Do sortimentu odrůd ozimé pšenice nabízených osivářskými firmami přibývá letos několik novinek. Jsou jimi například RW Nadal, Bodyček či Premio. Seznámit se s vlastnostmi těchto odrůd měli možnost účastníci semináře v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou. A nejen to. Přizvaní odborníci přednášeli také o problémech výživy či ochrany rostlin.
Akci uspořádala společnost VP AGRO, spol. s r. o., spolu s firmou Česká osiva, a. s., především s cílem představit sortiment odrůd připravených pro podzimní zásev letošního roku. Fundovaně o odrůdách hovořil Ing. Petra Laml ze šlechtitelské stanice společnosti RAGT v Branišovicích, kterou VP AGRO na našem trhu zastupuje. Právě v Branišovicích vznikla většina představovaných odrůd.
Ověřené vlastnosti odrůd
Ing. Laml na úvod připomněl vlastnosti několika odrůd, které někteří čeští pěstitelé již znají. U odrůdy Bakfis povolené v roce 2008 vyzdvihl její výnosnost, kvalitu A a především odolnost klasovým fuzáriím – vůbec nejlepší z celého sortimentu. U další odrůdy z roku 2008 – Baletky zmínil i přes její ranost vysokou výkonnost a velmi dobrou zimovzdornost. Podle šlechtitele je tuto pšenici možné sít bez problémů i po obilnině. Dále Ing. Laml hovořil o loňské novince – odrůdě Federer. Uvedl, že jde po dlouhých devíti letech o další povolenou českou odrůdu kvality E. Ve všech kvalitativních parametrech a rovněž i ve výnose ve všech pěstitelských oblastech je tato odrůda velmi stabilní. To potvrdily také výsledky poloprovozních pokusů, o kterých se semináři informoval zástupce společnosti VP Agro Ing. Kamil Štípek.
Novinky v nabídce
Na programu akce bylo i představení čerstvý odrůdových novinek. Těmi jsou odrůdy RW Nadal, Bodyček a Premio. RW Nadal je pšenice potravinářské kvality A s vysokým obsahem bílkovin a lepku. Současně jde o výnosnou odrůdu. Ing. Laml vyzdvihl výborný zdravotní stav této odrůdy, díky čemuž není náročná na fungicidní ošetření.
Zkoušení vloni dokončila i odrůda Bodyček. Odrůda kvality A se vymyká svojí extrémní raností. Lze s ní tudíž počítat i jako s předplodinou pro ozimou řepku a pro lepší rozložení žní. Ani přitom však neztratila výnosový potenciál.
Třetí novinkou je odrůda Premio registrovaná v Evropské unii, která představuje nový trend ve šlechtění ozimé pšenice. Jedná se o velmi výnosnou, ranou, krátkou osinatou pšenici s dobrou potravinářskou kvalitou. Právě osinatost je u ní znakem vysokého výnosu.
K vyšší zemědělské produkci
Zavádění nových a výkonnějších odrůd je bezesporu jednou z cest, jak docílit vyšší zemědělské produkce, což je nezbytné vzhledem k rostoucí světové populaci. Dalšími možnostmi, o kterých v Novém Městě hovořil prof. Ing. Václav Vaněk, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze, jsou zavádění nových technologií a zvyšování půdní úrodnosti. Zvýšit půdní úrodnost lze zvýšením přísunu organické hmoty a udržením či zvýšením přísunu minerálních hnojiv. Trend u nás je však zcela opačný. Jak prof. Vaněk upozornil, produkce statkových hnojiv se výrazně snížila a s tím i hnojení jimi. Snížila se také spotřeba minerálních hnojiv, zvláště fosforu a draslíku. Omezována jsou i vhodná agrotechnická opatření směřující k obnově a zvýšení půdní úrodnosti, například střídání plodin, pěstování jetelovin atd. Následkem toho jsou živiny čerpány z půdních zásob, dochází k postupnému snižování půdní úrodnosti, snížení výnosů snížení kvality produkce, což vše vede ke snižování konkurenceschopnosti našeho zemědělství.
Sít zdravé osivo
Samostatný přednáška byla věnována ochraně rostlin. Nejen problémům, které lze v následující sezóně očekávat, ale především možným řešením, a to včetně opatření preventivních. Ing. Karel Říha z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského připomněl známý fakt, že základem toho jak problémům předejít je sít zdravé osivo. „Sejeme nejlépe osivo odrůd originálních, od důvěryhodných dodavatelů, čisté, klíčivé a pravé a odrůdově jednotné,“ ocitoval mimo jiné doporoučení odborníků z publikací starých více než šedesát let.