21.11.2008 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Orchideje pro každou příležitost

Orchideje, jednoděložné rostliny s mimořádně atraktivními květy, rozkvétají v období krátkého dne. V pošmourných zkracujících se podzimních dnech se tak můžeme potěšit jejich nevšední krásou. Na světě v současnosti existuje přibližně dvacet tisíc vědecky popsaných druhů. Nejbohatším nalezištěm orchidejí jsou tropické lesy Malajsie a Jižní Ameriky, jen v Kolumbii bylo nalezeno kolem tří tisíc druhů.

Exotické orchideje se v našich podmínkách dají pěstovat nejen ve sklenících, ale také v domácnostech. Není to však nijak jednoduché, protože vyžadují speciální péči. Pokud nebudou mít vše, co potřebují, brzy uhynou.
Jakmile se pěstitel rozhodne pořídit si orchidej, musí se nejprve informovat, o jaký druh se jedná, a podle toho jí vytvořit příslušné podmínky. Každý druh má totiž jiné nároky na pěstování. Zatímco některé potřebují vyšší teplotu, jiným zase vyhovuje střídání tepla a chladu. V bytech lze dobře pěstovat zejména rody Cattleya, Phalaenopsis, Oncidium a některé další. Důležitými faktory pro jejich úspěšné pěstování jsou zejména světlo, teplota, relativní vlhkost vzduchu, zálivka či rosení, proudění vzduchu a přihnojování.

Rozdílné nároky na teplotu
Teplota pro pěstování orchidejí závisí především na jejich typu a původu. Phalaenopsis vyžaduje v noci od 18 do 20 °C a kolem 24 °C ve dne. Celkem dobře však snáší i teploty okolo 30 °C. Většina orchidejí dává přednost středním teplotám mezi 15 až 17°C v noci a od 19 do 22 °C ve dne. Typickým příkladem těchto podmínek je Cattleya. Spíše nižší teploty, od 8 do 13 °C v noci a 16 až 18 °C ve dne vyhovují například Cymbidium.

Příprava substrátu
Úspěch pěstování orchidejí v první řadě závisí na tom, do čeho je zasadíme. Vyžadují totiž vzdušný a propustný substrát. Osvědčila se směs, složená z rozdrceného polystyrénu a kůry z dubu, borovice nebo kokosového chipsu. Další složky představují hobliny a vlákna rašeliníku.
Protože orchideje vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, je třeba tyto rostliny při pěstování v domácích podmínkách často rosit. Pěstitel by měl mít na paměti, že nesnášejí prudké slunce. Proto se musí v letních měsících zastiňovat. Množství zálivky závisí na teplotě. V případě vysokých teplot je nutné zalévat jednou za týden a každý den rosit na list. Substrát se má udržovat mírně vlhký, ale občasné proschnutí není na škodu. Při nízkých teplotách se doporučuje zálivku omezit. Květináče by nikdy neměly stát ve vodě.

Hnojení a přesazování
Orchideje je žádoucí přihnojovat každých čtrnáct dní na list slabou koncentrací hnojiv pro pokojové rostliny s obsahem stopových prvků. V období vegetačního klidu se hnojení pochopitelně omezuje a po přesazení se osm týdnů nehnojí.
Rostliny se přesazují těsně před začátkem růstu. Dlouhé kořeny se zkracují, polámané a odumřelé kořeny se odstraňují. U většiny druhů orchidejí postačí přesazovat jednou za dva roky nebo i déle.
Pěstování orchidejí vyžaduje velkou trpělivost. Většinou se množí dělením nebo meristémy v laboratořích. Než však z malého řízku naroste pěkná kvetoucí rostlina, uplyne u některých rodů řada let.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down