Pro letošní rok připravila Firma Bayer opět několik zajímavých novinek. Na jedné straně jde o zcela nové přípravky na bázi moderních účinných látek, na straně druhé o rozšíření možností použití některých již dobře známých produktů.
Důvodem pro zavedení těchto novinek je snaha nabízet vždy pokud možno ta nejoptimálnější technická řešení (viz nová receptura přípravku Mesurol Schneckenkorn) a také maximální důraz na kvalitu sklizně (například Horizon 250 EW a Teldor 500 SC). Dále to je zájem o aktuální požadavky na určitý typ přípravků, a to i v tzv. okrajových či minoritních indikacích (viz Calypso 480 SC), ale i kompetentní nabídka komplexních programů ochrany pro řadu plodin - tentokrát réva vinná a přípravky Zato 50 WG, Melody Combi 43,5 WP a Teldor 500 SC.
Mesurol Schneckenkorn
Nová receptura přípravku je zaregistrována proti slimákům a plzákům do zemědělských plodin a do zahradních kultur v dávce 5 kg.ha-1, resp. 0,5 g.m-2.
V porovnání s původní 4% formulací má nová 2% formulace tyto přednosti:
o Dvojnásobné množství granulí aplikované na jednotku plochy - tj. 45 místo 20 kusů na 1 m2. Vzhledem k vyšší hustotě granulí je akční rádius slimáků silně omezen a pravděpodobnost, že "každý ze škůdců co nejdříve potká svou granuli", se podstatně zvýšila.
o Lepší návnadové působení. Toto vylepšení je dáno jednak již zmíněnou více než dvojnásobnou koncentrací granulí, jednak obsahem návnady v receptuře.
o Spolehlivá okamžitá účinnost optimalizací koncentrace účinné látky. Účinná látka methiocarb je proti slimákům obecně účinná už při nízkých dávkách, tj. přijetí již malého množství této účinné látky rychle usmrcuje škůdce.
o Velmi dobrá kvalita granulí a odolnost vůči vlhkosti. Velikost granulí je naprosto konstantní, mají pevnou konzistentní strukturu a hladký povrch. To přispívá k jejich zvýšené mechanické odolnosti proti přelomení nebo otěru a celkově tedy ke snížení případné prašnosti v důsledku uvedených poškození. Během srážek tyto nové granule sice vlhkost přijímají, ale nerozpadají se, a při následném vysychání získávají zpět svou původní konzistenci.
o Dlouhá doba působení. Výše uvedené fyzikální vlastnosti, resp. vysoká stabilita i za zvýšené vlhkosti, umožňují dlouhodobou dostupnost a funkčnost granulí v případě, že nejsou škůdci "spotřebovány" v nejbližších dnech po aplikaci.
o Zvýšená nezávislost na teplotě. Při nízkých teplotách nejsou slimáci či plzáci tolik pohybliví, omezují svůj akční rádius. I v tom případě však mají v důsledku zvýšené koncentrace granulí ve svém nejbližším okolí jejich dostatek, což opět vede ke stabilizaci účinnosti i za těchto relativně nepříznivých podmínek.
Horizon 250 EW
Použití tohoto fungicidu představuje již několik let jedno ze základních opatření úspěšného pěstování ozimé řepky. Kromě toho nachází uplatnění i v ochraně peckovin proti moniliózám. Pro letošní sezónu je netrpělivě očekáváno rozšíření registrace proti fuzariózám klasů ozimé pšenice, a to v dávce 1 l.ha-1.
Problematika klasových fuzárií se do popředí zájmů pěstitelů a zpracovatelů obilnin dostala zejména v několika posledních letech, a to v přímé souvislosti se zvyšujícími se požadavky na kvalitu sklizně především pro potravinářské účely. Většina druhů fuzárií totiž může produkovat prudce jedovaté mykotoxiny a kromě kvantitativních výnosových ztrát rozhodujícím způsobem negativně ovlivnit kvalitativní parametry sklizeného zrna.
Některé z faktorů ovlivňujících výskyt klasových fuzarióz jsou:
o Předplodina, osevní postup - tj. vysoký podíl kukuřice a pšenice.
o Příprava, resp. zpracování půdy - tj. velké zastoupení minimalizace.
o Obilní druh, odrůda - pšenice, krátkostébelné pomalu odkvétající odrůdy.
o Založení, resp. struktura porostu - tj. příliš husté a přehnojené porosty, následně polehlé.
o Počasí - teplé a vlhké bez dostatku slunečního záření.
o Vývojová fáze - maximální riziko infekce je v období kvetení.
Účinná látka tebuconazole, obsažená v přípravku Horizon 250 EW, představuje v současné době absolutní špičku v účinnosti právě proti uvedeným fuzariózám. V mnoha zemích je proto Horizon 250 EW (například v Německu pod názvem Folicur) v ochraně proti komplexu fuzarióz standardně používán již několik let.
Úspěšnost tohoto fungicidního opatření zcela jednoznačně závisí na termínu aplikace. Ošetření je třeba provádět v době maximálního rizika napadení, tj. od počátku do konce kvetení pšenice, a to zejména dojde-li během tohoto období k ovlhčení porostu v důsledku dešťových srážek v kombinaci s teplotami nad 18 oC.
Calypso 480 SC
Přípravek Calypso 480 SC obsahuje zcela novou účinnou látku thiacloprid ze skupiny chloronicotinylů. Působí jako kontaktní a požerový jed, má vynikající systémové vlastnosti a široké spektrum účinnosti. V roce 2001 byl zaregistrován proti obaleči jablečnému a vrtuli třešňové.
Pro letošní sezónu očekáváme rozšíření registrace proti řadě dalších významných škůdců. K nim určitě patří v poslední době stále rozšířenější pilatka jablečná, ale také květopas jabloňový či škůdci slivoní pilatka švestková a žlutá. Právě, pokud jde o pilatky, představuje tato novinka vysoce účinné a jisté řešení. Na všechny uvedené škůdce je přípravek Calypso 480 SC účinný v dávce 0,2 - 0,25 l.ha-1. Ošetřuje se obvykle podle signalizace.
Kromě uvedeného použití v ovocných výsadbách lze tento přípravek úspěšně aplikovat proti škůdcům v řadě dalších plodin. Pro rok 2002 je u nás očekávána registrace do brambor proti mandelince bramborové. Aplikace v dávce 0,1 l.ha-1 je nejvhodnější v době maxima líhnutí larev škůdce, tj. při převažujícím výskytu stadií L1 - L3. V porovnání s tradičně používanými standardy představuje tento moderní insekticid kvalitativně zcela novou úroveň ochrany proti tomuto rozšířenému škůdci brambor.
Přípravek Calypso 480 SC je klasifikován jako pro včely relativně neškodný. Při dodržení registrovaných dávek je možné jej bez obav aplikovat i za letu včel, a to bez jakéhokoliv negativního vlivu na jejich letovou aktivitu.
Zato 50 WG
Přípravek Zato 50 WG obsahující účinnou látku trifloxystrobin byl koncem roku 2000 zaregistrován k ochraně jabloní proti strupovitosti a padlí jabloňovému. Velmi dobře působí také proti řadě skládkových chorob (Gloeosporium, Penicillium atp.).
Je to první fungicid s tzv. mesostemickým účinkem. Tento originální způsob účinnosti je charakterizován vysokou slučivostí účinné látky s voskovou vrstvičkou na povrchu rostlin a jejím následným postupným uvolňováním. Část účinné látky je ukládána přímo do voskové vrstvičky, kde efektivně chrání rostlinná pletiva proti infekcím a zároveň je tím zabráněno případnému smyvu dešťovými srážkami. Z celkové zásoby účinné látky na povrchu listu a ve zmíněné voskové vrstvičce určité množství neustále proniká do vnitřních pletiv a translaminárně prostupuje až na druhou neošetřenou stranu. Tímto způsobem mohou být účinně chráněny i ty listové partie, které při aplikaci nebyly přímo zasaženy. Další část účinné látky je z povrchové vrstvy vlivem odpařování redistribuována na nejbližší sousední části rostlin. A tak se i primárně zcela neošetřeným rostlinným pletivům dostane potřebné ochrany.
Pro rok 2002 očekáváme rozšíření registrace také do révy vinné proti padlí révovému, a to v dávce 0,125 - 0,15 kg.ha-1. Ošetření provádíme preventivně, vzhledem k vysoké účinnosti přípravku je vhodné použití v době nejsilnějšího infekčního tlaku, tj. od druhé poloviny června do konce července. Nižší z uvedeného rozpětí dávek lze použít pro případné aplikace v čase mimo uvedené období, resp. za slabšího infekčního tlaku.
V daném intervalu dávkování je přípravek Zato 50 WG velmi dobře účinný i proti černé hnilobě (Guignardia bidwellii) a červené spále (Pseudopeziza tracheiphila). Dobrou účinnost vykazuje i proti plísni révové (Plasmopara viticola), a to zejména pokud jde o napadení hroznů, černé skvrnitosti (Phomopsis viticola) a plísni šedé (Botrytis cinerea).
Melody Combi 43,5 WP
Fungicid Melody Combi 43,5 WP bude v letošním roce zaregistrován k ochraně révy vinné proti plísni révové. Obsahuje dvě účinné látky: iprovalicarb a folpet. Iprovalicarb je zcela nová účinná látka z nové skupiny aminoacidamidkarbamátů. Je vysoce účinný proti patogenům třídy Oomycetes, mezi které patří například plíseň révová (Plasmopara viticola) a řada chorob brambor a zeleniny (viz rody Phytophthora, Peronospora, Pseudoperonospora). Má systémové vlastnosti, působí protektivně, kurativně a eradikativně.
Po příjmu rostlinou je iprovalicarb rychle a rovnoměrně rozváděn v rostlinných pletivech. Tím je umožněna dostatečná ochrana i v případě nedokonalého, resp. nerovnoměrného pokrytí povrchu ošetřovaných rostlin a také ochrana například nových přírůstků listové plochy po aplikaci přípravku. Převážná část účinné látky však po aplikaci zůstává na povrchu ošetřených rostlin a vytváří tam ochrannou vrstvičku, která rostlinu protektivně chrání před novou infekcí. I malé množství účinné látky, které se vzhledem k její omezené penetraci kutikulou dostane do rostliny, stačí k zabezpečení systémové účinnosti. Příjem účinné látky do rostlinných pletiv stoupá se vzrůstající vlhkostí a teplotou okolí. Tento poznatek, resp. tato závislost je velmi důležitá, neboť dostatek vláhy a vyšší teplota jsou zároveň jedním ze základních předpokladů pro rozvoj cílených chorob (v našem případě Plasmopara viticola) ale i zrychleného růstu a vývoje ošetřovaných rostlin. A v těchto případech jsou systémové působení a kurativní účinnost obzvlášť důležité.
Folpet je kontaktní účinná látka ze skupiny ftalimidů. Vyznačuje se velmi dobrým preventivním účinkem proti plísni révové a významným působením proti řadě dalších chorob révy vinné.
Přípravek Melody Combi 43,5 WP se proti plísni révové aplikuje v dávce 2,5 kg.ha-1 v intervalu 10 - 14 dní. Tato dávka umožňuje zajistit požadovaný stupeň ochrany i v případě například extrémně vysokého tlaku patogena či mimořádně příznivých podmínek pro jeho šíření a lze ji účinně použít pro případné kurativní aplikace (do tří. max. čtyř dnů od počátku infekce).
K rozšíření účinnosti na padlí révové lze použít tank-mix s přípravkem Falcon 460 EC (0,3 l.ha-1).
Teldor 500 SC
Teldor 500 SC je postřikový fungicidní přípravek obsahující účinnou látku fenhexamid.
Fenhexamid je nová protektivně působící účinná látka ze skupiny hydroxyanilidů s vynikajícím účinkem proti Botrytis cinerea v révě vinné, jahodníku a ostatních bobulovinách, citrusech, zelenině, leguminózách a okrasných rostlinách a dále proti Monilinia spp. v peckovinách a Sclerotinia spp. v zelenině.
Do listových pletiv fenhexamid proniká jen omezeně a působí tam lokosystemicky. Většina aplikované účinné látky je absorbována voskovou vrstvičkou kutikuly. Zbývající část vytváří velmi stabilní ochranný film na povrchu ošetřených rostlin. Výsledkem je dlouhodobá kontrola klíčení a dalšího vývoje konidií a klíčních vláken, resp. růstu mycelia škodlivého činitele. Vzhledem k tomu, že fenhexamid je voskovou vrstvičkou absorbován velmi rychle, je spolehlivě chráněn proti případnému smyvu dešťovými srážkami již krátce po aplikaci a tím i proti eventuálnímu poklesu fungicidní účinnosti. Účinnost fenhexamidu není závislá na teplotě.
V révě vinné bude Teldor 500 SC registrován v dávce 0,75 - 1 l.ha-1. Lze jej použít ve všech obvyklých aplikačních termínech, tj. konec kvetení, uzavírání hroznů, resp. zaměkání bobulí. Odrůdy určené pro pozdní sklizeň je v případě potřeby možné ošetřit i později, vždy však se zřetelem na ochrannou lhůtu.
Fenhexamid nemá žádný negativní vliv na průběh kvašení moštu ani na vůni a chuť vína. V případě stolních hroznů se při provedení závěrečného pozdního ošetření projeví "následná anebo dodatečná" ochrana během jejich dočasného skladování, resp. transportu ke spotřebiteli.
Závěr
Tolik stručně k některým chystaným novinkám firmy Bayer pro rok 2002. Kromě již osvědčených přípravků, u kterých dochází k zajímavým změnám (například Horizon 250 EW), by po zaregistrování měly být k dispozici úplně nové přípravky na bázi zcela nových účinných látek, splňující ta nejpřísnější biologická, toxikologická a ekotoxikologická kriteria. K takovým přípravkům patří i Calypso 480 SC a Zato 50 WG. Svou kvalitu a v mnoha ohledech i výjimečnost potvrdily úspěšným zavedením do praxe již v průběhu loňského roku.
Všechny uvedené přípravky určené pro pěstitele ovoce a vinné révy je možné použít v systémech integrované ochrany. Mnohé z uvedených produktů působí vysoce nadstandardně, pokud jde o hledisko kvality sklizně. Ať už je to Horizon 250 EW a jeho vliv na kvalitativní parametry potravinářské pšenice anebo Zato 50 WG a jeho účinnost proti komplexu skládkových chorob jablek, či zcela nový Teldor 500 SC a jeho pozitivní vliv na skladovatelnost a transportovatelnost stolních hroznů ale i jahod a ostatních druhů drobného ovoce (viz. budoucí rozšíření registrace).
Vzhledem k rozsáhlému výzkumu firmy Bayer se i do budoucna můžeme těšit na řadu dalších moderních přípravků na ochranu rostlin.
Ing. Miroslav Kroulík,
Bayer, s. r. o.