23.08.2006 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podruhé do Všestar na polní den

Své výsledky nikdy nekončící práce šlechtitelů a osivářských firem při hledání odrůd, které uspějí na polích českých zemědělců, předvedla společnost Soufflet Agro, a. s., ve Všestarech. Představila zde nové kombinované osivo hybridního žita jenž bude nabízet svým zákazníkům od letošního podzimu. Nechyběli ani novinky v sortimentu odrůd a praktické ukázky jednotlivých možností ochrany rostlin proti listovým a klasovým chorobám.

I když se nedá v případě polního dne společnosti Soufflet Agro, a. s., hovořit o dlouhé tradici, přišlo také letos, kdy se akce konala podruhé, několik stovek návštěvníků. Pořadatelé úspěšně zvládly nástrahy, které na ně připravila bouřka doprovázená silným větrem, a tak jediným problémem pro všechny zúčastněné mohly být jen vysoké teploty a intenzivní sluneční záření.
Společnost Soufflet Agro se snaží poskytnout komplexní servis zemědělcům. Mezi její činnosti tak samozřejmě patří nejen výkup a zpracování sladovnického ječmene, ale i další aktivity. Na našem trhu nabízí široký sortiment odrůd různých plodin, nechybí ani prodej přípravků na ochranu rostlin a vybraných hnojiv a v neposlední řadě to je i technické poradenství pěstitelům.

Nejvíce bylo pšenice

Pozici nejpěstovanější obilniny na našem území potvrdila i zde ozimá pšenice. Na pokusných polích bylo asi dvacet odrůd. Jak nás upozornila Ing. Marcela Jirglová, za pozornost stojí nová odrůda Buteo vyšlechtěná německou firmou Lochow-Petkus, GmbH. „Mezi hlavní přednosti Butea patří vysoký výnos zrna a současně dobrý zdravotní stav,“ ujišťovala Ing. Jirglová. Pšenice Buteo úspěšně zakončila registrační řízení v ČR letos na jaře. Soubor kvalitativních parametrů jí řadí mezi odrůdy s chlebovou pekařskou jakostí (B). Je odolná vůči napadení rzí pšeničnou a středně odolná vůči padlí travnímu na listě i v klasu, listovým skvrnitostem a braničnatce. Nevyžaduje žádné zvláštní agrotechnické zásahy. Vedle zmiňované výnosu obsahuje zrno větší podíl škrobu v sušině. Společnost Soufflet Agro počítá s tím, že ji bude preferovat při výkupu obilovin na výrobu bioetanolu.

Na krmení a před řepkou

Další obilninou na polním dni ve Všestarech byl ječmen ozimý. Během posledních pěti let se jeho plochy pohybovaly zhruba od 100 do 150 tisíc ha, což je přibližně čtvrtina až třetina celkových ploch ječmene v ČR. Naprostou většinu této plodiny využívají zemědělci ke krmným účelům. Velkým přínosem ozimého ječmenu v osevním postupu je především agrotechnický termín sklizně zrna. Patří mezi nejdříve sklízenou obilninu, a tak brzo uvolňuje místo na poli následné plodině. Tyto vlastnosti jí předurčují jako ideální předplodinu řepky olejné, jejíž ozimé porosty je třeba založit během měsíce srpna. Momentálně jsou již plochy řepky větší než rozloha polí, na kterých každoročně roste ozimý ječmen.
Na polním dni se představilo na malých parcelkách asi dvanáct odrůd různých firem, které na našem trhu zastupuje Soufflet Agro. Mezi stálice patří odrůda Lomerit, naopak z novinek připravovaných pro příští rok byla k vidění odrůda Fridericus. Také zde byla prezentována nově registrovaná odrůda dvouřadého ozimého ječmene Mascara, který lze kromě krmení využít i pro výrobu sladu.

Dva hybridy, jedno osivo

Podobnou pěstební plochu jako ozimý ječmen mělo dříve i žito. V roce 1985 to bylo přes 130 tisíc hektarů. Během devadesátých let minulého století došlo k poklesu a loni již sklizňová plocha nepřekročila 47 tisíc ha. Postupně se snižovaly také výnosy, ale to mohly zapříčinit podmínky na horších pozemcích, které této plodině pěstitelé vybíraly (často na úkor nových odrůd pšenice). Obecně vyšší výnosy poskytují hybridní odrůdy žita. Také ty si mohli návštěvníci polního dne prohlédnout přímo na poli. Hybridní odrůdy obecně produkovaly méně pylu, což se projevovalo větší náchylností k napadení paličkovicí nachovou, která se projevuje tvorbou námelu v klasech. Spory této choroby totiž v době kvetení konkurují pylu a napadají metající rostliny. Květ čekající na opylení (ve vzduchu ho je z výše uvedeného důvodu méně) je déle otevřen, a tak se prodlužuje doba, kdy může dojít k napadení paličkovicí nachovou.
Šlechtitelé se snažili tuto nevýhodu hybridního žita odstranit. Výsledkem je ve Všestarech prezentovaná odrůda Pollino. Ta kombinuje vysoký výnos s produkcí většího množství pylu, čímž se omezí výskyt námele. Do evropského katalogu odrůd byla zapsána v roce 2005. Pollino se řadí mezi středně pozdní odrůdy. Od podzimu 2006 bude společnost Soufflet Agro nabízet nejen Pollino, ale i speciálně připravenou směs obsahující kvalitní hybridní odrůdu Picasso a navíc 10% podíl odrůdy Pollino, který zajistí dostatek pylu a kratší kvetení.

Sladovnické ječmeny

Zájem o pěstování ječmene, především jarního, k pozdější produkci sladu je v ČR již několik let velký. Na to má vliv nejen poměrně dobrá výkupní cena zrna, které splňuje kvalitativní požadavky sladoven, ale i stabilita této ceny. Čeští zemědělci vyprodukovali v roce 2005 přes 1,6 mil. tun ječmene jarního. Společnost Soufflet Agro uzavírá s pěstiteli dopředu smlouvy na odběr konkrétní odrůdy. Na polním dni bylo okolo dvaceti odrůd. Vedle osvědčených a nejčastěji pěstovaných, jako jsou odrůdy Jersey, Prestige a Malz, si zde mohli návštěvníci prohlídnout i další, například Bojos. Tento ječmen vyniká nadprůměrným výnosem zrna ve všech výrobních oblastech a velmi dobrým zdravotním stavem. Odrůdu v současnosti zkouší společnost Plzeňský Prazdroj, a. s., k výrobě českého piva, aby nahradil již starší ječmen Tolar.

Široká paleta plodin

Z obilnin byly dále prezentovány i nové odrůdy pšenice jarní, ovsa i tritikale. Kromě obilnin zde zájemci našli řadu dalších plodin, jako jsou hrách, peluška, slunečnice, řepka jarní, meziplodiny (svazenka, hořčice), dále nové odrůdy jetele lučního a vojtěšky a v neposlední řadě také odrůdy trav a travní směsi, které se budou prodávat pod obchodní značkou Selekta. Velice zajímavé bylo i porovnání různých druhů meziplodin a srovnání jejich vlivu na zlepšení půdní struktury.
Společnost Soufflet Agro se zabývá vedle nabízení osiva také prodejem chemických přípravků na ochranu rostlin. Na polním dni nechyběla praktická ukázka strategií ochrany doporučovaných jednotlivými chemickými firmami. Tyto prezentace byly orientovány na ochranu pšenice ozimé a ječmene jarního proti houbovým chorobám napadajícím listy a klas rostlin. Jak uvedl Ing. Jiří Šilha ze společnosti Soufflet Agro, a. s., první dávku fungicidů dostaly porosty ve fázi 2. kolénka a druhou na praporcový list. „Takto jsme různými přípravky ošetřily pšenici Cubus a ječmen Sebastian,“ upřesnil Ing. Šilha a dodal, že růst nejen rostlin, ale i napadení chorob ovlivnil průběh počasí na jaře, a tak průkaznější rozdíly mezi využitými způsoby ochrany bude znám až po sklizni pokusných parcel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down