Reldan 40 EC – účinná ochrana proti skladištním škůdcům
Pěstování obilovin bylo a stále je základem ekonomiky většiny zemědělských podniků, a tak finanční realizace sklizně je mnohdy rozhodujícím ekonomickým ukazatelem. Cena obilí v průběhu roku může výrazně kolísat a i v letošním roce lze předpokládat růst cen s odstupem času od sklizně. Nevhodné podmínky skladování mohou umožnit rozvoj celé řady různých skladištních škůdců a ty dokáží během velmi krátké doby způsobit velmi výrazné kvalitativní a kvantitativní škody.
Přestože škody na kvantitě nejsou někdy zanedbatelné tak škody na kvalitě jsou mnohem významnější a téměř vždy se promítnou do prodejní ceny. Dodatečné asanování napadeného obilí je dnes možné, ale je to dosti problematické a zvyšuje nám náklady na produkci. Velmi závažné jsou také hygienické škody. Jedná se např. o vdechování roztočového prachu, ze kterého může vzniknou alergické onemocnění.
Mezi hlavní skladištní živočišné škůdce můžeme zařadit dva řády z třídy hmyzu, a to brouky a motýly. Škodlivost spočívá především v požírání zrn, a to jak dospělci, tak i larvami. Z řádu brouků jsou nejškodlivější Pilous černý, Potemník skladištní a Lesák skladištní. Tito brouci mají do roka min. 2 generace (Lesák skladištní může mít až 5 generací). Z řádu motýlů patří mezi nejškodlivější Zavíječ skladištní a Mol obilní. Oba druhy mají 1,5 generace do roka. Housenka zavíječe skladištního škodí kromě vyžírání zrn také tím, že svými vlákny slepuje více zrn v hrudky. Ochrana proti skladištním škůdcům spočívá v asanaci skladovacích prostor a také přímo v ošetření naskladňovaného obilí.
Vhodný čas pro dezinsekci
Právě v tomto období nastává vhodný čas pro dezinsekci skladovacích prostor. Vlastní dezinsekci by mělo předcházet mechanické odstranění všech zbytků předcházejících skladovaných produktů, prachu, mastnoty a nečistot. Důležitá je také alespoň optická kontrola těsnosti skladu před možným průnikem vody. Zvýšení vlhkosti skladovaných produktů umožní rozvoj škůdců a různých plísní a může vést až k úplnému znehodnocení uskladněné produkce.
Je-li sklad mechanicky vyčištěn je nezbytná aplikace insekticidního přípravku, který dokáže zneškodnit všechny přítomné škůdce. Vhodným přípravkem určeným k tomuto účelu je Reldan 40 EC.
Reldan 40 EC spolehlivě hubí všechny hlavní škůdce, kteří se ve skladech vyskytují, jako jsou např. zavíječi, moli, potemníci, lesáci a pilousi, a také potlačuje výskyt škodlivých roztočů. Přípravek působí jako dotykový, požerový a dýchací jed – výpary přípravku hubí i skryté škůdce.
Aplikace Reldanu 40 EC se nejčastěji provádí zádovými postřikovači, a to v 0,7 % koncentraci (na 10 l vody přidáme 70 ml přípravku). Takovéto množství roztoku je dostačující na 100 m2 plochy. Velmi příznivá je i cena aplikace. Náklady na ošetření 100 m2 plochy se pohybují okolo 34,- Kč. Při práci v uzavřených prostorech je nutné zabezpečit odpovídající odvětrávání. Po ukončení ošetření skladu je vhodné jej ponechat 1-2 dny uzavřený, což zvýší fumigaci přípravku, a tím i hubení skrytých škůdců.
Reldanem 40 EC neprovádíme pouze asanaci skladů, ale také přímé ošetřování obilí, jež máme v úmyslu skladovat, především za předpokladu, že délka skladování bude 3 a více měsíců. Aplikaci provádíme umístěním aplikační trysky s roztokem Reldanu 40 EC přímo na dopravníkový pás. Aplikujeme 11 ml přípravku rozpuštěných v 1,5 l vody na 1 t naskladňovaného obilí. Vlhkost obilí se zvýší pouze o zanedbatelných 0,15 %. Náklady na ošetření 1 t obilí se pohybují okolo 5 Kč bez započtení nákladů na vlastní aplikaci. Vzhledem k fumigačním vlastnostem Reldanu 40 EC je dostačující, když roztok přípravku zasáhne jen 10 % naskladňovaných obilek, zbývající obilky jsou chráněny výpary přípravku. Předpokladem však je homogenní promísení ošetřených a neošetřených obilek. Ošetřená obilnina je proti škůdcům následně chráněna až 6 měsíců.
Reldanem 40 EC můžeme ošetřovat pšenici, krmnou i potravinářskou, krmný ječmen, žito, oves a kukuřici. Ochranná lhůta pro následné použití ošetřeného obilí je 42 dnů. Ošetřením naskladňovaného obilí předejdete kvalitativním i množstevním ztrtám, které mohou vzniknout působením skladištních škůdců a zabezpečíte tak co nejlepší zpeněžení Vámi dopěstované úrody.
Ing. Josef Cvingráf
Dow AgroSciences, s. r. o.
JAK OŠETŘIT ZADINU A ŘEPKU NAPADENOU RUŠNÍKY A ROTOČI MATERIAL JE NA HROMADĚ VE SKLADĚ,?