Skutečnost, že kvalitní potravinářská pšenice je vždy předmětem zájmu odběratelů, není jistě žádným tajemstvím. Základním předpokladem pro dosažení vysoké kvality zrna je nejen kvalitní odrůda, vhodná agrotechnika a hnojení, ale především zvládnutí ochrany proti klasovým chorobám, z nichž zvláštní pozornost si zaslouží především fuzariózy.
Dnes již není žádným tajemstvím, že jejich výskyty jsou stále častější. Dokazují to i studie, které byly prováděny v sousedním Německu v posledních deseti letech.
Zatímco ještě na počátku tohoto monitoringu byla celá řada partií odebraného osiva zcela bez infekce, v posledních letech bylo již takřka samozřejmostí, že napadení fuzariózami bylo pravidelně zjišťováno ve většině odebraných partií. Samozřejmě v různé intenzitě v závislosti na ročníku a lokalitě.
I když příčin tohoto zvýšeného výskytu fuzarióz je celá řada, hlavními z nich jsou stále se zužující osevní postupy a minimalizace zpracování půdy. Při minimalizaci zpracování půdy zpravidla nejsou rostlinné zbytky dokonale zaorány, a tak se stávají zdrojem infekce. Při sledování zdrojů infekce bylo například zjištěno, že jen na 50 cm2 například zbytku stébla kukuřice je množství spor, které jde řádově do miliónů. Často je zdrojem infekce i samotné infikované osivo, které bylo namořeno nevhodným mořidlem.
Další příčinou šíření fuzarióz je i skutečnost, že většina azolových fungicidů proti listovým a klasovým chorobám, které se používají delší dobu, proti fuzariózám neúčinkuje, nebo účinkuje jen velmi omezeně. Jinými slovy pravidelným používáním fungicidů s nedostatečnou účinností na fuzariózy docházelo postupně k jejich vyselektování. Z různých druhů fuzárií převládají u nás v porostech pšenice především Fusarium culmorum, Fusarium graminearum a Fusarium nivale. Setkat se ale můžeme i s Fusarium poae a Fusarium avenaceum.
Pokud se vyskytnou fuzariózy v klasech, dojde nejen ke snížení váhy tisíce zrn, a tím i ke snížení výnosu , ale zároveň i k podstatnému snížení kvality, což je dáno mimo jiné i vyšším obsahem mykotoxinů. Vyšší obsah mykotoxinů je mimořádně významný především u potravinářské pšenice, kde podstatně snižuje pekařskou hodnotu. Ne náhodou se tak fuzariózy v souvislosti s kvalitou dostávají stále více do popředí zájmu všech pěstitelů.
Při několikaletém testování různých přípravků proti fuzariózám bylo zjištěno, že ze všech testovaných látek bylo nejlepší účinnosti dosahováno u účinné látky tebuconazole, která je obsažena v přípravcích Folicur, Falcon nebo Horizon.
V čem spočívá tajemství úspěchu přípravků Folicur BT, Falcon a Horizon?
Na rozdíl od ostatních triazolů , které se po určité době kumulují ve špičkách listů, je účinná látka tebuconazol rovnoměrně rozdělena v celé ploše listů, a tak zajišťuje nejen velmi dobrou, ale zároveň i dlouhodobou ochranu, což právě u fuzarióz je mimořádně důležité. Biosyntézu ergosterolu narušuje na více místech, což podstatně zvyšuje spolehlivost provedeného zásahu. Široké spektrum fungicidní účinnosti, které vedle fuzarióz zahrnuje celý komplex houbových chorob, včetně septorióz, celý úspěch jen umocňuje. Právě tyto vlastnosti značnou měrou přispívají nejen ke zvýšení dosahovaných výnosů, ale i ke zvýšení kvality sklizeného zrna, která je rozhodující zvláště u porostů pšenice pro potravinářské účely.
Ve kterém aplikačním termínu je úspěch proti fuzariózám zaručen
Zkušenosti potvrdily, že nejvhodnějším termínem ošetření proti fuzariózám v klasech je období, kdy dochází k maximálnímu riziku infekce, což je zpravidla ve vývojové fázi kvetení až do tvorby obilek (EC 61 - 71). Síla infekce je pak přímo úměrná průběhu počasí a je nejvyšší za vlhkého a teplého počasí. Čím více je termín ošetření vzdálen od počátku infekce, tím nižší je pak vlastní fungicidní účinnost.
Vzhledem k tomu, že v převážné většině zemědělských podniků je prováděno jen jedno ošetření, vzniká největší problém při volbě správného termínu ošetření. Vždy pak jde o určitý kompromis mezi ošetřením proti listovým a klasovým chorobám a ošetření je zpravidla prováděno příliš brzy. Účinnost se pak snižuje a proti fuzariózám nemůžeme nikdy dosáhnout maximálního efektu.
Firma Bayer je si plně vědoma současných finančních problémů našich zemědělců, a proto se rozhodla poskytnout potřebnou dokumentaci k tuzemské finalizaci přípravku Bayleton pod názvem Beaton, jehož náklady na ošetření jsou téměř o polovinu nižší než u nejčastěji používaných fungicidů.
Zemědělským podnikům, které provádějí jen jedno ošetření je dána možnost ošetřit porost pšenice dvakrát. První ošetření přípravkem Beaton proti časně se vyskytujícím listovým chorobám umožní posunout druhé ošetření přípravkem Folicur nebo Falcon do ideálního období těsně před květem, a tak dosáhnout maximální účinnosti proti fuzariózám a septoriózám.
I když návratnost fungicidního ošetření obilnin proti listovým a klasovým chorobám byla mnohokrát prokázána a v průměru z desetiletých pokusů dosáhla hodnoty téměř 200 %, zůstává u nás stále více než 60 % ploch obilnin bez ošetření, a to se všemi negativními dopady nejen na výnos, ale i na kvalitu sklizeného zrna.
Ing. Zdeněk Košťál, CSc.,
Bayer s.r.o., Praha