08.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sami sobě výkupem

Většina klasických "výkupů", do konce 80. let přísně po okresech a pod názvem "Zemědělské zásobování a nákup" uspořádaných a krajskými podniky i centrálou v Praze řízených, prošla v posledním desetiletí převratnými změnami. Pokud tyto podniky a jejich závody zcela nezanikly, změnily většinou nejen název, ale (i několikrát) majitele, omezovaly a rozšiřovaly jednotlivé činnosti, více či méně úspěšně podnikaly, podléhaly či nepodléhaly tlakům zahraničního kapitálu (kupovaly je zahraniční firmy, aby je po čase zase prodaly), plnily či neplnily představy svých akcionářů...
A snažily se žít se zemědělstvím, zatímco jiné naopak ve službě zemědělské prvovýrobě moc šancí neviděly a převážily u nich jiné činnosti.

Majetkové i organizační změny přinesly některým úspěch, jiné takové kotrmelce uvrhly do ještě větších problémů. Také vazby na zemědělské prvovýrobce dostávaly novou podobu a zdaleka nezůstaly omezeny na direktivně stanovené rajony. To, že si zemědělci mohli začít své obchodní partnery v konkurenčním prostředí opravdu vybírat, je nesporným přínosem doby. Ne všude se přitom podařilo překonat vzájemnou atmosféru nedůvěry mezi prvovýrobcem a "výkupem" přetrvávající z dob minulých.

Ojedinělé řešení

V Moravských Budějovicích má areál bývalého závodu ZZN charakteristickou podobu: betonové silo na 21 tisíc tun zrnin, technologickým mostem propojené s typizovanou montovanou výrobnou krmných směsí, několik ocelových hangárů, administrativní budova u vjezdu... To, co je tu výjimečné, není vidět na první pohled: mezi ostatními různě transformovanými "výkupy" zcela ojedinělou formu vlastnictví.
Roku 1994 se sdružili zemědělci - prvovýrobci z okolí Moravských Budějovic a ve veřejné soutěži tam koupili středisko Zemědělského zásobování a nákupu. Dva roky toto zařízení provozovali formou volného sdružení Zemspol Dešná. Poté byl dovršen původní záměr a činnost tam provozuje akciová společnost Agrovýkup. Stoprocentním vlastníkem Agrovýkupu, a.s., však jsou nadále zemědělci - prvovýrobci, prostřednictvím svého sdružení. Všichni jeho členové, ať už podnikající formou právnické či fyzické osoby, mají stejná práva. To dává jistotu, že všechny podnikatelské záměry budou podřízeny zájmu spoluvlastníků a zemědělské prvovýroby. Mezi podniky podobného zaměření je Agrovýkup, a.s., v Moravských Budějovicích s plným vlastnictvím a přímým vlivem zemědělců ojedinělý.
Na celou historii vzpomíná jeden z „pamětníků“ Ing. František Simandl, předseda ZD Došov a předseda představenstva Hospodářského družstva Moravské Budějovice:
„Založení akciové společnosti Agrovýkup, a.s., Moravské Budějovice bylo završením několikaletého úsilí zemědělců „budějovicka“ a blízkého regionu o obnovení něčeho, co tu dobře sloužilo před rokem 1948 . Tehdy to bylo Hospodářské družstvo Moravské Budějovice. Podobný podnik jsme se pokusili znovu obnovit. a roku 1995 jsme založili Hospodářské družstvo Moravské Budějovice. Jeho zakládajícími členy bylo 30 fyzických a 12 právnických osob, nyní má družstvo 42 a 17 členů. Cesta od původní myšlenky k její plné realizaci nebyla lehká, vyžadovala od lidí i podniků hodně úsilí i podstoupeného rizika, ale nyní můžeme říci, že to byla cesta správná.“

Dál slouží zemědělcům

Moravskobudějovický "výkup" - především díky jasným a zemědělskou prvovýrobu podporujícím - majetkovým vztahům dál slouží především oblasti zemědělské prvovýroby. A objem poskytovaných služeb a oboustranných obchodů není malý. Svědčí o tom několik základních čísel a ukazatelů.
Firma si totiž od počátku dala za cíl zůstat věrná zemědělcům a nabízet jim služby v celém tradičním rozsahu a také podle jejich měnících se potřeb. Silo tedy zůstalo silem, výrobna krmiv nadále plní své poslání.
Objem všech základních činností se během tří let stabilizoval. Výroba krmných směsí dosahuje 50 - 55 tisíc tun za rok, roční komoditní obrat rostlinných výrobků 90 - 110 tisíc tun, pokračují dodávky hnojiv, chemických přípravků i motorové nafty. To vše dává v souhrnu obchodní obrat kolem 700 miliónů korun za rok. Zisk byl v posledních letech věnován modernizaci výrobny krmiv za 25 miliónů korun, modernizaci technologie sila i částečné obnově vozového parku. S logem Agrovýkupu jezdí za zákazníky v regionu na styku okresů Znojmo, Třebíč, Jindřichův Hradec a Jihlava nové přepravníky krmných směsí a v areálu byla postavena nová zařízení na vykládku pevných i tekutých hnojiv.
V Moravských Budějovicích tedy "výkup" zůstal "výkupem". I když samotné slovo "výkup", přežívající z dob opravdového direktivního výkupu skoro všeho, co zemědělci na svých polích vyprodukovali a za pevně shůry stanovené ceny, ztratilo svůj faktický význam, zemědělci z okolí budou dál jezdit do svého "výkupu". Změnilo se však to podstatné. "Výkup" je totiž nyní opravdu jejich.

Certifikovaná kvalita

Koncem března pozvalo vedení Agrovýkupu své partnery ke slavnostnímu aktu, při němž byl Agrovýkupu, a.s., předán certifikát osvědčující zavedení systému řízení jakosti podle požadavků normy ČSN EN ISO 9002 : 95. Jak při přebírání certifikátu z rukou ředitele certifikační firmy Inspekta Cert spol. s r.o. Ing. Karla Rady konstatoval ředitel Agrovýkupu Jaromír Konvalina, stanovený, zavedený a certifikovaný systém kvality se projeví v celé činnosti firmy: "Od kvality krmných směsí až po správně vyplněný údaj i v té poslední kolonce objednávky či faktury". Certifikát černé na bílém, vlastně na žlutém, deklaruje a potvrzuje, že Agrovýkup, a.s., zavedl a udržuje systém jakosti podle uvedené normy v oborech velkoobchodu základními zemědělskými produkty a výroby hotových krmiv. Deklarovány jsou i přesně definované výrobky a služby: nákup, skladování, úprava a obchod s rostlinnými produkty, obilovinami, luštěninami a olejninami a také výroba a prodej kompletních a doplňkových krmných směsí a komponentů.
O tom, že firma bude o takový certifikát usilovat, padlo rozhodnutí již roku 1999. Od zadání v roce 1999 bylo třeba pro získání certifikátu mnohé vykonat a také hodně investovat. Šíře služeb, nabízená zemědělcům v oblasti, kde se stýkají všechny výrobní typy s výjimkou horského, se na výši investic a rozsahu opatření také pochopitelně podepsala.
Současně probíhaly úpravy, jejichž cílem bylo zlepšit pracovní prostředí pro vlastní zaměstnance, a mohu potvrdit, že i zákazníci, kteří si do areálu přijíždějí například pro krmné směsi, jsou příjemně překvapeni interiérem (a samozřejmě i přívětivým jednáním) v prosklené a moderně vybavené prodejní kanceláři umístěné v přízemí administrativní budovy.

Ing. Břetislav Koč

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down