Strip-till technologie a využití meziplodin představuje směr, kterým se bude moderní zemědělství ubírat. Společně pomáhají nejen k vyšším výnosům plodin, ale také zlepšují půdní podmínky a přispívají tak ke zdravému a efektivnímu zemědělství. Zaznělo to na odborném semináři v Alfrédově, který se zaměřil na inovativní přístupy v zemědělství.
Seminář uspořádala společnost ADVENTA s. r. o. ve spolupráci se společnostmi KWS OSIVA s. r. o., PRO SEEDS s. r. o., AGRICON CZ/SK s. r. o. a CIME s. r. o.
Svazenka je základ
O meziplodinách jako základu zdravé a úrodné půdy hovořil Ing. Petr Robotka ze společnosti PRO SEEDS s. r. o. Meziplodiny pěstitelům skýtají hned několik benefitů: zvyšují biodiverzitu v osevním sledu, dodávají půdě potřebnou organickou hmotu, omezují růst plevelů a výrazně omezují erozi půdy. Kořeny meziplodin provzdušní utuženou půdu a zpřístupňují živiny pro následně pěstované plodiny. K základním meziplodinám pro strip-till technologii před pěstováním kukuřice nebo slunečnice aj. patří svazenka, ať už s. vratičolistá nebo s. shloučená. „Svazenku je třeba zasít včas, ideálně po ozimých plodinách. Čím vyšší je nadmořská výška, tím dříve doporučuji svazenku zasít,“ uvedl Ing. Robotka. Ideální termín zasetí je do konce července, v teplejších oblastech až do poloviny srpna. Pak svazenka nakvétá v říjnu a přes zimu dobře vymrzne. Na jaře je pak vhodné pozemek přiválet a následně využít technologii strip-till. Tímto způsobem lze zamezit růstu plevelů a zadržet v půdě potřebnou vláhu. Využít lze i českou odrůdu svazenky shloučené Fiona, která je proti svazence vratičolisté nižší a kvete asi o deset dní později. Svazenku lze vysít ve směsi s hlubokokořenícím lnem olejným, jehož rostlinné zbytky zůstanou na pozemku delší dobu. Proti utužení půdy je dobrou meziplodinou světlice barvířská. Ideální je časné zasetí po ozimech, například ve směsi s jetelem alexandrijským a svazenkou vratičolistou. Světlice dokáže svými 40–50 cm dlouhými kořeny velice dobře prokořenit půdu. Další možností je směs svazenky vratičolisté, jetele alexandrijského, který roste z jetelů nejrychleji, ředkve olejné a mastňáku habešského. Ten dobře prokořeňuje půdu a je vhodný i pro úhory, kdy při setí na jaře dorůstá až dvoumetrové výšky, je velmi citlivý na mráz.
Celý článek si můžete přečíst v Zemědělci č. 14/2025.*
Úvodní foto: K základním meziplodinám pro strip-till technologii patří svazenka. Na snímku svazenka vratičolistá