V současné době je v České republice registrováno 108 odrůd brambor ve čtyřech ranostních skupinách: 19 velmi raných, 35 raných, 24 poloraných a 30 polopozdních až pozdních odrůd, podíl českých odrůd je 31 %. Nejdéle registrovanými odrůdami jsou Nicola (1979) a Karin (1980).
Vzhledem k tomu, že všechny poslední registrované odrůdy byly popsány v Úrodě 7/2001, přinášíme v tradiční rubrice tematické přílohy trochu jiný pohled na odrůdovou skladbu, kterou mají naši pěstitelé k dispozici.
Podle § 15 zákona č.92/1996 Sb., o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin, v platném znění, je odrůda bramboru registrována na dobu 10 let. Registrace může být na základě žádosti a při splnění zákonných podmínek opakovaně prodloužena o dalších 10 let. Žádost o prodloužení registrace se předkládá Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (dále ÚKZÚZ) nejpozději 2 roky před uplynutím doby registrace.
Jedním z předpokladů registrace odrůdy bramboru je kladné hodnocení hospodářských vlastností na základě registračních zkoušek, které zohledňují požadavky pěstitelů, zpracovatelů a spotřebitelů. Nová odrůda je proto v porovnání s dříve registrovanými odrůdami zřejmým přínosem buď kombinací svých vlastností nebo významným zlepšením některého z důležitých znaků (např. zdravotního stavu, odolnosti proti mechanickému poškození, výtěžnosti, kvality hlíz, vhodnosti na potravinářské výrobky, vysokého obsahu škrobu a podobně).
Do popředí zájmu se u konzumních brambor dostávají odrůdy, jejichž hlízy jsou vzhledné, s jemnou slupkou, žlutou dužninou a dobrou konzumní kvalitou, zvláště zachovávají-li si uvedenou kvalitu po celé skladovací období. Dlouhodobá skladovatelnost je žádaná i u odrůd pro potravinářské výrobky. Pro pěstitele je pak důležitá maximální výtěžnost tržních hlíz s minimálním mechanickým poškozením, bez napadení obecnou strupovitostí a bez šedomodrého zbarvení ve vaskulárních pletivech dužniny.
Na základě výsledků dosažených v registračních zkouškách a splnění všech požadovaných podmínek bylo do Státní odrůdové knihy (dále SOK), v roce 2001 zapsáno 10 nových odrůd brambor. Velmi raný sortiment byl rozšířen o odrůdu Inova, ve skupině raných odrůd byly registrovány Camilla, Cicero, Delikat a Kornelie, v poloraném sortimentu Innovator, Laura, Milva, Redstar a ve skupině polopozdních až pozdních odrůda Westamyl. Detailní popisy těchto odrůdy byly publikovány v červencovém čísle časopisu Úroda. Zrušena byla registrace odrůd Krystala, Folva, Provita a Signal, jejichž rozmnožovací materiál smí být uznáván a uváděn do oběhu jen v časově omezené lhůtě.
V registračním řízení bylo roce 2001 celkem 68 odrůd brambor, z čehož vyplývá, že i nadále trvá velký zájem domácích, ale i zahraničních firem o registraci nových odrůd brambor v České republice.
Komplexní a aktuální informace o nejdůležitějších hospodářských a technologických vlastnostech registrovaných odrůd brambor ÚKZÚZ každoročně prezentuje v publikaci Přehled odrůd brambor. Publikované údaje jsou souhrnným výsledkem reakcí odrůd za víceleté období zkoušek a pěstitelům i zpracovatelům mohou usnadnit sestavení optimální odrůdové skladby.
Ing. Josef Med
Ústřední kontrolní
a zkušební ústav zemědělský, Brno,
zkušební stanice Lípa
prosím o nejake iformace sadbe brambor carmen.dekuji.