Tradiční polní den pro zelináře, který se konal ve Svijanském Újezdě nedaleko Turnova, se těšil i letos velkému zájmu návštěvníků. Profesionální odběratelé se tam mohli seznámit s novými přírůstky v sortimentu zeleninových odrůd.
Společnost Moravoseed, spol. s. r o., je jednou z předních českých firem, zabývajících se šlechtěním, výrobou a prodejem zeleninových a květinových osiv. Své produkty nabízí nejen profesionálním zahradníkům, ale i drobným pěstitelům, pro které jsou k dispozici osivové sáčky pod značkou Nohel Garden. Pro profesionály jsou v prodeji tři možná balení: profi série, balení pro profesionály a volně vážená osiva. Společnost v současné době udržuje 282 odrůd zelenin.
Přehlídku zahájil Ing. Luboš Srbek, jednatel firmy Moravoseed. Snahou společnosti je předvést na polním dni maximum možných druhů a odrůd v optimální konzumní zralosti. Letos bohužel kvůli třem chladným týdnům, které předcházely přehlídce na konci září, opozdily svůj vývoj zvláště rané odrůdy.
Zelí
V největší šíři bylo předvedeno hlávkové zelí. Z celkového počtu více než třicet odrůd upoutala návštěvníky zejména odrůda Dynamic F1, velmi raná hybridní odrůda, určená pro pěstování pod fólií a nejranější polní pěstování pro přímý konzum. Hlávka je středně velká, široce eliptická, pevná a velmi dobře uzavřená s tmavě zelenými krycími listy. Při pěstování vyžaduje intenzivní agrotechniku. Hmotnost hlávky je 0,8 až 1,1 kg, vegetační doba od výsadby je 60 až 65 dnů.
Novinkou ve šlechtění je novošlechtění (nšl.) MRxDS F1 (Atila), hybridní odrůda pozdního zelí, určená ke skladování. Hlávka je středně velká, velmi hustá a velmi odolná proti praskání. Hmotnost hlávky je 2,7 až 3,3 kg. Vegetační doba od výsadby je 140 až 150 dnů. Doporučený pěstební spon je 50 x 50 až 50 x 60 cm.
Cibule
Cibule patří mezi plodiny v České republice, pěstované na největších plochách. Úspěšnou je odrůda Grenada, která je raná, velmi výnosná, určená pro střednědobé skladování a přímý konzum. Je vhodná pro pěstování ze sazečky i přímých výsevů. Cibule jsou velké, o hmotnosti kolem 190 g. Barva cibule je karmínově fialová, na řezu je cibule bílá s karmínovými vnitřními suknicemi. Vegetační doba od výsevu je 120 až 125 dnů. Je vhodná do salátů.
Mrkev
Společnost Moravoseed udržuje a nově šlechtí velmi širokou škálu mrkve obecné. Pozdní odrůdou vhodnou pro mechanizovanou sklizeň je Cortina F1, odrůda mrkve typu Flakkee. Kořen je dlouze válcovitý, oranžovočervené barvy. Hlava kořene je nezelená, bez antokyanového zbarvení a nedeformuje se. Tvar špičky kořene je tupě špičatý. Délka kořene je střední až dlouhý (18 až 20 cm). Vegetační doba od výsevu 150 až 160 dní.
V této oblíbené zelenině je nadějnou odrůdou nšl. Amo F1 (Marion). Jde o ranou hybridní odrůdu nantéského typu, vhodnou pro celoroční pěstování. Kořen je dlouhý 15 až 17 cm, válcovitý, s tupým zakončením. Kořeny jsou pěkně vybarvené, hladké. Hlava kořene na povrchu ani na řezu nezelená a nemá antokyanové zabarvení. Vegetační doba od výsevu je 90 až 95 dnů.
Česnek
Nová polopozdní odrůda ozimého paličáku je nšl. CO3 (Unikat). Odrůda je určena pro průmyslové zpracování a přímý konzum. Cibule jsou středně velké o hmotnosti 65 až 75 g. Barva vnějších suknic je světle fialová, barva stroužků je světle bronzová. Cibule má sedm až dvanáct středně velkých stroužků.
Kopr
Je zeleninou nenáročnou na stanoviště. Nadějnou odrůdou je nšl. Hanles 8 (Oliver) – poloraná, vysoce výnosná odrůda, vhodná pro rychlení i polní pěstování. Má husté olistění středně zelené barvy a pomalu přerůstá. Vegetační doba při rychlení je 42 až 50 dnů, při polním pěstování 68 až 78 dnů.
Paprika
Nově zaregistrovaná odrůda Afrodita je středně raná, určená pro rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Pěstuje se až do botanické zralosti pro velké atraktivně zbarvené oranžové plody, které jsou vzpřímené s průměrnou hmotností plodu 205 g. Tvar plodu je srdcovitý až kvadratický, plody ve vyšších patrech jsou kratší, zploštělého tvaru, stopeční jamka je zapuštěná. V technologické zralosti je barva tmavě zelená, v botanické zralosti světle oranžová, chuť je sladká, šťavnatá. Počet komor je dvě až tři, ale často se vyskytují i čtyřkomorové. Odrůda má velký podíl kvalitních plodů první jakosti. Délka a šířka plodu dosahuje poměru 9,2 : 9,4.
Velmi výnosná hybridní odrůda Beja F1 má dlouhé trojúhelníkovité plody. V technologické zralosti jsou plody světle zelené, v botanické červené, převislé, silnostěnné, tvarově a velikostně vyrovnané. Plody mají převážně dvě až tři komory, na řezu jsou sytě vybarvené ve stejném odstínu jako povrch plodu. Odrůda je určena zejména pro pěstování ve fóliovnících, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli.
Novinkou mezi polopozdními odrůdami je Ingrid, určená pro rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Pěstuje se až do botanické zralosti pro hnědé zbarvení plodů. Plody jsou středně velké až velké (průměrná hmotnost plodu je 200 g), vzpřímené, následně pak pod vlastní vahou převislé. Tvar plodu je čtvercovitý, vyskytují se i plody obdélníkovité, ve vyšších patrech jsou plody kratší a zploštělejší. V technologické zralosti je barva tmavě zelená, v botanické zralosti tmavě hnědá, chuť sladká. Komory se vyskytují tři až čtyři, ojediněle i dvě. Odrůda má velký podíl plodů pevní jakosti. Délka a šířka plodu dosahuje poměru 9,2 : 9.
Rajčata
Rajčata v poslední době patří k zelenině s nejvyšší spotřebou na jednoho obyvatele. Jako novinka bylo představeno novošlechtění RT 304 (Zlatava). Jde o středně ranou, indeterminantní odrůdu, určenou pro pěstování ve studených fóliových krytech i pro polní pěstování. Plody jsou středně velké, průměrná hmotnost plodu je 80 g, tvar plodu je srdcovitý až kulatý s náznaky hranatosti. Nezralé plody jsou světle zelené, bez žíhání u stopky, zralé plody jsou na povrchu oranžové, dužnina je červená, žebrování plodů je mírné až střední. Plody jsou středně pevné, mají dobrou odolnost proti praskání, což platí i pro přezrálé plody.
Brokolice
V poslední době se velmi oblíbenou zeleninou stala brokolice. Mezi prezentovanými odrůdami byla například Apolena F1, polopozdní hybrid, určený pro přímý konzum i pro krátkodobé skladování. Rostlina je vhodná pro celoroční pěstování a odolná proti vybíhání do květu. Středně zrnitá růžice je středně velká až velká s hmotností do jednoho kilogramu a modrozelenou barvou. Růžice je lahodné chuti s jemným košťálem vhodným i k přímé konzumaci bez tepelného zpracování. Vegetační doba od výsadby je 75 až 85 dnů. Doporučený pěstební je spon 50 x 50 cm.
Pro možnost porovnání byly na záhonech pěstovány i odrůdy konkurenčních společností pro srovnání růstových vlastností a kvality jednotlivých odrůd nabízených různými semenářskými společnostmi.