17.10.2005 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Posloužila laboratoř na kolech

Hlavním zaměřením společnosti Pioneer Hi-Bred Services GmbH jsou kukuřice. Neomezuje se pouze na prodej osiva jednotlivých hybridů, i když jejich prezentace byla hlavním bodem programu veřejných sklizní pořádaných letos na podzim. V jejím programu je také poradenství při pěstování a využívání kukuřic při výrobě krmiv – nově s využitím mobilní laboratoře, která je schopna provést rychle rozbory kukuřičné řezanky či siláže.

Jednu z veřejných sklizní kukuřice, kterou jsme letos na podzim navštívili, lze označit za povedenou akci i s ohledem na příjemné počasí babího léta. Na počátku dne, když jsme přijížděli na pole v katastru obce Sedlec u Litoměřic, to na slunný den nevypadalo. Nakonec se nejen nám v ranní mlze podařilo najít cestu na pole, kde mělo poměřovat své vlastnosti deset hybridů kukuřice, které má společnost Pioneer Hi-Bred Services GmbH ve svém sortimentu a se kterými počítá i pro rok 2006. Termín a místo konání popisované akce si vybralo kolem padesáti zájemců především z řad zemědělců.

Jednotná pravidla
Po krátkém představení podniku ZD Liběšice, na jehož pozemcích se tato akce uskutečnila, začala vlastní prezentace hybridů kukuřice z nabídky firmy Pioneer. Veřejné sklizně stejně jako další ověřování svých produktů provádí firma podle mezinárodně uznávaných standardů ISO 9001. Tento systém má zaručit objektivnost zkoušení a možnost výsledky porovnávat s těmi, které byly zjištěny na jiných místech ČR. Společnost Pioneer Hi-Bred Services GmbH totiž letos uspořádala celkem patnáct takovýchto setkání.
Jednotlivá políčka, na kterých byly hybridy, sklízela řezačka Claas Jaguar 690. Valníky s předem zjištěnou hmotností odvážely nařezanou kukuřičnou hmotu na váhu a následně byla naměřená hmotnost řezanky přepočtena na jeden hektar. Mobilní laboratoř operativně u každého vzorku zjistila podíl sušiny a pomocí těchto parametrů byl určen výsledný výnos suché hmoty, který rozhodoval o pořadí hybridů.

Mobilní laboratoř
Zmiňovanou mobilní laboratoř představil Ing. Vladimír Černík, specialista na výživu zvířat firmy Pioneer. Podle jeho slov se nechali inspirovat svými kolegy v Itálii a Řecku, kde podobné zařízení již několik let úspěšně funguje. „Od letošního července poskytujeme služby mobilní laboratoře i našim zákazníkům po celé ČR,“ uvedl Ing. Černík.
Zařízení pracuje na principu NIR a po potřebné kalibraci je schopno stanovit požadované vlastnosti různých materiálů. Pro zemědělství využívá firma Pioneer tuto laboratoř pro zjišťování parametrů kukuřičné řezanky a nutriční hodnoty siláže.
Výhodou tohoto zařízení je vedle mobility také to, že vzorek před měřením není třeba jakkoliv upravovat a zjištění požadovaných hodnot trvá jen několik minut.

První tři hybridy
A jak hybridy na pozemku ZD Liběšice dopadly? Po přepočtení výnosu suché hmoty hned tři poskytly 17,5 t/ha. Z nich nejranější je PR39R86 (FAO 260 na siláž a 250 na zrno). Je určen pro pěstování v lepší bramborářské a méně příznivé bramborářské oblasti. Všechny ostatní hybridy Pioneer předčí v rychlosti růstu v počátečních fázích vývoje.
Dalším hybridem byl PR39T45, který poskytl vůbec nejvíce zelené hmoty (52 t/ha). Kukuřice T45 je typický univerzální hybrid pro pěstování na siláž i zrno. Jeho předností je dobrá odolnost vůči suchu.
Do řepařské oblasti je vhodný hybrid PR39D81 (FAO 290 na siláž, 280 na zrno). Tento hybrid měl při popisované veřejné sklizni nejvyšší obsah sušiny (40,7 %). D81 je velmi výkonným hybridem doporučovaným k pěstování na zrno v řepařské oblasti. U D81 je někdy možné pozorovat ke konci vegetační doby červené vybarvování vrchní části stonku a listů. Znamená to, že asimilační látky se již neukládají do palice a dozrávání zrna je dokončeno.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down