27.10.2008 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konopí seté je plodina s budoucností

Vývoj cen potravin a zemědělských komodit ve světě ukazuje, že jedinou šancí pro kapalná bioplaliva je jejich výroba z komunálních odpadů a z cíleně pěstovaných energetických dřevin a plodin. Tady se může výrazně uplatnit i konopí seté.

Konopí seté je všestranně užitečná plodina: Při pěstování potlačuje růst plevelů, odčerpává z půdy rezidua, jedovaté látky a těžké kovy, má rekultivační a protierozní schopnosti. Přitom téměř nepotřebuje chemickou ochranu. Jako surovina se využívá ve stavebnictví, v textilním a automobilovém průmyslu i v zemědělství, lze z něj vyrobit několik tisíc druhů recyklovatelných výrobků. Patří mezi energetické plodiny pro výrobu biopaliv 2. generace.
Přesto je stále v pozadí zájmu našich pěstitelů. Proč? Hlavní příčinou je zřejmě přerušená tradice pěstování konopí v polovině minulého století, ale důvodem může být i „špatná pověst“.
Není konopí jako konopí
Laická veřejnost si slovo „konopí“ spojuje především s drogou. Proto není na škodu si připomenout, že existují tři botanické rody konopí:
- Konopí rumištní (Cannabis ruderalis Janisch.) je jednoletý plevel, vysoký 30 – 150 cm, volně rostoucí na rumištích a skládkách. Pochází ze sušších oblastí Asie, v ČR se objevuje v teplé oblasti jižní Moravy.
- Konopí indické (Cannabis indica Lam.) je dvoudomá, výjimečně jednodomá košatá bylina se vzpřímenou, hustě větvenou a olistěnou lodyhou, dorůstající výšky asi 1,5 m, původem ze západních svahů Himálaje a z Kašmíru. Tento rod se u nás nesmí pěstovat pro vysoký obsah psychoaktivních látek.
- Konopí seté (Cannabis sativa L.) je teplomilná, dvoudomá, nebo i jednodomá plodina. Patří do čeledi konopovitých (Cannabaceae). Má řídce větvenou a olistěnou lodyhou, dorůstající výšky 2 - 6 metrů. Stonek je dužnatý, později od spodu dřevnatí. Obsahuje v průměru asi 23 % buničinových vláken a 75 % dřevité hmoty – pazdeří.
Všestraně užitečné již dnes
Při zpracování dřevitých konopných stonků se oddělí dřevnaté pazdeří od buničinových vláken.
Buničinové vlákno má různé využití v textilním, papírenském a automobilovém průmyslu, ale zejména ve stavebnictví. Izolace z konopných vláken dobře propouští vodní páru, což umožňuje přirozenou regulaci vlhkosti v interiéru a funkčnost sanačních fasádních systémů
Pazdeří se využívá jako přísada do omítkových směsí, podlahovin a lehčených tvárnic. V zemědělstvá slouží jako podestýlka při ustájení hospodářských zvířat a drůbeže, která se později zužitkuje jako kvalitní hnojivo.
Konopné semeno obsahuje asi 30 - 35 % vysychavého oleje s vysokým zastoupením mastných kyselin (palmitová, stearová, olejová, linolová, linolenová), 15 – 22 % bílkovin, 15 – 21 % bezdusíkatých látek, 13 % vlákniny a 4 % popelovin, vitamín E a další stopové látky. Olej se využívá hlavně v potravinářství a konzervárenství, nebo při výrobě barev a laků. Odpad po lisování (pokrutiny) je krmivo pro hospodářská zvířata.
Perspektivní pro biopaliva
Podle posledního vývoje v oblasti obnovitelných zdrojů energií má konopí seté perspektivu i jako surovina k výrobě biopaliv. Pro domácnosti jsou významné konopné pelety a brikety: Lisují se z pazdeří a pokrutin, bez pojiva, působením vysokého tlaku.
Výhřevnost paliva z konopí je asi 16 - 18 MJ/kg (při vlhkosti 9 %). Pro porovnání: výhřevnost slámy je od 12 do 15 MJ/kg (při obsahu sušiny 80 - 85 % ), ozdobnice čínská má výhřevnost 15 MJ/kg (při vlhkosti 8 %), výhřevnost hnědého uhlí je od 13,4 do 18,0 MJ/kg (podle druhu). Palivo obsahuje jen asi 2,5 % popelovin, které lze nakonec využít jako ekologické hnojivo.
Ještě významnější je ale skutečnost, že celulózu a hemicelulózu ve dřeni konopného stonku i v semenech lze chemickou cestou přeměnit na metan, metanol a etanol. Konopí seté se tak řadí mezi významné energetické plodiny pro výrobu motorových biopaliv druhé generace.

Klíčové informace
- Konopí seté je všestanně užitečná plodina: Potlačuje růst plevelů, odčerpává z půdy rezidua, má rekultivační a protierozní schopnosti, suroviny z celé rostliny se používají ve stavebnictví, v průmyslu i v zemědělství.
- Velmi perspektivní se jeví pěstování konopí setého jako energetické plodiny k výrobě biopaliv druhé generace.
- Přerušená tradice pěstování konopí na našem území se obnovuje jen obtížně. Jedním z důvodů může být i špatná pověst u veřejnosti v souvislosti s užíváním drog.
- Informce o pěstování i využití konopí setého lze najít například na www.konopi.info (Konopářský svaz ČR), případně na www.konopa.cz (Konopa, občanské sdružení).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down