17.04.2005 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola osiv je přesně vymezena

Osivo odrůd druhů uvedených v druhovém seznamu se smí uvádět do oběhu jen uznané a za předpokladu, že odrůda je registrovaná v České republice nebo zapsaná ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin a ve Společném katalogu zelenin, popřípadě zapsaná v seznamu odrůd alespoň jednoho členského státu Evropské unie. Osivo uváděné do oběhu musí dále splnit všechny podmínky stanovené zákonem pro označování a uzavírání obalů.

Kontrolní činnost odboru osiva a sadby Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského lze rozdělit do několika samostatných skupin – na kontrolu oběhu certifikovaných osiv a sadby registrovaných odrůd u druhů uvedených v druhovém seznamu zákona, na kontrolu dodržování zákona na čisticích stanicích, ve skladech osiv a u jednotlivých dodavatelů, na kontrolu obchodní sítě, na kontrolu standardního osiva a sazenic zeleniny. Pracovníci ústavu vycházejí přitom z jednotlivých ustanovení zákona č. 219/2003 Sb., o oběhu osiva a sadby (dále jen „zákon“).

Na co se zaměřuje kontrola osiv

Při kontrole osiv uváděných do oběhu se ÚKZÚZ zaměřuje zejména na označení obalů, partie neuznaných osiv, uvádění neuznaného osiva do oběhu, farmářské osivo, provozy čisticích stanic osiv a vedení předepsané evidence.

 Označení obalů
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský se zaměřuje na správné, úplné a čitelné označení obalů návěskami předepsaných rozměrů a barevného rozlišení podle kategorie.

 Partie neuznaných osiv
Při kontrole partií neuznaných osiv ÚKZÚZ sleduje odstranění či znehodnocení úředních návěsek z obalů a další použití tohoto materiálu. Neuznání osiva ještě neznamená, že musí být zcela znehodnoceno. Při neuznání z důvodu nižší klíčivosti může dodavatel osivo egalizovat, tedy smíchat s jinou partií tak, aby dosáhl potřebné klíčivosti. O tomto kroku pak vyhotoví egalizační protokol a požádá o nové uznání. Přečištěním nebo namořením se dají řešit závady partií osiv, pro které byly neuznány. Platí však, že neuznané partie nesmí být uvedeny do oběhu ani v ČR, ani v některé členské zemi EU.

 Uvádění neuznaného osiva do oběhu
V České republice se smí uvádět do oběhu osiva druhů uvedených v druhovém seznamu registrovaných odrůd pouze uznaná, a to v některé z kategorií od předstupňů po certifikovaný rozmnožovací materiál. Navíc velká část těchto druhů nemá jiné použití v semeni než další setí, nehodí se tedy k potravinářskému či krmnému využití. Podobně je tomu i u druhů obilovin, luskovin, olejnin či pícnin, které se používají k výše zmíněným účelům, ale pouze v nemořeném stavu. Po namoření se z nich stává osivo, a pokud se uvede do oběhu bez platného uznávacího listu, jde o porušení zákona.

 Farmářské osivo
Použití farmářských osiv specifikuje zákon 408/2000 Sb., který vymezil také druhy, u kterých se může farmářské osivo vyrábět. Je třeba zdůraznit, že nejde o žádnou kategorii či generaci z pohledu zákona č. 219/2003 Sb., nesmí být uvedeno do oběhu a podléhá placení licenčních poplatků u právně chráněných odrůd. V případě, že při kontrolách v oběhu pracovníci ÚKZÚZ na takové osivo narazí, bude s tím, kdo je uvedl do oběhu, zahájeno správní řízení pro porušení obou zmíněných zákonů.

 Provozy čisticích stanic osiv
Ústav se soustředí na kontrolu provozů čisticích stanic osiv, zejména pak automatických vzorkovadel, jejich správné instalace, těsnosti a nepřístupnosti celého vedení až po sběrnou skříň, uzamykání skříně a vedení evidence o provozu vzorkovadla. S kontrolou vlastního provozu souvisí také kontrola uskladněných osiv, a to před čištěním i po něm. Každá partie musí být označena předepsaným partiovým štítkem, po čištění jednotlivé obaly označeny návěskami a osiva připravená k uvedení do oběhu uložena v uzavřených a označených obalech. Pro snadnější orientaci nejen pracovníků ÚKZÚZ, ale i personálu ČSO je vhodné označovat i obaly s odpadem z čištění, aby nedošlo k nežádoucí kontaminaci;

 Vedení předepsané evidence
U dodavatelů se sleduje vedení předepsané evidence o příjmu, čištění a výdeji osiva – výrobní a skladové evidence přijatých a vydaných návěsek, včetně návěsek stornovaných.

Kategorie osiva: zelenina

Standardní rozmnožovací materiál zeleniny je kategorií osiva, která nepodléhá uznávacímu řízení, musí splňovat požadavky na odrůdovou pravost a čistotu a na vlastnosti stanovené vyhláškou č. 175/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin (dále jen „vyhláška“). Za tyto vlastnosti odpovídá plně dodavatel.
Ústav provádí následnou kontrolu tohoto rozmnožovacího materiálu formou namátkového odběru vzorků uložených u dodavatele s ověřením čistoty a klíčivosti v laboratoři a odrůdové pravosti a čistoty ve vegetační zkoušce. S výsledky těchto stanovení se porovnávají i výsledky zkoušek vzorků standardního osiva odebrané v obchodní síti.

Označování, balení a rozvažování

Zákon a vyhláška rovněž stanoví podmínky pro uvádění do oběhu osiva v malém balení, které se týkají požadavků na uzavírání a označování těchto balení a nejvyšší povolenou hmotnost nebo počet kusů v jednom balení. Kontrola v obchodní síti, prováděná pracovníky ÚKZÚZ, je zaměřena na správné označování a způsob balení, neboť nová legislativa stanovila i přísnější podmínky pro rozvažování osiv v prodejnách.
Osivo jednotlivých druhů, popřípadě sazečka cibule nebo sadba česneku, mohou být na prodejně rozváženy a přebaleny, ale musí být splněny všechny požadavky pro označování a uzavírání obalů malých balení. Právnická nebo fyzická osoba, která tuto činnost zajišťuje, musí splnit ohlašovací povinnost a vést evidenci o nakoupeném a přebaleném množství.
Samostatnou skupinu osiv tvoří směsi osiv různých druhů a odrůd. Tyto směsi se nesmí na prodejnách rozvažovat, přičemž hlavním důvodem tohoto omezení je silná samotřídicí schopnost semen. Odběratel má právo koupit takovou směs, jaká je deklarována na obalu a v odpovídajícím druhovém složení. To je zajištěno pouze nákupem malých balení dodaných prodejci přímo dodavatelem.

Cílem kontrolní činnosti odboru osiva a sadby ÚKZÚZ je udržení kvality osiva a sadby uváděných do oběhu nejen na území České republiky, ale nyní po vstupu ČR do Evropské unie i udržení dobrého jména českého semenářství i na evropském trhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down