Hrách je cenným zdrojem potřebných živin pro lidi i zvířata. Roční spotřeba hrachu připadající na jednoho obyvatele je u nás pod průměrem Evropské unie. Ve výživě zvířat mu konkuruje sója. Silážováním rostlin samotných nebo ve směsi s jarní obilninou lze připravit kvalitní krmivo, které je zdrojem strukturně vázané energie. Může se tak stát součástí krmné dávky vysokoprodukčních dojnic po celou dobu laktace.
Hrách setý (Pisum sativum) patří mezi plodiny dříve tradičně pěstované na našich polích. Předností této rostliny je její pozitivní vliv na následné plodiny v osevním postupu. Bakterie žijící na kořenech hrachu jsou schopné vázat dusík ze vzduchu a tím zpřístupnit tuto důležitou živinu nejen hostitelské rostlině, ale i dalším plodinám. Kořeny této plodiny, které mají být dlouhé až několik metrů, zlepšují strukturu půdy a vynášejí živiny i z větších hloubek půdního profilu. Při asi polovičním zastoupení obilnin na orné půdě v ČR je hrách další plodinou, jenž působí jako přerušovač v osevním sledu.
Pozitivní vliv má hrách také ve výživě, a to jak lidí, tak zvířat. V potravě lidí i v krmivu hospodářských zvířat je zdrojem bílkovin a obecně dusíkatých látek. Zrno hrachu obsahuje N-látek od 22 do 27,5 g ve 100g sušiny. Výhodou je také vysoká stravitelnost těchto sloučenin.
Nerostou plochy ani spotřeba
Přes výše uvedená pozitiva plochy hrachu dlouhodobě klesají. To připustil i Ing. Jan Kučera, obchodní ředitel společnosti Selgen, a. s., a dodal, že podíl této plodiny ve výživě lidí i zvířat je malý. V České republice zkonzumujeme ročně jen kolem dvou kilogramů luštěnin a z toho je asi polovina hrachu.
Širšímu krmivářskému využití konkuruje sója a sójový extrahovaný šrot a především jejich dlouhodobě nízká cena na světových trzích. Dovoz těchto komodit podporuje také silný kurs koruny vůči americkému dolaru a euru.
Podpořit hrách jako plodinu na českých polích se rozhodla společnost Selgen, a. s., a uspořádala 11. července polní den věnovaný využití této rostliny k výrobě hrachové siláže. Kromě teoretické části, ve které se jednotliví odborníci věnovali pěstování a zpracování hrachu na siláž, byly v rámci praktických ukázek na pozemcích společnosti VOS zemědělců, a. s., ve Velkých Opatovicích nedaleko Svitav předvedeny jednotlivé odrůdy hrachu a způsoby založení porostu.
Vhodná součást krmné dávky
Jak uvedl MVDr. Jan Dvořáček ze společnosti S. O. S. Skalice nad Svitavou, genetický potenciál současných vysokoprodukčních dojnic odpovídá přibližně 14 až 15 tisícům litrů mléka za jednu laktaci. „Aby se zvířata alespoň přiblížila této hranici, nestačí krmná dávka sestavená pouze z kukuřičné siláže nebo senáže,“ varoval MVDr. Dvořáček. Dojnicím často chybí energie. Na rozdíl od monogastrů krávy produkující větší objem mléka nepotřebují zásobní cukr ve formě škrobu, ale strukturně vázanou energii. Takové sloučeniny jsou výživou pro celulolytické bakterie v bachoru, a tak nepřímo ovlivňují konverzi krmiva a množství vyprodukovaného mléka. Kráva by podle MVDr. Dvořáčka měla dostávat kolem 33 % rozpustné vlákniny, ale ve většině krmných dávek je jí pouze 25 %. Jedním ze způsobů, jak tuto vlákninu doplnit, je přidání hrachu do krmiva.
Podle Ing. Jaroslava Přikryla, CSc., ze společnosti Medipharm CZ, s. r. o., zařazení hrachové siláže přispívá ke zvýšení procenta mléčné bílkoviny i tuku v mléce. Toto krmivo je zdrojem pohotovostní energie i dusíku.
Hrách ve směsi
Pěstování, sklizeň a silážování hrachu není nic nového, upozornil Ing. Přikryl. Již v minulosti používali zemědělci listové odrůdy hrachu. Jejich náchylnost k poléhání se farmáři snažili kompenzovat zakládáním porostů ve směsi s jarní pšenicí. Momentálně se na trhu s osivy nabízejí především úponkové hrachy. Listy přeměněné na úponky vytvářejí kompaktní porost vůči poléhání odolný. Podle zástupce společnosti Medipharm CZ jsou úponkové hrachy obecně ranější, a to je důvodem, proč pšenici jarní nahradil ječmen jarní. Výsevek na jeden hektar se pohybuje od 200 do 220 kg hrachu a 50 kg ječmene.Úponkové hrachy s ječmenem se sklízejí o jeden týden později než listové s pšenicí. Nové odrůdy hrachu označované leafless nezastiňují spodní patra v porostu, proto jsou vhodné také jako krycí plodina pro víceletou pícninu – nejčastěji vojtěšku. Tento způsob využívá i společnost VOS zemědělců, a. s.
Hrách pěstovaný na siláž se sklízí v mléčné zralosti, kdy se obsah sušiny ve sklízené hmotě pohybuje v rozsahu 27 až 33 %. Podle Ing. Přikryla je taková hmota velmi dobře silážovatelná. Proto dává přednsot upřednostňuje přímou sklizeň. V případě sklizně dělené doporučuje zkrátit čas zavadání hmoty na minimum, aby nedošlo ke kontaminaci rostlinných zbytků nežádoucími mikroorganismy.
Výběr ze sortimentu
Společnost Selgen kromě podpory pěstování hrachu ve formě pořádání odborných seminářů také nabízí na našem trhu celou řadu odrůd. Již v roce 1999 prošly registrací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) bezlisté odrůdy Gotik a Zekon. Především do řepařské výrobní oblasti doporučuje společnost Selgen odrůdu Kamelot a Herold. Ing. Pavel Fučík ze společnosti Selgen upozornil na odrůdu Terno. Vyniká vysokým výnosem (během registrace ÚKZÚZ překonala kontrolní odrůdy o 4 %) a velmi dobrým zdravotním stavem. Má vyšší obsah dusíkatých látek, a tak i tato odrůda může být vhodná pro pěstování hrachu na siláž.