Kvalita domácí sklizně se může v příštích letech zhoršovat. Na agrárním fóru v rámci veletrhu Pragaagro to řekl náměstek ministra zemědělství Lubomír Konšel. V loňském i letošním roce se podle něj u pšenice projevuje trend snižování obsahu dusíkatých látek, což je odraz nižší péče o výživu půdy. V důsledku úbytku živin v půdě pak klesá její biologická hodnota.
U pšenice letos klesl obsah dusíkatých látek hluboko pod průměr států EU. Kvalitativní parametry letošní úrody pšenice zvlášť nepříznivě ovlivnilo počasí při sklizni. Produkce nejkvalitnější potravinářské pšenice činí jen něco přes 600 tisíc tun. Tuzemská roční potřeba je kolem 1,2 miliónu tun. Letošní nepříznivé počasí ovlivnilo jak sklizeň, tak posklizňové úpravy a založení porostů pro příští rok. Vlhko způsobilo mimo jiné zvýšené riziko výskytu plísní.
Kvůli nepřízni počasí zůstalo letos nesklizeno asi 2,5 % z 1,567 miliónu hektarů obilnin, což představuje produkci přibližně 180 tisíc tun obilí. Ministerstvo zemědělství ČR sice nedostalo žádné přímé žádosti o náhradu škod, ale zemědělci zejména ze severu Čech a Moravy vyjádřili názor, že by kompenzace měli dostat. Tento požadavek však ministerstvo odmítlo. Argumentovalo tím, že nejde o plošné postižení větších území, jež by znamenalo velké výpadky v rostlinné výrobě. Protože úroda většinou zůstala na polích v oblastech málo příznivých pro pěstování obilnin, postiženým zemědělcům resort navrhl, aby využili programů podpory mimoprodukčních funkcí zemědělství a změnili zaměření své činnosti.
Zpracováno podle zprávy ČTK