Působí-li se proti škodlivému hmyzu stále stejným insekticidem, velmi brzy se objeví jedinci rezistentní proti tomuto přípravku, přesněji proti jeho účinné látce. Jejich podíl postupně stoupá, až je odolná celá populace. Je to jeden z důvodů pro vývoj nových účinných látek pesticidů.
Nahlédneme-li do historie chemické ochrany rostlin proti hmyzím škůdcům, nejdříve byly vyvinuty polychlorované uhlovodíky (DDT a HCH), po nich následovaly organofosfáty a karbamáty. K nim později přibyly méně toxické pyretroidy a selektivnější přípravky na bázi inhibitorů tvorby chitinu (regulátory růstu) a juvenoidy (regulátory vývoje). Nyní jsou nejmodernějšími insekticidy přípravky s účinnou látkou ze skupiny neonikotinoidů. Jsou vysoce účinné na škůdce, málo toxické pro obratlovce a více či méně selektivní vůči přirozeným nepřátelům škůdců.
Na programu jeden přípravek
Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni (VÚRV) se v posledních dvou letech začali zabývat rezistencí mandelinky bramborové vůči insekticidům. Předmětem jejich zájmu byla také účinnost přípravku Mospilan 20 SP na populace mandelinky rezistentní vůči organofosfátům a pyretroidům vyskytující se na území našeho státu. Začátkem ledna byl tomuto insekticidu věnován celý odborný seminář, což je v případě jednoho přípravku neobvyklé, ale věřte, že bylo o čem přednášet.
Uspořádala jej firma Sumi Agro Czech, s. r. o., dodávající Mospilan na náš trh, ve spolupráci s katedrou ochrany rostlin Agronomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Této akci jsme se souhrnně věnovali v Zemědělci č. 4 a jak jsme slíbili, vracíme se k ní informacemi o stavu rezistence a možnostech její eliminace u závažného škůdce brambor, kterým je právě mandelinka bramborová.
Připomeňme ještě, že acetamiprid, účinná látka Mospilanu 20 SP, je ze skupiny neonikotinoidů. V ochraně rostlin proti hmyzím škůdcům přináší tato nově vyvinutá skupina účinných látek některé výhody. Kromě velmi dobré účinnosti a systemického působení, jež umožňuje širší rozpětí vhodného termínu ošetření, to je šetrnost k necílovým organismům – predátorům a parazitoidům škůdců a pochopitelně také ke včelám.
Ve hře je více faktorů
„Při našich sledováních jsme zjistili, že populace hmyzích škůdců jsou na různých místech odlišně náchylné na vznik rezistence vůči insekticidům,“ upozornil ve svém vystoupení doc. RNDr. Ing. František Kocourek, CSc., z VÚRV. Rezistence totiž není jen důsledek dlouhodobého používání stejných, většinou levných přípravků. Jde také o to, kolikrát za vegetaci se ošetřuje nebo jaké jsou klimatické podmínky oblasti či aktuální počasí v tom kterém roce.
Například u mandelinky bramborové je větší riziko vzniku rezistence v ranobramborářských oblastech, kde je pěstitel raných brambor vzhledem k silnému tlaku tohoto škůdce nucen aplikovat insekticid vícekrát za vegetaci. „Prvním varováním, že se jde o rezistenci, je snížení účinnosti přípravku, které pěstitel pozoruje následně po aplikaci. Nižší účinnost insekticidů způsobují také nevhodné podmínky v době aplikace. Například účinnost pyretroidů se snižuje při teplotách nad 25 o C. Při opakovaných aplikacích přípravků se stejným typem účinných látek se mohou první náznaky rezistence projevit již po dvou letech,“ uvedl doc. Kocourek.
Neonikotinoidy nejsou všelék
V pokusech vedených ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby byla účinnost Mospilanu na populace mandelinky bramborové rezistentní vůči organofosfátům a pyretroidům velmi vysoká. „Ani používání neonikotinoidů není bez rizik, pokud se týká vzniku rezistence mandelinky bramborové vůči těmto přípravkům. V současné době jsou neonikotinoidy nosnými insekticidy v ochraně proti tomuto škůdci.“ zdůraznil doc. Kocourek. Upozornil rovněž na nebezpečí vzniku cross-rezistence nebo multiple rezistence, což v praxi znamená, že populace mandelinky je současně rezistentní vůči dvěma či více skupinám účinných látek.
Jak tedy postupovat? Podle doc. Kocourka je důležité střídat přípravky s odlišným mechanismem působení a dodržovat všechna doporučení pro jejich použití. Není například vhodné střídat Mospilan s Calypsem. Neonikotinoidy lze nahradit třeba přípravky s účinnými látkami, které inhibují syntézu chitinu. Vzhledem k vysoké ceně těchto insekticidů je toto řešení nákladné, a tak k němu v současné době sáhne asi málokdo.
I v případě neonikotinoidů je nutné dodržovat zásady správného používání přípravku. U Mospilanu jde o volbu optimálního termínu ošetření. Je určen především pro hubení larev druhého vývojového stádia, ne dospělců. Dále je třeba dodržet dávkování podle etikety, včetně doporučené dávky vody. Ta by se neměla snižovat. Vhodné je doplnit přípravek smáčedlem. A v neposlední řadě je součástí antirezistentní strategie místní monitoring výskytu rezistentních škůdců a rychlá reakce na vzniklou situaci.