Ačkoliv nebyla na začátku července oficiální čísla o letošní výměře máku ještě známa, odborníci zabývající se touto plodinou už své odhady vyslovili, a to na Dnu pro mák v Červeném Újezdu. Jak na něm zaznělo, výměra máku oproti loňsku klesla asi o 20 tis. hektarů. Nižší budou s největší pravděpodobností také výnosy.
Zmíněný odhad uvedl na úvod setkání pěstitelů máku Ing. Zděněk Kosek, CSc., ze sdružení Český mák. Připomněl, že loňská výměra máku byla rekordní – téměř 70 tis. hektarů. Letos bylo podle Ing. Koska mákem oseto asi 50 tis. hektarů. A jak se následně ukázalo, od oficiálních údajů se příliš neodchýlil.
Běžný objem produkce
Ačkoliv v mnohých podnicích vypadají porosty velmi slibně, Ing. Kosek předpokládá výnos nižší než v loňském roce. Tehdy se sklízelo v průměru 0,75 t/ha makového semene. Nižší plocha i nižší výnos dávají vědět, že produkce by mohla činit asi 30 tis. tun. „To je běžný objem,“ okomentoval odborník.
Zatím otazníky visí nad cenou máku. Jak zmínil prof. Ing. Jan Vašák, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), negativně by ji mohly ovlivnit zásoby máku, jež zatím zůstávají na skladech z loňské sezóny. Profesor Vašák vyslovil odhad ceny na úrovni 30 až 40 Kč/kg máku. Ing. Kosek se přiklonil spíše ke spodní hranici tohoto rozpětí.
Ideální podmínky pro plíseň
Vinu na tom, že ne všechny porosty máku jsou v ideálním stavu, nese velkou měrou počasí. Podle Ing. Pavla Cihláře, Ph.D., vedoucího výzkumné stanice ČZU v Červeném Újezdu, tamní porosty máku potkaly takřka veškeré abnormality počasí. Bylo to jak sucho na jaře, jež zavinilo nerovnoměrné vzcházení, tak pozdější kroupy, které poškodily především porosty ozimého máku, ale i vydatné srážky. Jak upozornila doc. Ing. Evežnie Prokinová, CSc., z ČZU v Praze, právě vlhké počasí spojené s vysokými teplotami je předpokladem k šíření houbových chorob. Důkladná prohlídka porostů ukázala, že ačkoliv se na první pohled zdály zcela zdravé, začala se v nich na začátku července objevovat plíseň maková. Odborníci zatím nezaznamenali zprávy o silném výskytu plísně šedé.
Novinky v agrotechnice máku
Ochrana proti plísni makové je poměrně složitá, oficiálně lze proti ní použít pouze biopreparát Polyversum. Právě pokusy na výzkumné stanici však naznačily nová budoucí řešení. Ověřuje se zde mimo jiné účinnost fungicidů Caramba, Prosaro, Amistar Xtra, Bumper Super a dalších. Kromě shlédnutí pokusů s fungicidy měli účastníci akce možnost porovnat také účinnost několika herbicidů či vidět na jednom pozemku sortiment u nás pěstovaných odrůd máku. Jak další pokusy ukázaly, mák pozitivně reaguje na použití listových hnojiv a růstových stimulátorů. Své jednoznačné opodstatnění má moření osiva i jeho další úpravy – separace podle fyzikálních vlastností či elektronická desinfekce (E-ventus).