V pondělí 11. listopadu jsme si již podeváté mohli připít mladými Svatomartinskými víny, a odstartovat tak svátek všech milovníků moravských a českých vín. Obliba Svatomartinských vín od roku 2005, kdy Vinařský fond ČR svatomartinskou tradici vzkřísil, stále stoupá. Každým rokem se zvyšuje objem Svatomartinských vín, jež moravští a čeští vinaři na český trh dodají.
Podle informací Vinařského fondu ČR se předpokládá, že letošní produkce dosáhne až 2,2 milionu lahví. Novinkou letošního ročníku je uznání růžových vín z odrůdy Zweigeltrebe jako vhodných pro výrobu Svatomartinských vín. „V uplynulých letech se ukázalo, že při dobrém zvládnutí všech fází pěstování révy a výroby vína lze i u odrůdy Zweigeltrebe připravit růžová vína dostatečně včas, aby do 11. listopadu mohla být v dobré kvalitě dodána na trh. Spotřebitelé jsou u našich vinařů zvyklí na širokou nabídku odrůd, proto jsme přesvědčeni, že přidání Zweigeltrebe rosé mezi Svatomartinská vína ocení,“ komentoval rozšíření svatomartinských odrůd Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR.
Stále vyšší nároky na kvalitu
Druhou změnou letošního ročníku je náročnější hodnocení vín s cílem dalšího zvyšování kvality Svatomartinských vín. „Naši vinaři umí vyrobit velmi kvalitní Svatomartinská vína. Rozhodli jsme se proto ještě zvýšit nároky při jeho hodnocení. Cílem našeho snažení je tedy nejen vyrobit dostatečné množství Svatomartinských vín pro všechny, kteří si tuto obnovenou tradici spolu s námi užívají, chceme také stále lepší kvalitu těchto vín,“ zdůraznil Ing. Machovec. Vinařský fond jako vlastník značky Svatomartinské také navazuje na pravidlo uvedené do života minulý rok, podle něhož mají vinaři povinnost vzorek každého z vín, které ponese značku Svatomartinské, u Vinařského fondu deponovat. Zpětně je tak možné provést kontrolu, zda víno na trhu skutečně odpovídá kvalitativními i senzorickými vlastnostmi vínu, které bylo hodnoceno a jako Svatomartinské uznáno.
Rostoucí zájem
Zájem výrobců o možnost prodávat mladá moravská a česká vína pod značkou Svatomartinské každoročně stoupá. Když byla v roce 2005 značka Svatomartinské uvedena na trh, přihlásilo se do projektu 36 vinařství. V roce 2012 vyrábělo vína pod touto značkou už 122 provozů.
V průběhu let se zastoupení bílých, růžových a červených Svatomartinských vín ustálilo na vyváženém poměru, kdy každé skupině patří přibližně jedna třetina. Z odrůd se očekává největší zastoupení odrůdy Müller Thurgau, u růžových vín to bude Svatovavřinecké a u červených Modrý Portugal.
Co znamená Svatomartinské víno
Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.
Značku Svatomartinské mohou nést vína vyráběná z odrůd:
- bílé víno – odrůdy Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský,
- růžové víno – odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké, Zweigeltrebe (letos nově),
- červené víno - odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké.
Vyjmenované odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrány proto, že v našich podmínkách dozrávají dříve a nabízí tak včas potřebnou vysokou kvalitu hroznů. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.
„Svatomartinské víno zdaleka není každé mladé víno, které dokážou vinaři vyrobit před 11. listopadem a odpovídá daným odrůdám. Svatomartinská vína nejprve prochází kontrolou nezávislé komise, která zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice,“ upřesnil Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které hodnocení Svatomartinských vín zajišťuje.*