13.10.2005 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Červené palice se líbí i zvířatům

S rostoucím zájmem o pěstování kukuřice je spojena stále širší nabídka hybridů. Společnost Kiskun Seeds nabízí na našem trhu od loňského podzimu kukuřice, jejichž zrna se při dozrávání výrazně zbarvují do červena. Pěstování těchto hybridů se nijak neliší od agrotechniky používané u klasické kukuřice. Červená barva signalizuje zvýšený obsah karotenoidů, který pozitivně působí při výživě hospodářských zvířat.

Během posledních pěti let plochy kukuřice výrazně vzrostly. Vyšší teploty zaznamenané meteorology v letech 2002 a 2003 pomohly k rozšíření této plodiny i do oblastí, které původně nebyly pro pěstování kukuřice určené. V některých případech porosty původně zakládané pro využití na siláž dozrály na zrno. Ve stejnou dobu na jižní Moravě někteří zemědělci úspěšně pěstovali pozdnější hybridy s vysokým číslem ranosti (FAO).
Přes avizované globální změny klimatu a s tím spojené oteplování jsou zmiňované roky spíše výjimečné. To se ostatně potvrdilo i letos, kdy pozdní nástup jara zkrátil sezónu přibližně o čtrnáct dní i pro kukuřici. Proto by každý zemědělec měl dobře vybírat takový hybrid kukuřice, který má šanci v určité oblasti dozrát a poskytnout odpovídající výnos.

Nebýt jen raritou

O tom, že je z čeho vybírat, se mohou přesvědčit pěstitelé právě v tomto období, kdy většina osivářských firem prezentuje hybridy svých kukuřic. Těsně před sklizní jsou totiž nejlépe vidět výnosotvorné prvky – velikost a zastoupení palic, habitus a celkový vzrůst rostlin.
Jednou z firem je maďarská společnost Kiskun Seeds, která na náš trh přišla především se sortimentem červených kukuřic. Maloparcelový pokus, který pro své účely provádí firma Poděbradská Blata, a. s., nedaleko od Nymburka je jednou z příležitostí, kde můžeme vidět kukuřice s červeně zbarvenými palicemi. Podle Ing. Ivo Jůna, produkt manažera společnosti Kiskun, v tomto roce již nešlo pouze o raritu, která by přinášela něco zvláštního do přehlídky žlutozrných kukuřic. „Letos byly hybridy červených kukuřic pěstovány v České republice na celkové ploše 1500 hektarů a očekáváme další nárůst,“ uvedl Ing. Jůn.

Nápadné zbarvení

Své zbarvení získaly tyto kukuřice křížením s původními divokými druhy z Jižní Ameriky. Osivo, které dodává firma Kiskum Seeds farmářům, je klasicky žlutě zbarvené. Teprve první filiární generace – porost založený na poli – má uniformní červené zbarvení.
„Při přesívání tohoto osiva v následujících letech by docházelo ke štěpení tohoto znaku a palice by byly různobarevné,“ vysvětloval Ing. Jůn a dále dodal, že k vybarvování zrna dochází až během zrání, přesněji v druhé polovině vegetační doby. Stupeň zbarvení je závislý na ranosti hybridu. To znamená, že nejdříve se zbarvují nejranější hybridy. U nich přechází zbarvení z červené až do karmínové. Ostatní znaky popisovaných hybridů kukuřic se nijak neliší od běžně pěstovaných. Stonky i listy jsou zbarveny normálně. Stejné jsou i agrotechnické termíny a postupy pro pěstování těchto hybridů.

Přínos ve výživě

I když se červená kukuřice na první pohled výborně hodí k dekorativním účelům, její hlavní vyžití je především ve výživě hospodářských zvířat, vyložil Ing. Jůn. Své tvrzení doložil výsledky zatím jednoletého pokusu, který prokázal u této kukuřice zvýšený obsah cukrů a především karotenoidů – původců červeného zbarvení. Cukry zvyšují chutnost vyrobených krmiv a karotenoidy pozitivně ovlivňují některé funkce organismu. Zlepšují reprodukční funkce, částečně podporují obranyschopnost a v neposlední řadě jsou provitamínem vitamínu A. Stejně jako karotenoidy způsobují červené zbarvení zrna, ovlivňují vybarvení žloutků slepičích vajec a kůže brojlerů.

Šest červených

Nabídka společnosti Kuskun Seeds zahrnuje také žlutozrnné kukuřice. V některých případech je možné vybírat u jednoho hybridu žlutozrnnou nebo červenozrnnou variantu. „Přesto naše společnost klade důraz na nabízení červených kukuřic, kterých v našem letošním katalogu mohou pěstitelé najít hned šest,“ řekl při představování jednotlivých hybridů Ing. Jůn. S ohledem na to, že tyto kukuřice byly vyšlechtěny v aridnějších podmínkách Maďarska, snášejí všechny dobře sucho.
Nejranějším hybridem v nabídce je Jana (FAO 220). Vyznačuje se rychlým počátečním vývojem i v chladných podmínkách a je vhodná i pro pěstování v horších půdních podmínkách. Stabilní výnosy zrna a velmi vysoké výnosy silážní hmoty poskytuje podle firmy Kiskun Seeds hybrid Marianna. Na poli upoutá svým vysokým vzrůstem a bohatým olistěním. Jako univerzální zrnový a silážní hybrid je označována kukuřice Zsuzsanna (FAO 300). Hybrid Serina, který je plastický, slibuje vysoký podíl palic v silážní hmotě a tedy kvalitní krmivo. Poslední dva zástupci v nabídce lze doporučit jen do kukuřičných oblastí ČR. Karmental (FAO 400) i Piroska (FAO 450) jsou silážními kukuřicemi, které lze popřípadě využít také na vlhké zrno.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down