24.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v technice pro sklizeň brambor

O vývojových trendech techniky pro sklizeň brambor bylo možné si učinit představu z prezentací a předvádění v roce 2000 v Emmeroldu v Holandsku a na veletrhu Agritechnica Hannover 2001 v Německu. Nejvíce upoutalo rozšíření nabídky řady výrobců o samojízdné sklízeče nebo vyorávací nakladače.

Na výstavě Agritechnica byl oceněn zlatou medailí čtyřřádkový samojízdný sklízeč Grimme SF 300-15. (Snímek tohoto stroje jsme publikovali v reportáži o Agritechnice v Úrodě 2002/1. Tento čtyřřádkový samojízdný sklízeč s čelním rozbíječem a dopravníkem natě na sklizenou plochu je vybaven zásobníkem na 15 tun brambor. Hydraulický pohon pracovních a rozdružovacích ústrojí umožňuje optimalizovat funkční parametry. Nové je i řešení podvozku. Pásový podvozek s hydrostatickým pohonem, pneumaticky odpruženým, umožňuje práci i při velké vlhkosti půdy. Řídící kola jsou umístěna v zadní části, zvýšila se tím manévrovací schopnost stroje a možná je i práce na svazích. Na přání může být vyorávací ústrojí přestavitelné pro meziřádkové vzdálenosti 750 a 900 mm. Podvozek umožňuje dosáhnout při otáčení na souvrati vnitřní rádius menší než 1,5 metrů.

Novinkou bylo předvedení čtyřřádkového samojízdného sklízeče Holmer z Německa. Firma Holmer se doposud zabývala pouze výrobou sklízečů cukrovky. Jedná se o čtyřřádkový samojízdný sklízeč brambor, vybavený zásobníkem na 16 tun brambor. Je vybaven tříosým páteřovým podvozkem se všemi poháněnými a řiditelnými koly, kloubově je uložena přední řídící osa. Automatické vyrovnávání svahu umožňuje práci na pozemcích se sklonem do 10 . Vpředu je rovněž umístěn čelní rozbíječ natě s jejím bočním odsunem. Na prvním strmém prosévacím dopravníku je vyoraný materiál unášen pomocí vrchního dopravníku s hrabicemi, který má regulovatelnou rychlost. Podle podmínek je možné použít rozdružovací ústrojí s hvězdicemi nebo axiálními šnekovými válci. Pro práci v půdách s obsahem kamenů lze provést jednoduchou výměnu rozdružovacího ústrojí.

Firma Grimme předvedla dvouřádkové sklízeče vybavené třístupňovým rozdružovacím ústrojím, přebíracími stoly, zásobníkem na 6 tun brambor a bočním vyoráváním v provedení přívěsném SE 150-60 a samojízdném SF 150-60. Obě varianty vylučují poškození hlíz v řádcích koly. U samojízdné varianty se pro transport řídící dvojice kol včetně kabiny řidiče přesune hydraulicky před vyorávací ústrojí. Rozdružovací ústrojí umožňuje šetrnou sklizeň brambor i na pozemcích s výskytem kamenů a hrud bez poškození hlíz.

Dvouřádkový přívěsný sklízeč Racer 6500 Netagco Wűhlmaus vznikl z původních typů 2733 a ZSR 6000 (KET Weimar). Je vybaven dvouřádkovým bočním vyoráváním, modulovým rozdružovacím ústrojím na gumovém prstovém dopravníku, přebíracím stolem a zásobníkem na 6 tun brambor.

Firma Dewulf představila dvouřádkový samojízdný sklízeč R 3000 Mega. Je vybaven bočním vyoráváním, řídící dvoumontáž kol jede po sklizené ploše, vpředu je vybaven čelním rozbíječem s bočním odsunem natě. K rozdružení slouží gumové prstové pásy a axiální válce. Za přebíracím stolem je samovyprazdňovací zásobník na 6 tun brambor, který může být na přání nahrazen zásobníkem na 12 t brambor při použití tandemového podvozku.

Firma Grimme rovněž představila kromě již i u nás běžně používaného taženého dvouřádkového vyorávacího nakladače GZ 1700 DLS s regulací intenzity prosévání za provozu změnou zvlnění prosévacího pásu i jeho samojízdnou verzi. Používá rovněž pneumaticky odpružený podvozek s gumovými pásy, přední řiditelná kola jsou vybavena hydropohonem.

Firma Amac z Holandska představila svůj vyorávací nakladač G 2. Tato firma jej nabízí v různých verzích vybavení, se záběrem dvou nebo čtyř řádků v přívěsném i samojízdném provedení.

S nabídkou jednořádkových sklízečů s různou výbavou byly představeny opět známé sklízeče firem Grimme, Netagco – Wűhlmaus (Německo), Samro (Švýcarsko), Imac (Itálie).

Vývoj techniky pro sklizeň brambor vede k modulové konstrukci jednotlivých prvků, které jsou na přání zákazníka nabízeny pro různé podmínky. Kromě převažujících přívěsných sklízečů sílí i nabídka samojízdných verzí. Západoevropští výrobci již zaplnili dřívější mezeru v nabídce dvouřádkových sklízečů s rozdružovadly, které jsou nabízeny i s velkoobsahovými zásobníky. Požadavek na snížení poškození hlíz v řádcích s využitím bočního vyorávacího ústrojí byl splněn již i u dvouřádkových sklízečů. Konstrukce podvozku a pneumatik umožňuje práci sklízečů se zásobníky i na svazích. Požadavky na samojízdné čtyřřádkové sklízeče přicházejí především z Holandska a Belgie, kde jsou používány především ve službách. Vlastnosti podvozku umožňují i nasazení v podmínkách častějšího výskytu dešťů. Jejich použití je však vyloučeno na pozemcích, kde bylo uplatněno dvouřádkové záhonové odkamenění.

Prolínáním různých modulových prvků postupně mizí hranice mezi sklízeči a vyorávacími nakladači. Hlavní tendencí ve vývoji sklizňové techniky je zvyšování kvality práce v různých půdních a klimatických podmínkách, zvyšování výkonnosti, snížení poškození hlíz, snížení nároku na obsluhu a zvětšení komfortu obsluhy.

Ing. Josef Fér,
Výzkumný ústav zemědělské techniky,
Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down