10.06.2008 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náročné vstupy, za to kvalitní úroda

Nedaleko Českého Brodu sídlí Berry servis, s. r. o., která se řadí k moderním pěstitelům drobnoplodého ovoce v České republice. Téměř na třiceti hektarech pěstují jahody a další plochy patří malinám a ostružinám. Zhruba před rokem se rozhodli investovat do nové technologie a začali část jahodových výsadeb pěstovat ve fóliovnících. Cílem této investice byla snaha lépe rozvrhnout a prodloužit období sklizně jahod a také celkově zintenzivnit pěstování při co nejnižších nákladech.

Skleník ani klasický fóliovník záměru příliš nevyhovovaly, ať už kvůli vysoké ceně nebo proto, že kultury jahod se v tříletých cyklech obměňují a je žádoucí přemísťovat i jejich kryt. Volba nakonec padla na fóliové tunely od anglického výrobce, firmy Haygrove tunnels, které je možné nejen stěhovat, ale také stavět i na svažitých pozemcích, kde jsou schopny velmi dobře kopírovat terén. Pokud se v nich pěstují plodiny s vysokým hektarovým výnosem (např. ovoce či zelenina), není investice spočítaná na metr čtvereční příliš vysoká. Nákup a výstavba fóliovníku o ploše přibližně jeden a čtvrt hektaru přijde zhruba na jeden a půl milionu korun, přičemž je možné využít finančních prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie.
Přibližně před rokem a půl vybudovali v Berry servisu první fóliovník o celkové ploše 1,25 hektaru. Skládá se z osmi propojených lodí, zhruba dvě stě metrů dlouhých a necelých osm metrů širokých. V každé je pět hrůbků (po dvou řádcích) jahod. Napoprvé zvolili klasickou, nejjednodušší a nejlevnější variantu s vraty z jednoduché fólie. Pěstování v tunelu se rychle osvědčilo, a tak za dalších šest měsíců přibyly tři nové fóliovníky o stejných rozměrech s jedním vylepšením – teleskopickým spouštěním krytu, které umožňuje ještě lepší regulaci teploty a proudění vzduchu. Jejich výška se dá snadno upravit spuštěním a opětovným vyzvednutím, takže v chladném období je možné snížit objem vzduchu uvnitř a zajistit tak jeho rychlejší zahřátí. Z tohoto důvodu jsou vhodné i pro pěstování květin a zejména k zimní ochraně okrasných dřevin, stejně jako pro předpěstování sadby.

Vyšší výnos a kvalita
I když je technologie pěstování jahod pod fólií náročnější na přesnost jednotlivých vstupů, snaha je vyvážena vysokým výnosem (fóliové tunely Haygrove dosahují u malin až o 34 % vyšší sklizeň) a delší trvanlivostí sklizených plodů. Fóliovník navíc umožňuje prodloužit období sklizně a také sběr jahod za nepříznivého počasí. Jeho hlavní předností je však především vysoká kvalita jahod – Berry servisu se od odběratele nevrátila žádná dodávka zboží.
Jahody je dokonce možné ve fóliovníku pěstovat s vyšší hustotou výsadby, i když hrozí mnohem nižší riziko výskytu houbových chorob. Celkově lepší je i ochrana květů a jejich opylení. Sbírat se ve fóliovnících se začíná začátkem léta, přičemž sklizeň kulminuje v průběhu července a srpna. Poslední vlna kvetení jahod nastává na počátku října se sklizní v listopadu.
Výhody pěstování ve fóliových krytech bylo třeba pořádně využít, a tak pěstitelé v Berry servisu pro tento účel vybrali dvě odrůdy stáleplodících jahod – Everest a Eve. Obě mají velmi vysoký výnosový potenciál a dávají plody vysoké kvality. Jejich pěstování mimo fóliové tunely je však problematické kvůli větší náchylnosti vůči houbovým chorobám. S novou technologií tento problém takřka odpadá.
Vzhledem k tomu, že jde o mnohem intenzivnější způsob pěstování, je třeba k němu přistupovat velmi pečlivě, sledovat jednotlivé klimatické faktory a přesně dávkovat živiny. Významnými pomocníky v tomto směru jsou v Berry servisu meteostanice umístěné v blízkosti jednotlivých fóliovníků. Tři čidla neustále měří vlhkost, teplotu a proudění vzduchu, včetně teploty uvnitř krytu, dále teplotu půdy, rychlost větru, rosný bod a intenzitu slunečního svitu. Po vyhodnocení některých parametrů jsou schopny signalizovat také zvýšené riziko výskytu houbových chorob, zejména botrytidy. Meteostanice jsou napojeny na on-line systém, kam pravidelně v hodinových intervalech zasílají naměřená data, takže uživatel je neustále informován o situaci na poli. Stačí přístup k internetu nebo využívání možnosti zasílání SMS zpráv. Pěstitelé v Berry servisu považují za velmi důležité dokonalé zvládnutí technologie pěstování jahod ve fóliových tunelech, takže (alespoň pro začátek) využívají služeb poradců z Nizozemska. Ti mohou právě díky on-line přístupu k naměřeným datům okamžitě reagovat na vzniklou situaci a pomoci eliminovat většinu výkyvů a rizik.

Osvědčený systém i příslušenství
Co se týká fóliovníků samotných a jejich konstrukce, sama společnost Haygrove tunnels začínala v roce 1988 s jedním hektarem jahod a dnes pěstuje především jahody, maliny, třešně a květiny k řezu především ve Velké Británii, Maďarsku a Jižní Africe. V osmdesátých letech byla i pro Britské ostrovy typická osmitýdenní pěstitelská sezóna a většina ovoce se dovážela. Právě z toho důvodu společnost Haygrove tunnels začala s vývojem fóliových tunelů pro pěstování drobnoplodého ovoce.
Ocelová konstrukce fóliovníků je lehká a lze ji jednoduše pomocí speciálního vrtáku zasadit do země. Neteleskopické varianty umožňují upevnění odtokových žlabů, které (především na svažitých pozemcích) velmi dobře slouží k zachytávání srážkové vody. Tu je možné využít k závlaze kultur a uspořit alespoň část nákladů. Samotná luminiscenční fólie je rovněž mnohokrát testovaným a osvědčeným výrobkem firmy Haygrove tunnels a její světelná propustnost je dimenzovaná na pěstování dané konkrétní plodiny. Životnost fólie se udává tři roky, přičemž menší poškození (trhliny) lze jednoduše opravit navázáním.
Tunely není problém postavit bez pomoci techniky a vlastní natažení fólie (v Berry servisu ji v listopadu po skončení sklizně sundávají a natahuje se znovu na jaře) trvá jen několik hodin.
Kromě zmiňovaných odtokových žlabů nabízí společnost Haygrove tunnels k fóliovníkům ještě další příslušenství a doplňky. Dokoupit lze například různé typy zavíracích vrat včetně zesílených, krycí fólie i stínovky nebo například sklízecí hliníkové vozíky na ovoce, které podle realizovaných průzkumů zvyšují produktivitu práce až od 25 %. Vozíky, do nichž se umisťují přepravky s ovocem, se dají snadno upevnit a posunovat po kolejnici uprostřed fóliovníku.
„Dosavadní zkušenosti s pěstováním jahod ve fóliovnících jsou pozitivní a posouvají pěstování drobnoplodého ovoce určeného pro přímý konzum dopředu“, uzavírá výklad jeden ze spoluvlastníků Berry servisu, Ing. Martin Louda. „Do budoucna proto uvažujeme využít tuto technologii i při pěstování malin a ostružin.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down