30.06.2025 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihočeský polní den v Bernarticích

Tradiční den na tradičním místě v tradiční čas. I tak by se dal charakterizovat jeden z nejstarších polních dnů v Jihočeském kraji, který se třetí červnový pátek uskutečnil v Bernarticích na Písecku. Stejně jako všechny předešlé byl i letošní 29. ročník zaměřen na ozimou pšenici a ozimou řepku, hlavní plodiny zdejší obilnářsko-bramborářské oblasti.

Stovky zemědělců si mohly v rámci individuálních i komentovaných prohlídek prohlédnout a zhodnotit odrůdové pokusy dvou nejvíce zastoupených plodin na českých polích a načerpat inspiraci pro vlastní volbu odrůd. Během krásného letního dne mohly také načerpat další informace na stáncích řady osivářských, chemických i jiných firem a prohlédnout si moderní zemědělskou techniku.

Cílem tradičních polních dnů v Bernarticích je upozornit návštěvníky na širokou odrůdovou skladbu pšenice a řepky, z nichž si lze pro následující osev vybrat kvalitní odrůdy, které zaručí jak veliký výnos, tak i vysokou kvalitu sklizené produkce.

K aktuálním otázkám zemědělství

Z původní malé místní akce se časem stalo vyhledávané regionální setkání, které si nenechají ujít zemědělci z širokého okolí. Lákají je nejen pokusné parcely oseté ozimou pšenicí a ozimou řepkou, ale také vystoupení k aktuálním otázkám českého zemědělství. I ta mají v Bernarticích svou dlouhou tradici.

Jako první vystoupil prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Doležal. Mimo jiné řekl: „Snad jsme se dostali k přijatelnému řešení standardů protierozní ochrany půdy DZES 5. Ozimé pšenice se pravidla týkat nebudou, u řepky bude pro letošní rok určitá tolerance a u jařin jsme se dostali k řešení, které bude pro vás administrativně méně náročné než to, co bylo původně na stole a co prosazovala Evropská komise.“

Vrchní ředitel Sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání na Ministerstvu zemědělství Ing. Petr Jílek se zaměřil na opatření MZe, která by měla podpořit konkurenceschopnost českých zemědělců. „Pokračují jednotlivá kola dotačních programů rozvoje venkova. V pátém kole zaměřeném mimo jiné na snižování emisí skleníkových plynů, což se týká zejména živočišné výroby, byly alokovány dvě miliardy korun a všechny projekty, které byly podány, šlo zhruba o 450 investičních projektů, byly schváleny. Úspěšnost byla stoprocentní.“

Ředitel ZZN Pelhřimov Ing. Zdeněk Kubiska se věnoval blížící se sklizni. „Do žních se půjde s minimálními zásobami a lze předpokládat, že o letošní sklizeň bude zájem. Ve světě se očekává dobrá sklizeň, v České republice by se mělo sklidit 8,3 milionu tun obilovin , což je o nějakých 350 tisíc tun více než vloni.“

Odrůdové pokusy

Hlavní část programu byla věnována komentované prohlídce odrůdových pokusů s ozimou pšenicí s různými variantami hnojení a ošetření. Návštěvníci si mohli prohlédnout dvacet odrůd ozimé pšenice, z nichž osm bylo označenou známkou Penam doporučuje a dvě odrůdy známkou Penam doporučuje kandidát. Takto označené odrůdy se testují a zpracovávají v mlýnech a pekárnách PENAM a vyznačují se vysokou kvalitou a výnosem.

Na vedlejším poli byly založeny provozní pokusy s 18 odrůdami řepky ozimé. Mezi nimi bylo 11 odrůd zařazených do kategorie PREOL ideal a další dvě odrůdy do této prestižní společnosti kandidují. Takto označené odrůdy mají moderní agronomické vlastnosti a splňují náročné požadavky zpracovatelů.

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 28.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down