Sortiment českých odrůd řepky olejky se letos opět o jednu rozšířil. Výčet již známých jmen Oponent, Oksana, Opus a Aplaus doplnil Benefit. Více se o všech zmíněných odrůdách i o tom, kam dál směřuje domácí šlechtění řepky dozvěděli účastníci nedávno konaného semináře spojeného s prohlídkou porostů.
Jak při setkání v Kočí u Chrudimi zaznělo, všechny odrůdy vznikly díky spolupráci pěti šlechtitelských a výzkumných subjektů zapojených do činnosti sdružení Čeká řepka – organizátora akce. Ing. Jan Krouský, obchodní ředitel společnosti Selgen, a. s., jedné z firem činných ve sdružení, na úvod semináře uvedl, že ve stávajícím pěstovaném sortimentu si české odrůdy již našly své místo a jsou schopny konkurovat zahraničním materiálům.
Připomněl rovněž , že české šlechtění je v současné dob po stránce technického zajištění a používaných metod na světové úrovni, přičemž nové odrůdy jsou toho názorným příkladem.
Odrůdy do místních podmínek
Blíže o vlastnostech odrůd hovořil jak v rámci semináře, tak při prohlídce porostů Ing. Radoslav Koprna, Ph.D., z Výzkumného ústavu olejnin v Opavě společnosti Oseva PRO, s. r. o. – dalšího ze subjektů sdružení Česká řepka.
Jako první, v roce 2006, byl se současného sortimentu odrůd řepky pocházejícího z domácího šlechtění registrován Oponent. Vysoký výnos, dobrý zdravotní stav, vysoký výnos oleje – to jsou jen některé jeho zmíněné vlastnosti. Kromě nich Ing. Koprna vyzdvihl velmi dobrou odolnost poléhání. Díky této vlastnosti odrůdy Oponent mohou její pěstitelé ušetřit část nákladů na morforegulaci porostů.
V roce 2007 byly pěstitelům nabídnuty Oksana, Opus a Aplaus. Typickým rysem středně rané Oksany je nestandardní habitus rostlin. Ten se vyznačuje nižší výškou a bohatým větvením. Právě na bočních větvích je tvořena hlavní část výnosu. Odrůda Oksana je díky své schopnosti zaplnit i velmi řídké porosty vhodná pro nízké výsevy. Vysoký výnos a vysoká olejnatost jsou dalšími jejím i vlastnostmi.
Opus je charakteristický svojí výraznou raností a rychlým podzimním vývojem. Ve srovnání s ostatními českými odrůdami se může pochlubit vysokou HTS (na úrovni hybridních odrůd) a velmi dlouhými šešulemi. Také Opus je nižšího vzrůstu a bohatě větví.
Bez výrazných slabin – těmito slovy popsal Ing. Koprna odrůdu Aplaus. Jde o polopozdní až pozdní odrůdu s velmi dobrou kvalitou semene a vyrovnaným dozráváním. Její předností je plasticita, díky níž se hodí do všech pěstitelských oblastí.
Jedna vlastnost je pro všechny české odrůdy společná. Je jí výborná zimovzdornost, což ověřila jak praxe, tak testy v laboratorních mrazových testech VÚRV, v. v. i.
Letošní novinka
Velmi dobrou zimovzdorností se může pochlubit i poslední z pětice českých odrůd – letošní novinka Benefit. Podle vyjádření šlechtitelů je Benefit výjimečný materiál se špičkovým výnosem semene i oleje. Je to polopozdní až pozdní odrůda, bez tendence k přerůstání v podzimním období. Zdůrazněna byla její odolnost vůči poléhání a rovněž výborný zdravotním stav (především odolnost k hlízence a fómě), který je vůbec nejlepší v celém sortimentu odrůd. Jde o stabilní odrůdu vhodnou do všech oblastí, přičemž nejlepších výsledků dosahuje v teplejších oblastech.
Kam dál ve šlechtění?
Uvedením na trh zmíněných odrůd však práce českých šlechtitelů nekončí a v budoucnu lze očekávat další nové materiály. Ing. Koprna informoval o tom, že šlechtitelé pracují jak na nových liniových odrůdách, tak na odrůdách hybridních. Sdružení pracuje se systémy hybridizace na bázi CMS Ogu-INRA, autoinkompatibilitě a Shaan-2 sterilitě.
Obecně je cílem jejich práce je vyšlechtit odrůdy odolné chorobám, dobře zimovzdorné, vysoce olejnaté. Kromě vlastního vysokého obsahu oleje však chtějí dosáhnout i zlepšení jeho kvality. To mimo jiné obnáší zvýšení obsahu kyseliny olejové, další směr je zaměřen na zvýšení esenciálních mastných kyselin v oleji (kys. linolová a linolenová). Samozřejmostí je využití efektivních biotechnologických a molekulárních metod v domácím šlechtění řepky.