Mák patří v současnosti mezi plodiny zajímavé pro české zemědělce. Tato komodita se velmi dobře prodává na zahraničních trzích. Asi devadesát procent české produkce je určeno na vývoz. S pěstováním máku je ovšem spojeno nebezpečí jeho zneužití při výrobě drog, a tak jeho produkce podléhá kontrole celních orgánů. Farmáři mohou nově informovat příslušné orgány o sklizni do 15. března, pokud neměli přesné údaje v řádném termínu k dispozici.
Mák setý (Papaver somniferum L.) sklízeli čeští zemědělci v loňském roce z plochy 45 tisíc hektarů. Celkem se jim podařilo vyprodukovat 34,3 tisíc tun makového semene. „Mák patří mezi ty plodiny, se kterými naši zemědělci mohou úspěšně konkurovat na světových trzích,“ vždy zdůrazňoval doc. Ing. Jan Vašák z České zemědělské univerzity v Praze, ať už na seminářích Český mák nebo na konferenci s názvem Řepka, mák, hořčice v roce 2006. Argumentoval tím, že čeští farmáři mají obecně velmi dobré agrotechnické znalosti a mák je plodinou, u které je mohou zúročit.
Makové semeno lze v současnosti bez problémů uplatnit na trhu. Vedle této komodity sklízejí mnozí zemědělci také suché zbytky makovic s horní částí stonku (přibližně 15 cm) – makovinu. Ta se využívá ve farmacii k produkci morfinu a dalších alkaloidů.
Semena, léky, ale také narkotika
V Evropě se pěstuje semenný mák, který má jen slabě vyvinuté mléčnice, a tak produkuje jen velmi málo opiového latexu. Postupným šlechtěním tohoto máku vznikly odrůdy s rozdílným obsahem morfinu v suchých tobolkách. Dělí se do tří skupin na nízko, středně a vysokomorfinové s obsahem morfinu do 0,2 %, 0,2 až 0,6 % a nad 0,6 %.
Vedle toho se hlavně v některých státech Asie nelegálně pěstuje mák setý opiový, který má mohutně vyvinuté mléčnice a slouží k produkci drog. Vůbec k nejstarším známým narkotikům patří opium – hnědá tuhá látka s výrazným zápachem. Hlavní účinnou látkou opia je morfin, ale obsahuje i mnoho dalších alkaloidů jako kodein, papaverin, thebain, narkotin nebo narcein. Koncem 19. století byl chemickou cestou získána látka heroin, která je asi šestkrát silnější, ale také výrazně toxičtější.
Povinná hlášení
Ve většině zemí Evropské unie legislativní předpisy regulují nebo dokonce zakazují pěstování máku kvůli obavě ze zneužití pěstování máku právě při výrobě drog. U nás však nikdy nedošlo k významnějšímu zneužití makových porostů, a to je další faktor, který pozitivně ovlivňuje postavení ČR mezi producenty a vývozci zmiňované komodity.
Také čeští farmáři mají povinnost hlásit některé údaje související s pěstování této plodiny. Po legislativní stránce tuto oblast upravuje zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, ve znění pozdějších předpisů a také vyhláška č. 151/2005 Sb., kterou se stanoví vzory formulářů pro hlášení osob pěstujících mák setý nebo konopí a způsob vyplňování a nakládání s uvedenými formuláři.
Od počátku loňského roku shromažďují veškerá hlášení o pěstování máku setého a konopí příslušné celní orgány. Výše uvedené právní předpisy se týkají všech pěstitelů máku (popřípadě konopí), kteří oseli v daném roce plochu větší než 100 m2, a to i v případě, kdy součet výměr jednotlivých osetých ploch překračuje tuto hranici. Zemědělec v předepsaných formulářích postupně uvádí přesnou plochu, na které zasel mák, také případné zaorávky porostu a makoviny (nebo jiné zneškodnění porostu) a konečnou sklizňovou plochu, množství vyprodukované makoviny a semene máku. Mezi další údaje patří název pěstované odrůdy a označení katastrálního území, kde se pole nachází.
Termín posunutý do poloviny března
Loňský rok způsobil určité problémy v hlášení o sklizni máku. Ty postihly především zemědělce, kteří využívají systému dvoufázové sklizně. V takovém případě jsou odváženy z pole dohromady makovice, části stonků i vlastní semena. Oddělení semen a makoviny probíhá až následně. V některých případech nestihla část zemědělců dokončit tuto druhou fázi před koncem roku, kdy měli nahlásit celnímu úřadu konečný výnos semene a makoviny.
Podle vyjádření Ing. Marka Chabiče z generálního ředitelství cel stanovil tento úřad pro osoby, které nedokončily proces sklizně do konce roku 2005, následující postup. Pěstitel máku uvedl ve formuláři údaj odpovídající kvalifikovanému odhadu (odhad může provést sám nebo na základě statistických údajů) množství sklizené makoviny a semene. Po dokončení procesu sklizně, nejpozději však do 15. března 2006, je pěstitel povinen dodat doplňující ve kterém již uvede skutečné údaje.