Špatný stav porostů řepky po zimě signalizuje, že kvůli zaorávkám a předpokládanému nízkému výnosu bude letošní produkce řepky nejnižší za několik posledních let. Mírně optimisticky mohou pěstitelům řepky znít jen informace o očekávané ceně. Ta by měla být oproti té loňské vyšší.
Nejen informace o marketingu řepky zněly v průběhu února a na začátku března na jedenácti seminářích, které uspořádal Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Odborníci z několika institucí pěstitelům podali informace o výsledcích loňského roku v daných oblastech, o důvodech špatného stavu porostů, o možnosti setí jarní řepky, regulaci plevelů, škůdců a chorob, o výživě řepky a mnohém dalším.
„Letošní rok nebude pro celé zemědělství o intenzitě, ale o přežití,“ uvedl doslova ředitel svazu Ing. Martin Volf 5. března na posledním ze série seminářů konaném v Kramolíně. Ačkoliv bylo na semináři představeno několik možností ke zvýšení intenzity pěstování řepky, ing. Volf varoval před velkým investicemi do porostů. Pěstitelé nemohou využít všech na seminářích vyjmenovaných vstupů, neboť ty by představovali náklad na jeden hektar až 25 000 Kč. Měli by posoudit stav porostů, konkrétní půdní podmínky a také očekávanou cenu. Každý pěstitel by si měl vytvořit vlastní technologii šitou na míru konkrétním porostům. Pro vysokou intenzitu by měly být vybrány jen ty nejslibnější porosty. Obecně nelze v letošním roce očekávat vysoké výnosy, ing. Volf hovořil o průměrném výnosu pouze 2,3 t/ha a tak pěstitelé musejí počítat i v případě vyšší ceny s nízkými tržbami.
Předpokládaný nárůst ceny vyplývá nejen z předpokládané vyšší světové ceny, ale především i z výše předpokládané produkce. Podle pesimističtější z variant, které ing. Volf v Kramolíně představil, by v případě zaorání 80 000 hektarů činila při výnosu 2,3 t/ha produkce asi 596 tis. tun, což je o 100 000 tun méně než loni a nejméně za posledních šest let. Kapacita domácích zpracovatelů je asi 550 tis. tun a tak by pro vývoz byla určena jen malá část produkce. O řepku by navíc měl být na evropském trhu zájem, neboť špatná úroda se očekává i v Polsku či ve východní části Německa, což jsou velcí producenti. Cenu u nás kromě produkce, světové ceny a kursu, atd. určuje také cena, za kterou bude řepku vykupovat SZIF a ta by měla činit spolu s kompenzačními platbami za nepotravinářské využití půdy 7200 Kč/t. I letos bude samozřejmě platit, že cena ihned po sklizni bude podstatně, tzn. až o 1000 Kč/t, nižší než cena říjnová.