Dobré počasí, skvělá nálada, bohatý program a množství vizuálních a chuťových zážitků – i tak lze charakterizovat Hortikomplex 2005, největší českou výstavu ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků, doplněnou zahradnickými trhy a obohacenou obnoveným festivalem gastronomie a nápojů Olima, které se od 6. do 9. října uskutečnily na olomouckém výstavišti Flora.
Branami výstaviště prošlo letos více než 18 000 návštěvníků, což bylo o třetinu více než loni. O nabídku v jednotlivých expozicích a v prodejních stáncích se postaralo na 500 vystavovatelů a prodejců. Tradičně největšímu zájmu se těšila hlavní expozice ve výstavním pavilonu A, v níž se v rámci ústředního motta „Ve starém sadu“ představili největší domácí pěstitelé a producenti ovoce a zeleniny. Staré vzrostlé stromy, symbolika podzimu v nápaditých aranžmá v symbióze s krásnými výpěstky opravdu navozovala atmosféru procházky starým sadem. Řešení expozice ovoce a zeleniny v pavilonu A ocenil i ředitel Výstaviště Flora Olomouc a udělil ocenění jejímu autoru Ing. Josefu Roušarovi.
Hold královně
Špičkové výpěstky v pavilonu A doplnil výběr prací floristické soutěže v květinové vazbě na téma Chryzantéma – královna podzimu. Předmětem soutěže bylo vytvořit podzimní košík k dekoraci vstupních dveří do domu, závěsnou dekoraci vchodových dveří a dekorace dárku, vše samozřejmě za použití živých chryzantém. Do soutěže bylo přihlášeno 8 seniorů a 4 junioři a všichni se daného tématu zhostili na výbornou. Porota měla rozhodně těžké rozhodnout, ale první místa udělila nakonec v kategorii juniorů autorům Lence Žáčkové, Vojtěchu Lázeckému a Evě Staňkové ze SOU, OU a PrŠ Klimkovice a v kategorii seniorů Přemyslu Hytychovi ze Zahradnické fakulty v Lednici, MZLU v Brně.
Klání „paličů“
Avšak nejen krásou výpěstků a dekorací oplýval pavilon A, ale nesly se jím také nejrůznější vůně, a to díky gastronomickému festivalu Olima. Jeho stánky obsadily galerii pavilonu. Kromě různých ochutnávek zde pořadatelé návštěvníkům připravili zajímavý program s kuchařskými soutěžemi, barmanskou show, přehlídkami a nabídkou kulinářských novinek, kvalitních vín a destilátů. Součástí Olimy byl totiž i 2. ročník soutěžní přehlídky ovocných destilátů Flora košt a kvalifikační klání baristů – mistrů v přípravě capuccina a espressa o postup na celorepublikovou soutěž Mistr kávy 2005.
Flora košt, jejíž nultý ročník se pod názvem „Hanácké košt“ konal v roce 2003, je určen drobným i velkým pěstitelům a „paličům“. Do 2. ročníku o nejlepší ovocný destilát bylo letos přihlášeno 235 vzorků, což je o téměř čtvrtinu více než loni. Soutěžilo se v deseti kategoriích – slivovice, broskvovice, hruškovice, jablkovice, meruňkovice, třešňovice, višňovice, vínovice, malinovice. V kategorii ostatních se chutnaly a hodnotily, mimo jiné, takové speciality jako šípkovice, špendlíkovice, jahodovice a také unikátní pivní pálenka. Vzorky pocházely z celé Moravy, ale také z Čech, nejvzdálenější z Prahy a Tábora. Nejstaršími destiláty přihlášenými do soutěže byly jablkovice vypálená v roce 1984 a slivovice z roku 1995.
Titul absolutního šampiona a vítězný pohár si z letošního Flora koštu odvezl Zdeněk Krutil, „palič“ z Dřevohostic na Přerovsku za malinovici, ročník 2004. Cena Unie destilatérů ČR za nejlepší kolekci přihlášených vzorků byla udělena Josefu Růžičkovi z Krnčic u Moravských Budějovic.
Hodnocení za účasti 30 degustátorů, zástupců Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity, Občanského sdružení DeVit Němčičky a Unie destilatérů ČR, proběhlo 23. září 2005 v pavilonu E výstaviště Flora.
Vzorky pálenek byly předkládány naprosto anonymně, vždy v čisté degustační skleničce a hodnoceny byly zejména podle čirosti, vůně, chuti, dochuti a celkového dojmu.
Brambory i bonsaje
Značné pozornosti se po zásluze těšila mimořádně bohatá expozice 12 územích rad Českého zahrádkářského svazu, v níž se představili také zahrádkáři ze Slovenska a Polska. Ovocnářské a zelinářské výpěstky obohatila přehlídka neuvěřitelných 22 odrůd brambor a 12 odrůd česneku pěstovaných v domácích podmínkách a koutek pro včelaře s proskleným úlem. Návštěvníci ocenili také zahrádkářskou a mykologickou poradnu s ukázkou jedlých i nejedlých hub a také s nabídkou sortimentu hub vhodných k pěstování. I zde bylo možné ochutnávat, a to jak kvalitní moravská vína, tak samozřejmě také burčák, jehož sezóna právě vrcholila.
Unikátem letošní závěrečné zahradnické akce olomouckého výstaviště byla expozice
„Bonsai & Suiseki“. Jednalo se o VIII. celostátní výstavu České bonsajové asociace, zařazené do projektu „2005 – Rok mezilidských vztahů mezi EU a Japonskem“, nad níž převzalo záštitu japonské velvyslanectví v ČR. Kromě stovky zelených exponátů mohli návštěvníci obdivovat i suiseki – zajímavé kameny připomínající lidské postavy, zvířata či krajiny – a sledovat umění špičkových českých a zahraničních odborníků, denně předvádějících tvarování bonsají.
Ocenění kvality
Jako obvykle i letos patřil závěr prvního dne Hortikomplexu slavnostnímu galavečeru, na kterém byly vyhlášeni a odměněni vítězové jednotlivých soutěží. Nejlepšími expozicemi se mohli pochlubit zelináři z mikulovského Moravoseedu a pěstitelé ovoce z akciové společnosti Pomona Těšetice. Cenu primátora města Olomouce získala Česká bonsajová asociace a Pohár hejtmana Olomouckého kraje ovocnáři Zemědělského družstva Podhradí z Týnu nad Bečvou, zelináři ze Zeltru Troubky a Územní rada Českého zahrádkářského svazu Zlín. Galavečera se zúčastnil i japonský ambasador …, který předal ocenění….
Nejen dobrá příprava organizátorů a bohatý program, ale i krásné počasí přispěly k tomu, že návštěvníci Hortikomplexu 2005 odcházeli spokojeni.