Výroba brambor je zemědělským odvětvím, které prošlo v posledních letech snad nejvýznamnější proměnou. Ohromné změny nastaly v technologii pěstování, výběru odrůd, skladování, balení i prodeji. Všechny tyto nové trendy mají jeden společný znak, bez kterého si již nelze úspěšné pěstování brambor představit. Tím je bezesporu kvalita. Jedině vysoké výnosy a maximální kvalita umožní dosažení odpovídajícího zisku.
Tyto snahy vedly mnohé pěstitele brambor k ošetření hlíz mořením. Ve světě již řadu let velice hojně používají mořidla proti kořenomorce bramborové. Kořenomorka bramborová je totiž choroba, která má významný vliv na výnos. Ztráty způsobené touto chorobou dosahují v průměru 10 - 15 %, ale často i více. Ještě významnější jsou však ztráty na kvalitě. Tyto škody se projevují deformacemi, výskytem sklerocií a zvýšeným výskytem zelených hlíz. Napadení kořenomorkou může způsobit až zkorkovatění slupky, či odumírání klíčků. Rostliny napadené kořenomorkou mají svinuté listy, které na vrcholcích žloutnou. Jsou porušena pletiva a je omezen přístup asimilátů do hlíz. Kořenomorka je po plísni bramborové druhou nejvýznamnější chorobou brambor u nás.
Vedle agrotechniky a výběru kvalitní sadby je základním opatřením v boji proti této chorobě právě moření. Mořidlo, které výborně splňuje požadavky na kvalitní likvidaci kořenomorky jak na hlízách, tak i na stoncích, je Monceren 250 FS. Tento přípravek našel široké uplatnění v celé bramborářsky vyspělé Evropě, kde je moření již standardním opatřením a výrazně napomáhá k výborným výsledkům při pěstování brambor.
I u nás můžeme v několika posledních letech zaznamenat značný nárůst ploch brambor ošetřených přípravkem Monceren. Tato skutečnost je jistě velmi chvályhodná, neboť svědčí o tom, že pěstitelé brambor kladou důraz nejen na dosažení vysokého výnosu, ale také maximální kvality vyrobených brambor. Podmínkou kvalitního namoření brambor je také kvalitní mořicí technika.
V praxi se můžeme setkat s několika způsoby použití Moncerenu. Ojediněle, zejména při pěstování raných předklíčených brambor, je používána metoda, kdy jsou brambory těsně před výsadbou máčeny do roztoku Moncerenu. Výhodou tohoto řešení je jemnější zacházení s často již narašenými hlízami. Brambory je v tomto případě třeba co nejdříve vysadit. V žádném případě nelze dále skladovat mokré hlízy. Tento způsob moření není vzhledem ke své náročnosti pro velkovýrobní podmínky nejvhodnější.
Pro moření brambor ve skladech se používají speciální aplikátory, které umožňují velmi kvalitně brambory namořit koncentrovaným přípravkem. Aplikátory jsou zpravidla umístěny ve speciální komoře na válečkovém dopravníku. Za předpokladu dodržení obecně známých skladovacích podmínek je možné takto namořit brambory i do zásoby. Tento způsob moření má řadu výhod, zvláště pro větší pěstitele sadby. Umožňuje také nabídnout odběratelům sadbu již namořenou.
Nejběžnějším způsobem je moření brambor na sázečích. Při použití kvalitních aplikátorů, které je nyní možné bez problémů pořídit, zabezpečuje dokonalé ošetření hlíz a půdy v hrůbcích. Pomocí aplikátorů na sázečích moříme pouze tu sadbu, která je bezprostředně vysázena. Je také zamezeno kontaminaci jiných než sadbových brambor ve skladech.
Snahou firmy Bayer, která přípravek Monceren vyrábí, je podpořit používání kvalitních aplikátorů Moncerenu. Proto poskytuje podnikům, které si takové zařízení pořídí, slevu při nákupu tohoto mořidla.
V současné době pokročil vývoj mořidel do brambor ve firmě Bayer ještě dál a na náš trh se postupně dostává nové mořidlo pod názvem Prestige 290. V tomto mořidle vedle sebe působí dvě účinné látky. Pencycuron zabezpečuje stejně jako v Moncerenu výborný účinek na kořenomorku. Imidacloprid chrání rostliny brambor prakticky před všemi druhy škodlivého hmyzu. Je to totiž účinná látka se zcela mimořádnými vlastnostmi. V průběhu růstu brambor je akropetálně rozváděna do nadzemních částí rostliny. Tím je zabezpečena dokonalá insekticidní ochrana brambor přibližně po dobu deseti týdnů. To má ohromný význam zvláště u sadbových brambor, které jsou tak prakticky po celou dobu vegetace dokonale chráněny před přenašeči virových chorob. Významná je zejména dokonalá ochrana mladých listů, které jsou na virózy nejcitlivější. Stejně dokonalý je i účinek na mandelinku bramborovou. Prestige představuje také reálnou možnost ochrany brambor před drátovci, kteří jsou likvidováni na matečných hlízách. Vedle těchto nejdůležitějších škůdců působí Prestige i na celou řadu dalších škůdců, přičemž nijak nepoškozuje populace užitečného hmyzu (střevlíky,slunéčka atd.).
Překvapivé je i výnosové hodnocení přípravku Prestige. V prováděných pokusech bylo v průměru dosaženo zvýšení výnosu o více než 20 %, přičemž se značně zvýšila i výtěžnost hlíz. Ošetřené porosty zůstávají zelenější a mohou déle vegetovat. Částečně se zvyšuje i přirozená odolnost rostlin proti plísni bramborové. Pro aplikaci přípravku Prestige platí prakticky stejná pravidla jako pro Monceren. Ani jeden z těchto přípravků se nedoporučuje aplikovat na čerstvě odklíčenou sadbu. Stejně jako u Moncerenu jsou i u Prestige zvýhodněni majitelé nových aplikátorů. Prestige je přípravkem, který umožňuje novou kvalitativní úroveň v pěstování brambor a významně přispívá k dosažení vysoké jistoty úspěchu.
Ing. Petr Ort,
Bayer, s. r. o.
rad by vedel kde se da koupit prestige 290 fs v baleni i pro malopĕstitele?????dĕkuji.malina
Pokud to nemáte daleko do Polska, tak tam je prestige stale v prodeji pod označením prestige 370.
lze zakoupit přípravky na mořeni bramborové sadby i pro malopestitele a když ano,kde.Jedna se o namoreni sadby brambor Milva,u které se doporučuje namoreni před výsadbou.Dekuji Polaskova