V letošním roce vstoupilo v platnost Nařízení vlády č. 114 o stanovení produkčních kvót cukru na kvótové roky 2001/2002 - 2004/2005. Toto nařízení navazuje na nařízení č. 51 z minulého roku, které bylo zrušeno Ústavním soudem, neboť nemělo oporu v zákoně. Nové nařízení bylo vyhlášeno na základě Zákona o státním intervenčním fondu, který byl schválen parlamentem v roce 2000 a je tedy po stránce legislativní v pořádku. Spolu s Polskem je tak Česká republika mezi prvními ze států bývalého východního bloku, které přistoupily k regulaci trhu s cukrem. Splnil se tak dlouhodobý sen pěstitelů, přiblížit cukerní režim ČR systému Tržního řádu v EU.
Počátkem července vyhlásilo Ministerstvo financí ČR minimální cenu cukru ve výši 16,50 Kč.kg-1 cukru krystal a minimální cenu cukrovky 978 Kč.t-1 řepy při 16% cukernatosti. Až potud šel vývoj správným směrem. Prvním kamenem úrazu bylo rozdělení produkční kvóty cukru - 504 tisíc tun, přičemž 490 tisíc tun představuje individuální kvóty současných subjektů a 14 tissíc tun rezervu pro nově příchozí výrobce. Rozdělením kvóty byl pověřen Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který v důsledku převisu poptávky po kvótách na cukr a s vědomím choulostivosti úkolu, jak spravedlivě podělit žadatele, odložil své rozhodnutí na konec července, tedy o měsíc později proti termínu stanovenému vládním nařízením. SZIF rovněž stanovil podíl domácí a exportní kvóty pro rok 2001/2002. Každý producent - držitel kvóty nebo rezervy - je povinen exportovat 29 % své kvóty a 71 % by měl uplatnit na domácím trhu.
Individuální kvóty byly rozděleny na jednotlivé cukrovary podle produkce cukru za posledních pět let (1996 - 2000), přičemž za základ byly brány tři roky s nejvyšší výrobou. Rozdělení kvót přineslo rozčarování největšímu producentu cukru v ČR společnosti TTD, které byla krácena kvóta o více než 11 % proti loňskému období. Ostatním cukrovarům, sídlícím převážně na Moravě, byly kvóty výrazně zvýšeny. TTD podal proti způsobu rozdělení kvóty odvolání k prezídiu fondu, který je zamítl, a kauza bude řešena soudní cestou. Soudně se ohradí proti rozhodnutí SZIF pravděpodobně i další cukrovary.
Představenstvo SPC Čech se rovněž vyslovilo proti rozhodnutí SZIF a zaslalo dopis jeho řediteli ing. Höckovi, ministru Janu Fenclovi a předsedovi zemědělského výboru parlamentu J. Palasovi. V dopise je kritizováno „tajnůstkářství“ SZIF. Výše jednotlivých kvót byla sdělena cukrovarům poštou jako obchodní tajemství. Pěstitelé se tak oficiálně nedozvěděli, kolik cukru bude jejich cukrovar vyrábět a je-li vůbec schopen veškerou už předem nasmlouvanou cukrovku nakoupit, zpracovat a zemědělcům zaplatit. Dále představenstvo vyslovilo nesouhlas se způsobem výpočtu kvóty pro TTD, když byla z výpočtu kvóty vyřazena produkce cukrovaru Union Kolín v letech 1996 -1997, kdy už tato společnost byla v majetku TTD Dobrovice, ale ještě existovala pod svým jménem - jakoby tedy neexistovali pěstitelé Unionu. V souboji cukrovarů a společností o kvóty se vytratili pěstitelé.
V závěru září se uskutečnilo v cukrovaru Hrochův Týnec jednání SPC ČR (zastřešující organizace Českého a Moravskoslezského Svazu) a Českomoravského cukrovarnického spolku. Pěstitelé předložili návrh Dlouhodobé smlouvy a Interprofesní dohody, které měly v návaznosti na Nařízení vlády č.114 zajistit pěstitelům cukrovarských rajónů právo na dodávku cukrovky na období platnosti nařízení, tedy do sezony 2004/2005. Vzhledem k dosud nevyjasněné situaci v rozdělení kvót na cukrovary a z důvodu značné nestability v obchodu s cukrem, způsobené především zprovozněním již uzavřených cukrovarů, ČMCS s uzavřením dlouhodobých smluv nesouhlasí, ačkoliv je tento závazek zakotven v předchozí dohodě SPC ČR a ČMCS.
Tím však vzniká nerovnovážný vztah v neprospěch zemědělců, neboť vlastnictví kvóty na cukr dává cukrovarům velké pravomoci, tedy i možnost přesouvat pěstování cukrovky podle potřeby cukrovarnických společností, což může narušit stabilitu současných řepařských rajónů a připravit řadu pěstitelů o možnost pěstovat cukrovku. Takto jsou velmi ohroženi pěstitelé z oblasti cukrovaru Modřany, který patří společnosti Eastern Sugar. Záležitost Dlouhodobých smluv zůstává otevřena a SPC ČR bude trvat na splnění předchozích dohod.
V letošní sezoně je v činnosti 14 cukrovarů. Činnost znovu obnovil cukrovar Český Brod (společnost NELI Vyškov) a Litovel na Moravě. Kampaň byla zahájena v důsledku mimořádně deštivého počasí o dva až deset dní, v průměru o jeden týden, později proti běžnému průběhu kampaně. Výroba cukru se očekává vyšší, než je stanovená kvóta 504 tisíc tun, přičemž cukernatost je asi o 1,5 % nižší než v loňském roce (16 % proti 17,6 %). Průměrný výnos je odhadován asi na 47 t.ha-1.
V současné době pěstuje cukrovku asi 900 pěstitelů, z toho je 466 pěstitelů členy svazů, kteří obhospodařují 70 % ploch cukrovky. Z tohoto počtu je 200 pěstitelů fyzických osob a 266 právnických osob. Mezi právnickými osobami jsou ZD - 42 %, akciové společnosti - 32 % a podíl společností s ručením omezeným činí 26 %. Průměrná velikost plochy cukrovky na jednoho pěstitele je více než 80 ha, což je v evropském měřítku ojedinělé. Průměrná plocha cukrovky u jednoho pěstitele v EU je 6 ha.
Závěr
Nastolení kvótového systému u cukrovky je politickým signálem o připravenosti České republiky aplikovat prvky cukerní politiky států EU po vstupu do Unie, znamená pro pěstitele a cukrovarníky velký pokrok, ale přináší i nové problémy. Nařízení vlády č. 114, které je prováděcím předpisem tohoto systému, přinese výhody pěstitelům i cukrovarníkům, pokud je budou všichni aktéři dodržovat. Jde o dodržování kvót produkce a stanoveného podílu prodeje cukru na domácím trhu a pro export, dodržování minimální ceny apod. V opačném případě dojde opět k nadprodukci cukru a k boji cukrovarů o domácí trh s cukrem s negativním dopadem na pěstitele cukrovky. Otázkou je, zda Státní fond tržní regulace (SZIF), který je hlavním řídícím a kontrolním orgánem, odpovědným za správné fungování regulovaného trhu s cukrem, využije dostatečně všech svých nástrojů k usměrnění cukrovarských subjektů a zabrání snahám o rozbití nastoleného systému.
Ing. Jiří Krouský,
Svaz pěstitelů cukrovky Čech,
Semčice