Zemědělské výzkumné ústavy, zvláště privátní, nemají v České republice jednoduchou pozici. Záleží na tom, jak se jim podaří uspět v soutěžích o granty, tedy o finanční prostředky na výzkumnou práci. „Mrzí nás, že často obtížně hledáme zdroje pro dokončení rozpracované výzkumné práce. Přesto se snažíme udržet náš základní tvůrčí výzkumný tým, i když v některém roce nezískáme příslušný grant,“ řekl redakci Zemědělce Ing. Prokop Šmirous, CSc., zástupce ředitele společnosti Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk.
Šumperský výzkumný ústav má v rámci republiky ojedinělou specializaci. Nikde jinde se v takovém rozsahu nezabývají luskovinami, lnem, konopím nebo kmínem. Na výstavě Země živitelka prezentuje ústav výstupy své práce ob rok, tedy v letech, kdy se v Brně nekoná mezinárodní veletrh zemědělské techniky Techagro, jehož se zúčastňují i firmy, které se podílejí na rozvoji zemědělství jinými aktivitami, než jsou vývoj či prodej zemědělských strojů.
Letos přišel Agritec do Českých Budějovic kromě jiného s novou odrůdou olejného lnu Amon. Vzhledem k jejím mimořádným vlastnostem ji přihlásil v kategorii Rostlinná výroba do soutěže o Zlatý klas a ocenění získal.
Jak Ing. Šmirous uvedl, Amon je odrůda s novou kvalitou. Její semena jsou žlutá a na rozdíl od tradičních odrůd lnu mají změněné složení oleje – vhodnější poměr mastných kyselin. Nízký obsah kyseliny linolenové (méně než 3 %) je předurčuje pro potravinářské využití, a to jak přímé, tak pro použití vylisovaného oleje.
Pozitivem této odrůdy je také jakostní vedlejší produkt – stonek. Je totiž delší než u ostatních odrůd lnu olejného typu, a tak jej lze zpracovávat na krátké vlákno, jež nachází uplatnění podobně jako vlákno z konopí v netextilním průmyslu a při výrobě speciálních papírů. O izolační materiály nebo například palubní desky a výplně automobilů z přírodních, plně recyklovatelných materiálů je v současné době zájem v celé Evropě.
Plocha přadného lnu u nás vzhledem k nepříznivé dotační politice Ministerstva zemědělství ČR i Evropské unie, která lnu příliš nepřeje, meziročně klesá. Olejný len, přinášející nový kvalitativní prvek, může být pro zemědělce alternativní plodinou. Ing. Šmirous věří, že brzy najde v praxi uplatnění.