Spála máku
Příznaky: V půdě uhynulé klíčící rostliny před vzejitím. Vzešlé rostliny se zaškrceným krčkem, kořeny jsou odumřelé, hnědé až černé. Listy hnědnou, rostliny padají a odumírají.
Ochrana: Nepěstovat mák na slévavých půdách. Porušovat škraloup. Mořit osivo přípravky proti patogénům máku.
Odumírání vegetačních vrcholů a poupat
Příznaky: Vegetační vrchol hnědý, kališní a korunní plátky poupat a část stvolů pod nimi jsou hnědé. Makovice malé deformované bez semen.
Ochrana: dohnojovat bórem.
Makovice pokryté korunními plátky
Příznaky: Makovice celá nebo částečně obalena odumřelými hnědými korunními plátky, které jsou zachyceny na lalocích blizny (obr. C). Makovice pouze částečně zakryté korunními plátky zpravidla dozrávají.(viz též bejlomorka - Carpodilosis papaveris).
Ochrana: nelze uskutečnit, neboť příčinou poškození jsou vyšší dešťové srážky v době květu a opadu korunních plátků.
Ochrana máku proti chorobám
Helmintosporióza (Dendryphion penicillatum, syn. Pleospora papaveraceae, konid. stadium Helmintosporium papaveris)
Příznaky: Hypokotyly rostlin hnědé a zasychají. Kořenový krček je zaškrcený, rostliny padají. Hranaté hnědé skvrny na listech v období na počátku květu. Náhlé usychání listů a makovic, na nichž v horní části zůstávají zelené skvrny. Semena nedorostlá, hnědá. K infekci dochází zamořeným osivem a ze zbytků napadených rostlin na povrchu půdy. Houba způsobuje ztráty na máku ve výši až 50 % výnosu.
Ochrana: Odstraňovat zbytky napadených rostlin na povrch půdy podzimní hlubokou orbou, střídání plodin, tří až čtyřletý interval v pěstování máku na jednom pozemku. Mořit osivo Rovralem 50 WP (4 g.kg-1 osiva). Dobrých výsledků bylo dosaženo také s fungicidem Discus v dávce 0,2 kg.ha-1 a sice postřikem před květem. Přípravek není zatím registrován do máku.
Plíseň maková (Peronospora arborescens)
Příznaky: Zakrnělý růst, deformované stonky, které při silném napadení ztrácejí schopnost dlouživého růstu a nevětví. Poupata nevykvétají. Houbová vlákna prorůstají pletiva kořenů, listů, stonků a makovic. Napadené části rostliny se deformují a jsou pokryty fialově šedým povlakem. Napadené makovice jsou deformované, drobné, s přisedlými bliznami. Semena zakrnělá, změněná v rezavý prášek. Patogenní houba, škodí zvláště ve vlhkých rocích a na vlhkých půdách. Zdrojem infekce může být napadené osivo.
Ochrana: Střídání plodin, dobrá zásoba draslíku, řídký porost. Chemická ochrana nadzemních částí rostlin není zpracována.
Ochrana máku proti škůdcům
Krytonosec kořenový (Stenocarus ruficornis)
Výskyt: Při vzcházení máku na nadzemních částech rostlin, ve fenofázi přízemní růžice listů v kůlových kořenech chodby s larvami, v jednom kořenu může být 15 - 20 larev.
Příznaky: Okraje děložních lístků a první lístky s okrajovým děrovým žírem., vegetační vrcholy jsou vykousány, v kořenech jsou chodby s larvami. Rostliny žloutnou v řádcích nebo ohniskovitě. Škody jsou velmi značné: od likvidace mladých rostlin až po výrazné oslabení máku s poškozenými kořeny. Škody se přesouvají z nížin i do středních poloh kolem 400 m n. m. Přezimuje brouk v půdě. Vdubnu asi při 14 0C přeletuje na mák, potravu přijímá v dopoledních hodinách. V odpoledních hodinách se zdržuje v úkrytech na povrchu půdy. Samice klade vajíčka do středního nervu listů. Škůdce se vyvíjí také na plevelných druzích máku. Do roka má jednu generaci. Suchomilný druh. Chladné, deštivé počasí je pro výskyt škůdce nepříznivé.
Ochrana: Usměrněná ochrana se uskutečňuje při výskytu 3 - 4 brouků na l m běžného řádku. V chemické ochraně se používá málo účinné moření Prometem (48 l.ha-1). Účinný je před setím nebo při setí Furadan 10 G (20 kg.ha-1), popřípadě postřik Furadanem 350 F (1 l.ha-1). Zkouší se i moření účinnými přípravky, jako jsou Cosmos 500 FS nebo Chinook. V zahraničí se po vzejití používají také postřiky pyretroidy registrovanými proti krytonoscům na řepce nebo jejich směsi, například Nurelle D nebo Regent 800WG. Postřik provést asi pět dní od zjištění prvých škod požery na lístcích.
Krytonosec makovicový (Neoglocianus macula – alba, syn. Ceutorhynchus macula - alba)
Příznaky: Do stonků a stvolů poupat jsou vykousány rýhovité požerky, do makovic okrouhlé otvory po kladení vajíček. Vnitřek makovic je zničený žírem larev. Zatím jen v teplých oblastech. Přezimuje brouk v půdě. Na počátku května opouští půdu a přeletuje na porosty máku. Samice kladou vajíčka do rozvinutých květů a do malých makovic. Larvy vyžírají přepážky makovic a semena.
Ochrana: Usměrněná chemická ochrana se uskutečňuje při výskytu rýhových požerků na květních stvolech v období háčkování poupat. Používá se postřik Actellicem 50 EC v dávce 1 l.ha-1. Přípravek nelze použít od doby zakvétání porostu, je škodlivý pro včelu medonosnou.
Mšice maková (Aphis fabae)
Příznaky: Napadené části rostlin se kroutí, listy a makovice žloutnou. Černá mšice, u bezkřídlých jedinců zadeček s příčnými bílými skvrnami přezimuje jako vajíčko na brslenech. Na jaře přeletuje na hostitelské rostliny, kterými jsou řepa, bob koňský, mák, slunečnice aj. Na máku se zdržují do počátku zrání makovic. Na podzim přeletují na brslen, na němž se páří a kladou přezimující vajíčka.
Ochrana: Usměrněná chemická ochrana se uskutečňuje v době, kdy více než 5 % rostlin je napadeno mšicemi. Hodnotí se pětkrát dvacet rostlin. V chemické ochraně se používají postřiky insekticidy. Pirimor 25 WG (0,6 - l kg.ha-1) nebo Judo (1 l.ha-1). Přípravek Judo nelze použít v době zakvétání a květu, je jedovatý pro včelu medonosnou.
Kolektiv autorů