2. díl - dokončení
První změna v zemědělství
Bylo by to málo, pokud by se přípravek Roundup měl stát jen nástrojem v rukou ochránců národních parků. V zemědělství se ve druhé polovině 20. století stává problémem číslo jedna eroze. Každý rok mizí z orné půdy miliardy tun ornice a miliony hektarů půdy jsou neplodné právě kvůli erozi.
Sedimenty s obsahem reziduí pesticidů zanášejí koryta řek, přívalové srážky na holé půdě způsobují místní povodně, suché oblasti zažívají prachové bouře. Zemědělství se globálně dostává na šikmou plochu. Je dlouhodobě neudržitelné, protože ničí svoji podstatu - půdu.
Řešení, jak zabránit erozi, není mnoho. Jedním z nich je minimalizace zpracování půdy. Minimalizace - půdoochranné technologie byly zpočátku podporovány právě s cílem zabránit erozi. Experimentovalo se s nimi již na začátku 70. let, ale jejich opravdový rozvoj nastal až začátkem 90. let. Příčin bylo více. Díky posklizňovým zbytkům na povrchu půdy klesla eroze v půdoochranných technologiích o 90 %. Jedním z nejzajímavějších vedlejších efektů se pro farmáře na celém světě staly úspory PHM, práce a nákladů v těchto technologiích. Právě z ekonomických důvodů podniky nejčastěji s půdoochrannou technologií začínají.
To vše by ale nebylo možné bez přípravku Roundup. Ten překonal hlavní překážku půdoochranných technologií - plevele. Zaplevelení bylo nejčastější příčinou nezdarů v 70. letech. Tehdy existující přípravky mohly zasáhnout pouze nadzemní hmotu plevelů, ale nebyly schopny likvidovat jejich kořenový systém. Roundup, který ničí plevele díky systemickému účinku i s kořeny a oddenky, čistí pozemky lépe a efektivněji než mechanická kultivace a orba. Navíc se v průběhu let přišlo na to, že díky likvidaci plevelů a výdrolu má v mírném pásmu v oblastech pěstování obilnin i fytosanitární účinky na důležité patogeny, především na choroby černání pat stébel u obilnin. Včasná aplikace přípravku Roundup přeruší důležitou část vývojového cyklu těchto hub tím, že jim odstraní zdroj potravy - živé kořeny trav a výdrolu.
S rozvojem půdoochranných technologií nastala III. fáze rozvoje přípravku Roundup. Tentokrát již začal měnit tvář zemědělství a stal se klíčovým faktorem pro rozvoj moderního obdělávání půdy na celém světě. Půdoochrannými technologiemi jsou nyní zpracovávány značné výměry půdy v mnoha státech světa v různých klimatických podmínkách (graf 1).
Například v Brazílii v oblastech Cerrados – v klimatu tropické savany - kde se střídá období sucha s obdobím dešťů a pěstují se dvě plodiny za rok (kukuřice a sója), jsou minimalizace masově rozšířeny pro zabránění erozi půdy. V Argentině – v mírném a subtropickém pásu - jsou zavedeny především z ekonomických důvodů - umožňují nárůst produktivity práce a snižování nákladů. V Indonésii, Malajsii, na Filipínách a v Indii nahrazují těžkou práci při obdělávání políček, snižují erozi a umožňují dosáhnout tří úrod za rok místo dvou zkrácením času potřebného k obdělání rýžových parcel. V Severní Americe zvyšují produktivitu práce, umožňují pěstovat plodiny bez úhoru v suchých podmínkách a ve státě Washington v oblastech s vysokými srážkami umožňují pěstovat pšenici na prudkých svazích bez eroze.
V současnosti začal tento trend minimalizace nabývat na významu také v tradičně konzervativní Evropě a v České republice. Tady jsme na jednom z vedoucích míst v rozvoji půdoochranné technologie EKOTECH, v pelotonu zemí střední a východní Evropy jednoznačně první.
Biotechnologie - druhá změna v zemědělství
Snad nejmarkantnější změnu do zemědělství přinesl přípravek Roundup ve spojení s biotechnologiemi. V prvním díle článku jsem se zmínil o důležitém roce 1986, kdy ve sklenících vyrostla první modifikovaná rostlina sóji odolná vůči přípravku Roundup. Uběhlo celých deset let, než byla tato vlastnost nakřížena do linií komerčně pěstované sóji, než proběhly všechny bezpečnostní testy a registrační řízení nových odrůd.
V roce 1996 se na trhu objevila první modifikovaná plodina a ne náhodou byla RR (Roundup Ready, neboli odolná vůči přípravku Roundup). Proč právě RR a ne jiné typy úpravy? Je to jednoduché. RR technologie přináší zemědělci největší prospěch. Roundup spolehlivě ochrání sóju proti plevelům, které jsou hlavní překážkou při pěstování této důležité plodiny. Nyní byla technologie RR úspěšně použita i u dalších plodin. Na trh byly uvedeny RR bavlna a kukuřice, je připravena RR cukrová řepa, brzy lze očekávat i další plodiny. Začala IV. fáze rozvoje přípravku Roundup.
Technologie Roundup Ready zaznamenala vynikající úspěch, když se ze 675 000 ha v roce 1996 rozšířila na 37 600 000 ha v roce 2001. Doposud má nejvýznamnější podíl ze všech biotechnologií, což dokumentuje i graf 2.
Technologie RR však umožnila ještě další rozvoj, a to v půdoochranných technologiích. Především v oblastech s vysokými výnosy kukuřice a jiných předplodin sóji vznikl problém, jak používat preemergentní přípravky a uchovat zbytky předplodin na povrchu. Technologie Roundup Ready problém elegantně vyřešila. Přípravek zničí při postemergentní aplikaci vzešlé plevele a sóju nepoškodí. Půdoochranné technologii už nic nestojí v cestě.
V souvislosti s rozvojem biotechnologií nastal i rozvoj variant přípravku Roundup. Původní formulace přípravku prošla za 27 let své existence rozsáhlým vývojem a změnami. Byla několikrát vylepšena z hlediska fyzických vlastností a účinnosti. To umožnilo snižovat dávky v průběhu času až na současnou úroveň. Pro aplikace na Roundup Ready plodiny nebyla formulace přípravku právě nejvhodnější kvůli obsahu razantního smáčedla, a tak byly vyvíjeny formulace nové, z nichž jedna byla uvedena na trh v České republice v roce 1996 - Roundup Biaktiv. I když se biotechnologická revoluce Evropě zatím vyhýbá, našel si Roundup Biaktiv své místo při likvidaci vytrvalých plevelů díky svému vylepšenému pronikání do kořenů a oddenků. Unikátní ekotoxikologické vlastnosti umožnily použít přípravek na vodních plochách. Roundup Biaktiv je také nejčastěji používaným přípravkem v lesním hospodářství.
Vývoj se však nezastavil a v roce 2001 byl na trh v České republice uveden Roundup Forte. Razantní účinek v poloviční dávce, silný desikační efekt, odolnost vůči dešti a možnost kultivace a setí již tři až pět dní po aplikaci - to jsou důvody, proč 95 % uživatelů v roce 2001 hodnotí Roundup Forte jako lepší než ten, který používali doposud.
Shrnutí
Roundup má za sebou 27 let úspěšného rozvoje. Z přípravku, o němž nikdo nevěděl, k čemu vlastně bude dobrý, se stal produkt, který změnil tvář zemědělství. Poprvé, když umožnil rozvoj půdoochranné technologie, nahradil pluh a pomohl ukázat cestu k dlouhodobě udržitelnému zemědělství. Podruhé s rovojem biotechnologií, kdy nahrazuje toxičtější a méně účinné přípravky. Nové formulace s vylepšenými vlastnostmi z něj učinily nestárnoucího pomocníka, kterého ocení zemědělci na každé farmě, kde nyní existuje více než sto účelů použití. Roundup se stal přípravkem bez hranic.
Ing. Jiří Matus,
Monsanto CR, s. r. o.
Roundap je tvrdá chemie, brazilský prokurátor chce zakázat používaní glyfosátu, účinné látky všudypřítomného herbicidu Roundup od spoločnosti Monsanto.
S erosí půdy se nebojuje Roundupem, ten je kancerogenní, mutagenní, teratogenní.
S širším rozhledem bojujeme proti skleníkovým plynům, proti globálnímu oteplování, proti splaovacím motorům, proti tepelným elektárnám..., atd..
http://www.petice24.com/petice_za_zakaz_pouivani_herbicidu_roundup
http://www.zemavek.sk/articles/view/brazilia-pravdepodobne-zakaze-roundup-od-monsanta