Úspěšné pěstování ozimé pšenice (i dalších obilnin) začíná již dlouho před vlastním výsevem. Už v předchozím vegetačním období se rozhoduje o kvalitě osiva pro nový výrobní cyklus. Aby se hodnota tohoto biologického materiálu mohla plně projevit, je důležité pšenici, v kritickém období klíčení a vzcházení ochránit proti nežádoucímu působení chorob přenosných osivem.
Nezbytnou součástí úspěšné pěstitelské technologie ozimé pšenice je i ošetření osiva vhodným fungicidním přípravkem – mořidlem. V podmínkách České republiky se ochrana osiva pšenice zaměřuje zejména na mazlavé sněti (Tilletia spp.), fuzariózy (Fusarium spp.), plíseň sněžnou (Microdochium nivale), popřípadě sněť prašnou (Ustilago tritici) a braničnatky (Septoria spp.).
Vhodnými vysoce selektivními mořidly pro ošetření osiva pšenice jsou Panoctine 35 LS, Premis Universal a Premis 25 FS. Jednotlivé výrobky se odlišují zejména šíří biologické účinnosti, rozsahem použití a cenou.
Oba Premisy jsou určeny pro pšenici a ječmen (ozimé i jarní), Panoctine 35 LS pro pšenici, žito a tritikale. Pro regulaci výskytu sněti mazlavé pšeničné (Tilletia caries) a hladké (T. foetida) jsou vhodná všechna uvedená mořidla, vedle snětí současně působí i na řadu dalších patogenů. Spolehlivou účinností na plíseň sněžnou (Microdochium nivale) a fuzariózy (Fusarium culmorum, F. roseum) vyniká Panoctine 35 LS. Proto se uplatňuje ve všech pěstitelských oblastech – v typických fuzariózních (vyšší polohy) i v nížinách (vliv předplodiny – pšenice, kukuřice, slunečnice…) a ve všech pěstitelských systémech – s orbou i při minimalizaci zpracování půdy (vyšší výskyty fuzarióz).
Cenově jsou tato mořidla pro pěstitele příznivá, náklady na 100 kg osiva pšenice se pohybují v rozmezí 82,50 – 94,20 Kč (ceny pro konečného spotřebitele), přičemž Premis 25 FS je na našem trhu v současnosti mořidlem s nejnižší cenou.
Panoctine 35 LS a Premisy jsou přípravky, vlastně první fungicidy, které při nízkých nákladech svým působením přímo ovlivňují zdravotní stav klíčících a vzcházejících rostlin, hustotu porostu (viz graf), jeho úspěšné přezimování a zároveň, jak bylo v řadě pokusů potvrzeno, jejich vliv se promítá až do hektarového výnosu zrna.
Ing. Josef Drahorád,
Aventis CropScience CR/SR s.r.o.