05.06.2008 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mnoho témat při setkání trávníkářů

Nedostatek vody v loňském roce na travních porostech a jeho projevy, adaptace rostlin na sucho nebo ozeleňování střech se staly hlavními tématy semináře konaném na jihu Moravy v Hustopečích. Hovořilo se také o množství, skladbě a době aplikace hnojiv a snížené kvalitě travních směsí.

Zástupci realizačních firem, provozovatelé golfových a fotbalových hřišť, měst a obcí, které se zabývají realizací a údržbou travnatých porostů přijali pozvání společnosti Agrostis Trávníky, s. r. o., která se stala organizátorem semináře. Za léta svého působení se společnost stala známou renovovanou firmou na českém trhu, která poskytuje své služby v oblasti trávníkářství. Její obchodní činnost je zaměřena zejména na prodej travních směsí, které svým složením splňují ty nejnáročnější parametry kvality.V nabídce společnosti jsou zastoupeny nejen okrasné, rekreační golfové a hřištní směsi, ale i krajinné, luční a pastevní. Společnost zajišťuje prodej minerálních a organicko-minerálních hnojiv a půdních kondicionérů. Kromě přípravků na ochranu rostlin si zákazník může vybrat i ze široké nabídky lehké mechanizace. Hojně využívanou službou, která společnost Agrostis Trávníky provozuje pro své zákazníky, je poradenství v několika oblastech, například v pěstování travních koberců, laboratorních agrochemických rozborů půd, sestavování plánů hnojení, použití hnojiv, ochraně trávníku proti chorobám, plevelům a mechům, ve stanovení fyzikálních vlastností půdy, navrhování a míchání travních směsí.

Problematika loňského roku
Negativní faktory, se kterými jsme se v loňském roce setkávali, byly z větší míry zaviněny nedostatečným úhrnem vodních srážek. Vysoké teploty v kombinaci se závlahou vytvořily ideální prostředí pro výskyt a rozšíření houbových chorob v loňském roce. Z trav vloni odolávala vysokým teplotám kostřava rákosovitá. Svojí přítomností v porostu působila na celkový estetický dojem celistvých ploch spíše negativně. Její barevnost totiž vystupovala proti ostatním travinám. Dalším problémem loňského teplého roku byl velký výskyt ježatky kuří nohy, jež se stala úpornou a škodlivou plevelnou rostlinou. V travním porostu je nežádoucí, protože potlačuje růst ostatních trav. Jednatel společnosti Agrostis Trávníky Ing. Josef Straka doporučuje ošetřovat travní porosty k udržení výskytu ježatky na únosné hranici přípravkem Puma Extra. Vysoké loňské teploty měly vliv také na snížení populace lipnice roční v travních porostech.
Velký zájem u posluchačů vzbudily ukázky travnatých ploch, na kterých bylo provedeno chybné ošetření hnojivy, a to jak v jeho složení, dávce, tak i aplikaci.
Množství dávky, zastupitelnost jednotlivých prvků (N,P,K) a způsob aplikace hnojiva se především projevilo na odlišném barevném vybarvení ošetřovaných ploch a hustotě a výšce porostu.

Odolnost vůči suchu
Příspěvek Ing. Ladislava Bláhy, CSc., z VÚRV Praha-Ruzyně byl zaměřen na měnící se klimatické podmínky a jejich vliv na rostliny. Od doby pozorování globální teploty bylo zaznamenáno dvanáct nejteplejších let v období mezi lety 1995 – 2006. Srážky v průběhu roku jsou nerovnoměrnější. Stabilita vodního režimu je čím dál tím více narušována zvyšující se stavební činností, budováním komerčních a rezidenčních objektů, rozšiřováním silniční a dálniční infrastruktury. Přestože se problém globálního oteplování skloňuje ve všech pádech, nevěnuje se dostatečná pozornost výzkumu v oblasti odolnosti organismů vůči suchu.
Klíčovým faktorem suchovzdornosti u rostlin je kořen, který je nejcitlivější částí rostliny z hlediska reakce na vnější podmínky, například nástupu sucha. To ovlivňuje nejenom hloubku odnožování kořenů, ale i jejich úhel růstu v půdě. Odolnost rostliny vůči suchu je genovou záležitostí konkrétního druhu a v reakci na sucho existují dědičné rozdíly mezi odrůdami. Šlechtitelé se zaměřují na genové zdroje rostlin ze suchých oblastí, které by se daly použít při šlechtění na odolnost vůči suchu. Šlechtění je mimo jiné zaměřené na délku a průměr kořene a objemu kořenového vlášení. Nemalou míru na odolnost rostliny vůči suchu, a to především v počáteční fázi růstu, má kvalita semene. Samotný jeho vývoj před 300 miliony let jako způsob zachování druhu byl příčinou dlouhodobého sucha.

Plán hnojení
Ing. Lea Duží ze společnosti Zelený pažit, s. r. o., zabývající se realizací, rekonstrukcí a regenerací travnatých sportovních ploch seznámila účastníky semináře s vlivem jednotlivých makroživin na travní porost a jejich rozvržení v plánech hnojení. Množství, skladba a doba aplikace hnojiva vychází ze specifických potřeb trávníku v závislosti na vegetačním období a funkci travního porostu.
Dusík je limitujícím faktorem růstu a výrazně ovlivňuje celkový vývin a odnožování travin, ovlivňuje regenerační schopnost a odolnost vůči mechanickému poškození. Je rychle vyplavitelnou živinou, z tohoto důvodu speciální hnojiva často obsahují stabilizátory a inhibátory jeho rozkladu. Dusík má být zastoupen v plánu hnojení po celý rok. Především v brzkém jaru pro regeneraci porostu po zimě, v pozdním jaru a v časném podzimu pro podporu odnožování trávníku. Jeho dávku omezíme v horkých letních měsících pro lepší stresovou odolnost vůči suchu.
Fosfor působí na vývin kořenů. Je důležité pro mladé porosty po výsevu a pro travní porosty v pozdním jaru, kdy se tvoří nová generace kořenů. Podporuje odnožování a houstnutí porostu. Nedostatek fosforu se projevuje slabými a krátkými odnožemi a zastavením růstu kořenového systému. Fosfor je stabilní živinou a může být dodávána formou zásobního hnojení.
Draslík posiluje pevnost rostlinných pletiv, což má za následek zvýšenou odolnost vůči mrazu, suchu a chorobám. Při jeho nedostatku je odolnost rostlin k těmto faktorům snížena. Jeho zastoupení v hnojivých aplikacích je důležité v letních měsících a na podzim přispívá k lepšímu přezimování travního porostu.
Hořčík podporuje příjem živin, má vliv na barvu trávníku a jeho nedostatek se projevuje chlorózami. Aplikaci hořčíku provádíme dvakrát do roka, jako součást kombinovaných hnojiv spolu se železem, sírou, manganem, zinkem a bórem.
Vápník zpevňuje pletiva litů, jeho přítomnost ovlivňuje pH půdy. Travním porostům vyhovuje pH v rozmezí 5,5 – 6,5. Vysoké pH zvyšuje růst plevelů v porostu. Jeho nedostatek ovlivňuje růst kořenů a pevnost pletiv listů. Aplikaci provádíme na základě výsledků hodnot pH.

Nekvalitní travní směsi
Odrůdové složení travních směsí určených pro výsev konkrétního travního porostu, kterými je náš trh doslova zaplaven, často neodpovídá uvedenému deklarovanému účelu. Tyto hrubé nedostatky vznikají podle Ing. Marie Strakové, Ph.D. především snahou dosáhnout co nejlevnější (konkurenčně schopné) ceny travní směsi na úkor její kvality. Trendy ve složení travních směsí se ubírají směrem k širšímu druhového zastoupení (především u rekreačních trávníků), které budou lépe odolávat stresovým podmínkám, zejména suchu.

Oživení střech
Realizace střešních zahrad, které by se měly chápat jako součást urbanistického prostoru, nejsou u nás tak rozšířené, jako je tomu například u našich sousedů v Německu. Josef Vokál ze společnosti Stavcom, s. r. o., která se zabývá kompletní realizací střešních zahrad a ozeleňováním střech, vidí příčinu malého zájmu a nedůvěry naši veřejnosti vůči střešním zahradám především v malé informovanosti a často i v neodborném provedení samotné realizace projektu. Střešní zahrady nenají pouze estetickou a ekologickou účelnost. Jejich dalším výhodám patří například ochrana střešní izolace před tepelnými výkyvy a mechanickým poškozením, snížení pronikání hluku do prostoru pod střechou, zvýšení protipožární odolnosti střechy.
Pozornost byla věnována i nejnovějším technologiím a materiálům, pro zakládání a údržbu střešních zahrad, prostřednictvím kterých se nyní mohou zazeleňovat i více spádové plochy.

Současný výzkum
Společnost Agrostis Trávníky se podílí na národních výzkumných projektech Racionální postup při zakládání a ošetřování neprodukčních travnatých plodin v kulturní krajině a Modelový projekt zamezení biologické degradace půdy v podmínkách aridního klimatu. Z vlastních výzkumných projektů společnosti můžeme jmenovat například Vliv výsevního množství a podílu bylin v lučních směsích na její složení a estetickou hodnotu nebo Vliv působením dlouhodobého hnojiva, účinné látky azoxystrobin a půdních kondicionérů na užitnou hodnotu a estetický vzhled sportovního a rekreačního trávníku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down