Rychlý vývoj ve šlechtění slunečnice přináší každoročně několik novinek na náš trh s osivy. Podobně jako pěstitelé také osivářské firmy sledují vlastnosti jednotlivých hybridů, které zařazují do své nabídky. Společnost Agrofinal, spol. s. r. o., k tomu využívá poloprovozní pokusy, které jsou založeny ve spolupráci se zemědělskými podniky na různých místech naší republiky.
Žluté květy slunečnice můžeme na našich polích vídat v hojnější míře téměř už třicet let. Plochy osevů této plodiny za několik posledních let výrazně vzrostly. V roce 2003 pokrývaly rekordních 48 700 hektarů a i když v následujícím roce plocha klesla pod 40 tisíc hektarů, lze očekávat dlouhodobý růst. Tento vývoj kopíruje poptávka po nažkách slunečnice, které se v naprosté většině zpracovávají na slunečnicový olej. Stále platí, že u této komodity není problém s odbytem. Otázkou zůstává výkupní cena, která není vysoká. Zálohový způsob prodeje podobný jako u řepky zaručuje v současnosti zemědělcům minimální cenu kolem 5500 Kč/t.
Nejen v tradičních oblastech
Tradičními oblastmi pěstování slunečnice jsou Polabí, Poohří a jižní Morava. Přesto se rozhovor s Ing. Milanem Spurným, manažerem prodeje společnosti Agrofinal, spol. s. r. o., uskutečnil na pozemku nedaleko Zdic u Berouna. Agrofinal je výhradním zástupcem obchodní značky Rustica, která patří francouzské osivářské společnosti Euralis Semences. Agrofinal se zabývá zkoušením, výrobou a prodejem osiva slunečnice kukuřice a řepky ozimé.
Především na trhu s osivem slunečnice v ČR má Agrofinal dlouhodobě přibližně třicetiprocentní podíl. K udržení takového podílu je mimo jiné zapotřebí široký a kvalitní sortiment v nabídce osiva. Ing. Spurný potvrdil, že k tomu slouží poloprovozní pokusy, které jsou založeny jak ve tradičních pěstitelských oblastech, tak v okrajových, například v podbrdské oblasti. „Ve spolupráci se společnostmi ZD Mořina a Agrona Rpety se nám podařilo ukázat, že i v této lokalitě lze s úspěchem pěstovat slunečnici,“ uvedl Milan Spurný. Vybrané pozemky těchto společností využívá Agrofinal k poloprovozním pokusům hybridů slunečnice. „Zdejší porosty někdy trpí přísušky,“ dodal Ing. Spurný. „Trpí jimi spíše řepka a tak na některých místech ji úspěšně nahrazuje slunečnice.“ V současnosti je tam oseta plocha přibližně 300 ha.
Rychlý vývoj ve šlechtění
Jak potvrdil manažer prodeje společnosti Agrofinal, vývoj ve šlechtění nových hybridů je velmi rychlý. Každý rok se objevují novinky, které přinášejí v konečném efektu pěstitelům větší rentabilitu pěstování, například vyšší výnosy, odolnost proti patogenům a dalším stresovým faktorům. To platí u naprosté většiny pěstovaných plodin.
Průměrná životnost úspěšného hybridu na trhu se pohybuje kolem pěti let. Během nabízení hybridu slunečnice na trhu s osivy první dva roky zájem a spotřeba stoupá. Třetí a čtvrtý rok se produkované množství osiva zastaví na stabilní úrovni a pátý rok začíná většinou klesat. To je možné dokumentovat i na současném sortimentu hybridů slunečnic společnosti Agrofinal.
Změny v sortimentu
Jednou z připravovaných novinek je Allium RM. Zkratkou RM jsou označovány hybridy, které jsou odolné proti evropským rasám plazmopary slunečnice. V České republice by měl u ní příští rok úspěšně zakončit registrační pokusy ÚKZÚZ. Jde o středně raný hybrid, u kterého prodejce slibuje potenciál velmi vysokého a stabilního výnosu.
Úspěšným hybridem, o který je nyní v nabídce společnosti Agrofinal největší zájem, je Alisson RM. Tento raný hybrid je vhodnější do intenzivních oblastí pěstování slunečnice (Polabí, Poohří, jižní Morava). Alisson RM je jedním z nejpěstovanějších hybridů v Evropě a vyznačuje se především odolností proti suchu stresu a chladu.
Podobně úspěšným byl dříve hybrid Alzan. Ještě v roce 2003 byl nejpěstovanější slunečnicí v České republice. Nyní však zájem o něj již klesá, V nabídce bude vystřídán hybridem Brocar RM. Ten má všechny vlastnosti, které měl Alzan, především vysokou plasticitu, která umožňuje výsev ve všech oblastech, kde se slunečnice pěstuje, sdělil Ing. Spurný.