Při tvorbě květinových aranžmá se stala sušina běžným materiálem. Často se však setkáváme s krátkou životností a nedostatečnou kvalitou zvláště u květů – mizí barvy a mění se tvar. Těmto nedostatkům se dá zabránit použitím květů sušených ve vakuu moderní metodou s využitím nízkých teplot. Ve světě je nabídka takových sušin běžnou záležitostí, i když i u nás se již objevují tímto způsobem zpracované produkty.
Moderní metody sušení využívá také Barbora Němečková, majitelka firmy Lyofa. Zhruba před rokem se pustila do podnikání a nyní nabízí odběratelům sušené růže. Jejich květy mají i po usušení reálnou barvu a zachovají si původní tvar po dlouhou dobu. Výrobky její firmy lze zařadit mezi zajímavou inspiraci a vhodný materiál nejen pro profesionální floristy.
Kromě prodeje sušených květů se zabývá floristickými dekoracemi na svatbách či v restauracích.
Začátky podnikání
Po vystudování SZaŠ Mělník a po krátkém působení ve květinářství zaujal v zahraniční literatuře Barboru Němečkovou přístroj na sušení květů. Proti klasickému sušení využívá tento stroj na sušení rostlinného materiálu nízkých teplot a vysušené květy jsou po tomto procesu vysoce kvalitní. Zhruba před rokem tedy zmíněný stroj koupila, domluvila se s dodavateli rostlinného materiálu a začala sušit.
Princip sušení
Rostlinný materiál je zbaven stonků a uzavře se do sublimační komory sušicího zařízení. Z té je odčerpán vzduch a její vnitřní prostor je ochlazen na zhruba minus 50 stupňů Celsia. Voda v květinách se změní v led, který se za výše uvedených podmínek přímo mění na vodní páru (sublimuje). Vodní pára se odvádí mimo prostor sublimační komory, kde se opět mění v led, který se po skončení cyklu odstraní.
Kapacita stroje je zhruba 1500 až 2000 květů na jedno sušení. V závislosti na jejich velikosti dojde v průběhu zhruba dvanácti až čtrnácti dnů k důkladnému vysušení a rostliny mohou být roztříděny do jednotlivých kvalitativních tříd.
Díky použité šetrné technologii se zachová jak barva, tak velikost sušených květů. Také senzorické vlastnosti jsou výrazně lepší a květy jsou na dotyk pružné. Kvalita konečného produktu závisí na kvalitě výchozího materiálu – květy musí být čerstvé a nepoškozené.
Vhodný materiál
Sušení touto metodou je vhodné například pro květy hortenzií, u nich je však podle Barbory Němečkové problém s vysokou cenou. Je možné usušit karafiáty, o ty ale není velký zájem. U sušených tulipánů je zase problém s kvalitou. Základním rostlinným materiálem jsou tedy růže.
Použití hlavně ve svatební floristice
Po vysušení nabízí společnost Lyofa buď celé květy nebo samotné okvětní lístky. Oboje nabízí širokou škálu použití, hlavně ve svatební floristice – například pro vysypání cestičky z okvětních lístků, dekoraci stolu pro novomanžele, svatebního lože, přízdoby svatebního daru či pro výrobu polštářku na prstýnky. Možné je i použití na dekoraci svatebního dortu, jelikož výrobku byl udělen potravinářský atest. Protože barva a tvar usušeného květu se zachová přibližně dva roky, je možné vedle svateb použít tyto růže v květinářstvích jako klasický materiál do vazeb.
Prodej sušiny
Nabídka produktů probíhá přes internet. Na stránkách společnosti je možné si prohlédnout celý sortiment a objednat vyhlédnuté materiály. Objednávky nejsou omezeny minimálním množstvím odebraného zboží. Sušené okvětní lístky jsou v různých baleních od 150 mililitru přes půl a jeden litr po velikost dvou litrů. Materiál se balí do ozdobné plastové dózy nebo plastového sáčku. Vedle samotných květů růží a okvětních plátků nabízí také květní lůžka, vhodná jako netradiční materiál do různých aranžmá.
Kromě informací na internetových stránkách je možné se s těmito výrobky seznámit na různých svatebních veletrzích, například počátkem března v Brně.