Podle předběžných odhadů by letošní sklizeň jablek měla být asi jedno procento nad pětiletým průměrem. Podíl kvalitních jablek však bude nižší z důvodu krupobití a malého množství srážek. Tyto nepříznivé vlivy však lze ovlivnit moderními technologiemi – instalací závlahového systému a vybudováním protikroupových sítí. Chrání se tak stále více především větších pěstitelů.
Moderní technologie využívá i Zemědělské družstvo Dolany, které v současné době disponuje 348 ha výsadeb – jabloně pokrývají 232 ha, višně 58 ha, hrušně 23 ha, na menších plochách se věnují i produkci švestek a broskví. Za poslední čtyři roky došlo k likvidaci 184 ha starých sadů a založení 40 ha nových výsadeb. I přes celkové snížení pěstebních ploch se snaží o udržení produkce – ať vedením výsadeb jádrovin ve tvaru štíhlých vřeten na zvýšené opěrné konstrukci či průběžnou instalací závlah.
Den otevřených dveří
První polovinu září vybrali představitelé Zemědělského družstva Dolany jako termín vhodný k setkání ovocnářů. Na organizaci se podílely čtyři společnosti – Zemědělské družstvo Dolany, Some, Jindřichův Hradec, s. r. o., Fruit Security, GMBH, a Netafim Czech s. r. o. V průběhu dopoledního programu se pořádající firmy stručně představily a seznámily posluchače s novinkami své firmy. Pro účastníky setkání byl připraven zajímavý program – ukázka sklízecí plošiny Zucal a prohlídka nově vybudovaného sadu vybaveného protikroupovými sítěmi.
Produkce ovoce i rostlinná a živočišná výroba
Vedle produkce ovoce se Zemědělské družstvo Dolany zabývá rostlinnou i živočišnou výrobou. Se stručnou charakteristikou firmy účastníky seznámil předseda družstva Ing. Karel Vlček. Obhospodařují 4700 ha zemědělské půdy, z toho 4000 ha je půda orné. Z plodin se nejvíce zaměřují na obilniny (2000 ha), řepku (600 ha), cukrovku (400 ha) a nezapomínají ani na hrách či mák. Do tohoto odvětví plynou již dlouhodobě investice – především do strojového vybavení a skladových kapacit. Druhým odvětvím je živočišná výroba, zejména chov skotu.
Produkce ovoce je jediným odvětvím, jehož produkty pro zákazníky připravují až do finální podoby. Od roku 1998 obchodují pod značkou odbytového družstva CZ Fruit, jehož jsou spoluzakladateli. Kvalita produktů je zajištěna certifikáty – například ISO 9001 a GlobalGap. Část produkce byla oceněna značkou kvality Klasa a do jejich produkce spadá i surovina na výrobu dětských výživ. Díky podpoře představenstva proudily do této produkce v posledních letech nemalé investice ve dvou směrech – do samotného pěstování a do třídění, balení a tržní úpravy výrobků.
V letošním roce zahájili v Dolanech spolupráci s rakouskou společností Fruit Security a došlo k výsadbě šesthektarového sadu pod konstrukcemi s protikroupovými sítěmi. Na dalších patnácti hektarech se tento systém v současné době buduje. Vedle investic do sadů proběhla i rekonstrukce provozního střediska se zázemím pro 50 zaměstnanců a opravárenské dílny.
Proti kroupám i silnému větru
Myšlenka vybudovat konstrukce na protikroupové sítě vznikla především díky stoupající hodnotě produkce na hektar a možnosti získání dotace. K tomuto rozhodnutí podle Ing. Jiřího Fišera, vedoucího závodu, velmi přispělo také zničení 0,2 ha ovocných výsadeb větrem v loňském roce.
Zástupce dodavatele protikroupových technologií, společnosti Fruit security Martin Pfeiffer, upozornil na účinnost těchto technologií nejen proti pevným srážkám. Kvalitně vybudovaná konstrukce chrání výsadby zároveň proti silnému větru a upevněné sítě slouží i proti silnému slunečnímu záření a chrání tak plody proti slunečnímu úžehu. Sklizené nepoškozené plody jsou zárukou dlouhodobého skladování, a tedy možnosti celoroční nabídky produktů. V Evropě je možné protikroupové sítě této společnosti spatřit ve dvaceti zemích.
Samotná technologie je vybudována z pěti dílů – ze sloupů upevněných pomocí kotev, mezi nimiž jsou natažena drátěná lana a dráty. Celou konstrukci pokrývají jednotlivé pásy sítě, spojené pomocí plaketového systému. Sloupy mohou být buď dřevené, ale z 90 % se využívají sloupy betonové vyztužené dráty). Velikost 9 x 9 cm se používá na obvodové plochy, sloupy o rozměru 7 x 7 cm se vztyčují uvnitř. Usazují se do hloubky 50 až 80 cm a ve vzdálenosti deset metrů. Důležité je jejich dobré ukotvení na koncích i po stranách řad. Na vrcholu každého sloupu je speciální kryt (klobouk), který brání poškození sítě při jejím případném otření o sloup a na němž jsou upevněny dráty. Díky promyšlenému plaketovému systému není problém jednotlivé pruhy sítí před zimou oddělit a stáhnout k hlavnímu drátu pomocí speciálních kroužků. Životnost sítě se odhaduje na 20 až 25 roků, u sloupů se pohybuje nad 30 let.
V Dolanech si systém vybudovali sami, společnost Fruit Security byla pouze dodavatelem materiálu a know-how. Za jeden den postavilo deset lidí jeden hektar sloupů.
Sklízecí plošiny
Ve strojovém vybavení ZD Dolany nechybí ani sklízecí plošiny do sadů, jejich dodavatelem je společnost Some Jindřichův Hradec, která je již deset let generálním dodavatelem mechanizačních prostředků pro zmíněný podnik.
Sklízecí plošiny jsou vhodné nejen ke sklizni, využijí je i při řezu a při práci ve vybudovaných síťových konstrukcích. Jde o tříkolové stroje s malými rozměry a tichým chodem, které je možné využít v řádcích od 2,8 do 4,8 metru. Zucal Apple systém, jak se stroj odborně nazývá, disponuje čtyřmi nebo šesti pásovými dopravníky a dopravníkem plnicím, který šetrně ukládá ovoce do beden.
Obsluhu stroje tvoří čtyři až osm pracovníků, kteří jsou v ideálních podmínkách schopni sklidit až 50 beden za směnu, což odpovídá 350 kg/hodinu a osobu. Bedny jsou na návěsu za samotným strojem a pomocí vykládacího mechanismu a otočné hydraulicky řízené oje jsou během zhruba 30 vteřin jednoduše přesunuty za bednu již plnou. Naplněné bedny se odkládají na zem, kde jsou připraveny k další manipulaci.
K dodávce vody a živin
Další z pořádajících firem, společnost Netafim Czech, slaví v letošním roce patnáct let svého založení. Zemědělské družstvo Dolany spolupracuje se společností Netafim již od roku 1994, kdy instalovali první systém na šest hektarů sadů. Původní, traktorem poháněné čerpadlo bylo v průběhu doby nahrazeno čerpadlem elektrickým. V současné době mají nainstalované závlahy na 120 ha a v plánu je na letošní rok rozšíření o dalších 21 ha. Zdrojem vody jsou dvě menší vodoteče a připravují nově zdroj z podzemního vrtu.
Pro své zákazníky připravují ve spolupráci s výzkumnými ústavy a vysokými školami vylepšené technologie kapkovačů pro optimální dávkování vody. Jak řekl Ing. Luděk Cimpa, ředitel společnosti Netafim Czech, systém je vhodné využívat nejen k dodávkám vody, ale i živin.