15.09.2008 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půl století květinové Flory Olomouc

Nejstarší zahradnická květinová výstava pořádána v České republice – Flora Olomouc letos slaví padesát let své existence. Z původní regionální výstavy květin konané v roce 1958 se stala mezinárodně uznávanou přehlídkou květin a okrasných dřevin domácích i zahraničních pěstitelů.

Pořádání květinové výstavy má v hanácké metropoli dlouholetou tradici, která se po desetiletí těší velkému zájmu návštěvníků. S jejich narůstajícím zájmem vzrůstal i počet vystavovatelů a z regionální akce se již v roce 1960 stala Celostátní výstava okrasného zahradnictví, kterou navštívilo 118 tisíc návštěvníků. Získáním 40 zlatých, 124 stříbrných a 208 bronzových medailí na mezinárodní výstavě květin ve Vídni v roce 1964 vzbudili českoslovenští pěstitelé zájem zahraničních producentů účastnit se následující výstavy v Olomouci. Samotný název Flora Olomouc získala výstava v roce 1967 a pod tímto názvem je známá do dnešních dnů jak v Čechách, tak i zahraničí. Od svého založení prošla řadou změn. Významným mezníkem v její historii mělo rozdělení bývalého Československa. Původní koncepce konání jarní a letní etapy v Bratislavě zanikl a od roku 1990 se v Olomouci každoročně konala pouze jarní etapa. K tradici konání jarní i letní etapy se výstaviště vrátilo v roce 2000.
Oslavy letošního výročí Letní etapa mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc, kterou navštívilo od 21. do 24. srpna více než 37 tisíc milovníků květin, se stala volným pokračováním oslav padesátiletého výročí konání Flory Olomouc. Nevšední pozvánkou pro účastníky letní etapy bylo divadelního představení Flora Vivat, které se odehrálo před Caesarovou kašnou na olomouckém Horním náměstí. Pomyslný tryskající vodopád ze stovek květů straček a lilií, který vytvořily členové Svazu květinářů a floristů České republiky, se stal vhodnou kulisou bájného setkání zakladatele města Gaia Julia Caesara a bohyně Flory, která oficiálně tímto zahájila letní etapu výstavy.
Záplava kvetoucích rostlin
Pestrou paletu barev vytvořily členové Českého zahrádkářského svazu v ústřední části výstavního pavilónu A. Prostřednictvím stovek řezaných rostlin umístěných ve vázách i květinových dekorací se návštěvníci mohli seznámit s širokým sortimentem květinových výpěstků. K nejvíce obdivovaným patřili jiřinky, jejichž květy se liší barvou, velikostí i tvarem.
Nepřehlédnutelnými se staly gladioly v mnoha barevných tónech a kombinacích. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost se zúčastnit křtu hned tří nově vyšlechtěných odrůd. Gladiol šlechtitele Petra Mimránka z Mysločovic byl výstižně pojmenován ´Půlstoletí Flory Olomouc´. Jeho atraktivně výrazné květy se zvlněným okrajem oranžově červené barvy se žlutými lemy jsou nepřehlédnutelné. Jeho předností je zdravý růst a dobrá odolnost vůči chorobám. Silně zřasenými světle krémově žlutými květy se může pyšnit gladiol Josefa Bystrého z Dřís u Brandýsa nad Labem ´Olomoucký jubilant´, který je ceněn pro svoji ranost kvetení. Po letošní vítězce olympiády ve střelbě z malorážky Kateřině Emmonsové pojmenoval novou odrůdu svého gladiolu MUDr. Josef Kříž ze Žírovnic. ´Kateřina Emmons´ je mimořádně zdravá a vitální odrůda sytě růžových květů se smetanovým okem.
Z dalších květin, které mohli návštěvníci v pavilonu A zhlédnout, byly například pelargonie, bonsaje, begonie nebo fuchsie ze zámeckého zahradnictví z Buchlovic. Koberce balkónových rostlin prezentované zahradnictvím Lebiš, s. r. o., nezaujaly pouze návštěvníky, ale i hodnotící porotu, která jim udělila první místo za nejlepší expozici nad 20 m2.
Na výstavě květin nemohla chybět královna květin, a to hned v několika barvách a odrůdách, které pocházeli z Národní kolekce růží z Rajhradu, jenž čítá více než dvě stě odrůd českých růží. Příjemnou atmosféru celého pavilónu dotvářela vedle omamné vůně vystavovaných lilií i umělecká keramika, dřevěné plastiky a artefakty z kovaného železa, které se citlivou kombinací s květinami staly součástí jednotlivých expozic.
Unikátní expozice
Vodní a bažinatá flóra a fauna ovládla pavilón H, kde Unie botanických zahrad vytvořila nevšední expozici nazvanou Život v mokřadech, za kterou získala cenu primátora města Olomouc. Návštěvníci měli jedinečnou možnost se blíže seznámit se zajímavým biotopem – mokřadem, který patří k vysoce ceněným biotopům. Tvoří přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem, je přirozenou zásobárnou vody v krajině a zabraňuje povodním. Přestože je jedním z největších fondů genové biodiverzity, jeho rozloha vlivem lidské činnosti v krajině každoročně ubývá. Jednotlivé typy mokřadů byly představeny návštěvníkům v podobě rostlin a živočichů pro ně typických. Rostliny s tzv. chúdovitými kořeny reprezentovaly mangrovy. Masožravé rostliny, jako jsou špirlice, vévodily rašeliništím a souvislý podmáčený travní porost bez dřevin znázorňoval vlhké louky. Datlové palmy nejčastěji najdeme v oázách, proláklinách v pouštním terénu s podzemní vodou blízko povrchu. Z širokého počtu rostlinných druhů tropických bažin mohli návštěvníci obdivovat např. zázvor lékařský, lotos indický nebo několik druhů kvetoucích orchidejí. Expozice byla také doplněna faunou typickou pro daný typ mokřadu. Zejména nejmenší návštěvníci výstavy ze zájmem pozorovali život v zavěšených terárií s typickými živočichy pro daný typ mokřadu.
Do každé zahrady Cílem expozice členů Svazu školkařů České republiky bylo seznámit širokou veřejnost s druhovou i odrůdovou rozmanitostí listnatých a jehličnatých stromů a keřů. Rostliny zajímavých tvarů a forem se představily návštěvníkům v několika expozicích, které se mohli stát inspirací při realizaci vlastních zahrad. V pavilónu E zároveň probíhala výstava fotografií spojená se 7. ročníkem ankety Strom roku, pravidelně vyhlašovanou Nadací Partnerství. Návštěvníci tak mohli přidat hlas „svému“ oblíbenému stromu.
Živoucí zásobárny vody
Tímto označením by jsme bez nadsázky mohli označit kaktusy, které se mohou zdát zbytečnými rostlinami, ale opak je pravdou. Kaktusy a sukulenty se již odedávna používají jako potravina nebo zásobárna vody. Jejich trny využívali rybáři jako háček a kaktusové extrakty nachází uplatnění v medicíně a kosmetickém průmyslu.
Obdivovat krásu a jedinečnost těchto rostlin mohli obdivovat návštěvníci letní etapy Flory Olomouc, kde proběhla Celostátní výstava kaktusů a sukulentů. Jejich pěstování má v naší republice dlouholetou tradici a některé druhy kaktusů byly dokonce objeveny a pospány českým badatelem a botanikem A. V. Fričem. Jen málokterý evropský stát se může pochlubit tak širokou členskou základnou pěstitelů těchto rostlin jako má naše republika. Původní výskyt kaktusů je především na americkém kontinentě, oblast jejich rozšíření je od Kanady až po Patagonii. Více než tisíc exponátu nejrůznějších velikostí, tvarů a barev bylo použito pro vytvoření kaktusové a sukulentní expozice. Vhodnou kulisou vystavovaným exemplářům se staly fotografie z cest za kaktusy po Mexiku, Argentině nebo Bolívii.
Floristická klání Pořádání tématických floristických soutěží na Floře Olomouc se již stalo tradicí, která se těší velké oblibě návštěvníků i soutěžících.
Organizátor soutěže, Svaz květinářů a floristů České republiky, tímto způsobem prezentuje krásu květů v jiných formách než ji známe z našich zahrad nebo parků. Celkem deset soutěžících přijelo do Olomouce vytvořit kytici pro maminku a přízdobu historického dětského kočárku na téma Přivítání miminka. Dle vlastního výběru a množství květin a za pomoci floristických technik proměnili účastníci soutěže historické kočárky v nádherné květinové objekty, které sklízely velký obdiv u návštěvníků. Hodnotícím měřítkem odborné komise byla vedle estetického ztvárnění kompozice i technická náročnost jednotlivých prací. Prvenství si z letní floristické soutěže z Olomouce odvezla Jitka Daňková z K + K Zahrada Blažovice.
Parkové výsadby
Součástí výstavních ploch na mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc jsou Smetanovy sady, které jsou právem vyhlášeny za kulturní památku. Jejich dominantou je 710 m dlouhá alej se středovými záhony, které prošly rozsáhlou rekonstrukcí. Změnil se i jejich koncept osazování rostlinami.
Opakující se tvary záhonů v jednotlivých travnatých sekcích jsou letos osázeny trvalkami, které svým postupným růstem i dobou kvetení mění jejich dekorativní hodnotu. Milovníci letniček přitahovali rozkvetlé záhony u pavilónu H a G. Květinové výsadbě ze šalvějí, nestařce, aksamitníků, ostálek a dalších druhů letniček vévodily 2,5 m vysoké sloupy porostlé povínicí. Více než osm tisíc sazenic, které dodala akciová společnost Sempra Praha, šlechtitelská stanice Hranice na Moravě, bylo vysázeno k vytvoření tohoto barevného koberce.
Mezi hojně navštěvovaná místa výstaviště patří palmový skleník postavený v roce 1927. Stáří některých exemplářů tropických a subtropických rostlin zde přesahuje sta let a svojí statností přispívají k vytvoření iluze procházky tropickým pralesem. V rámci konání výstavy jsou také zpřístupněny sbírkové skleníky Univerzity Palackého.
Podzimní pozvánka
Oslavy padesátiletého výročí pořádání květinové výstavy nekončí letní etapou, ale budou pokračovat podzimní Florou Olomouc/Hortikomplex 2008 v termínech 9. až 12. října, kde se představí přední producenti zeleniny a ovoce. Na podzimní Floře vás určitě zaujme expozice asijské zeleniny nebo výstava jedlých hub. Nebudou chybět ani zahradnické trhy s pestrým sortimentem květin, ovoce, zeleniny, dřevin a drobné zahradní mechanizace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down