám pat stébel jsou v následujícím přehledu.
Pro vyšší efektivnost aplikovaných fungicidů je nutná přesná diagnostika původce onemocnění. U chorob pat stébel je diagnostika ztížena malou odlišností vizuálních symptomů v ranných fázích růstu, kdy je nutné provádět ochranu.
Účinnost fungicidů na jednotlivé patogeny se liší. Proti pravému stéblolamu (Tapesia species ) je vysoce účinný cyprodinil (není u nás k tomuto účelu povolen) a dále pak flusilazol a cyproconazol, zatímco azoxystrobin má dobrou účinnost na Rhyzoctonia cerealis a prochloraz proti Fusarium spp. Carbendazim v přípravku Bavistin je vhodným komponentem ke všem výše uvedeným účinným látkám.
Pokud je použit fungicid nesprávně nelze očekávat výnosové přírůstky a ekonomický efekt.
Z těchto důvodů by bylo vhodné dál rozpracovávat diagnostické metody a upravovat je pro použití v praxi, sledovat populace jednotlivých patogenů a zaznamanávat jejich změny ve vztahu k měnícím se způsobům hospodaření.
Současný sortiment kombinovaných fungicidů (Alto combi, Alert, Duett, Sportak Alfa) proti chorobám pat stébel umožňuje při realizaci ochrany v době tvorby prvního až druhého kolénka účinně zasáhnou i proti řadě listových chorob. Především proti padlí travnímu, rzi plevové a časným výskytům rzi pšeničné. U dobrých porostů s dostatečnou výživou je toto považováno za základní opatření v integrované aplikaci fungicidů. Po něm pak následuje kontrola zdravotního stavu a případná ochrana, posledních tří listů.
Listové choroby
Listové choroby, které redukují zelenou listovou plochu jsou velmi důležité především v období tvorby výnosu. Toto období trvá u nás asi 75 dní a je vymezeno přibližně od poslední dekády v dubnu až do poloviny července.
Zjednodušeně lze toto období rozdělit do dvou částí :
1. Období do kvetení - v němž se vytváří listy, stéblo a klas.
2. Období tvorby výnosu - začínající kvetením. Během tohoto období je většina vytvořeného materiálu dopravována do klasu a vytváří zrno.
Pokud jednotlivé listy odumírají v důsledku výskytu chorob dochází nejen ke zmenšení zelené plochy listů, ale i k jejich stáčení a tak mnoho sluneční energie, kterou by měly listy zachytit a využít přichází nazmar. Tím je redukováno množství vytvořených asimilátů a velmi je zkrácena i doba tvorby výnosu.
Z těchto důvodů je velmi důležitý dobrý zdravotní stav listů
Pro aplikaci fungicidů jsou důležité tři období :
T1 - objevení se třetího listu (F-2)
T2 - objeveni praporcového listu (F)
T3 - objevení klasu.
V každém z těchto důležitých fázích je nutná správná diagnostika listové choroby, její síla výskytu a následná prognóza vývoje. Z hlediska ekonomiky aplikace je pak nutné správně stanovit dávku a dobu aplikace.
Pro naplnění tohoto cíle byl vyhodnocen pokus s odrůdou Samanta, která je velmi náchylná k listovým chorobám.
Analýza efektivity jednotlivých zásahů na ochranu ozimé pšenice proti chorobám - odrůda Samanta“
• Výnos zrna v neošetřené kontrole = 6,54 t/ha
• Choroby pat stébel + 2-7%
• Listové choroby + 14 -18%
• Choroby pat stébel včetně listových chorob + 23 %
• Choroby pat stébel včetně listových chorob a následně listové choroby - + 26-27%
• Choroby pat stébel včetně listových chorob a následně listové choroby strobiluriny +30-31 %
• Špičkový výnos po komplexním ošetření: 8,56 t/ha
• Rozdíl oproti K : 2,02 t/ha
• Cenový rozdíl : 7.600 Kč
• Náklad : 2.200 Kč
Čistý zisk: 5.400 Kč
Toto hodnocení je velmi příznivé a do značné míry je dané odrůdou Samanta, která je vysoce citlivá k mnoha, především listovým chorobám. Na druhé straně je však při dobrém zdravotním stavu schopna dát vysoký výnos.
V grafech 1, 2, 3, 4 a v tabulkách 2 a 3 jsou uvedeny výsledky různých systémů komplexní ochrany, které jsme zkoušeli v našich pokusech v posledních třech letech. Lze si z nich vybrat varianty nákladnější i levnější a vyčíst či odvodit z nich jejich ziskovost.
Závěr
Choroby obilovin jsou permanentní zábranou k realizaci ekonomicky náročných požadavků pěstitelů.
Spektrum chorob ovlivňujících výnos a kvalitu produkce obilovin je velmi široké.
Kromě technologie pěstování a odolnosti pěstované odrůdy se významným způsobem na výskytu chorob a jejich škodlivosti podílí průběh počasí v daném roce.
Nové technologie aplikace fungicidů jsou založeny na včasné diagnostice a opakovaných vstupech, které zajistí účinnost na více chorob v delším časovém úseku.
Ing. Marie Váňová,CSc.,
Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek,
Ing. Dagmar Spitzerová
Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž , s.r.o.
Foto archiv