Vedle samosběru jahod se v tuzemsku stává čím dál oblíbenějším také samosběr borůvek na farmách, který probíhá většinou v období od července do září. Bobule kanadské borůvky neboli brusnice chocholičnaté (Vaccinium corymbosum) jsou nejen chutné, ale také bohaté na vitamíny a antioxidanty. Protože rostliny netrpí závažnými chorobami, je možné je pěstovat ekologicky bez chemických postřiků.
Patří do čeledi vřesovcovité a jejich původní domovinou je Severní Amerika. Kanadské borůvky jsou jen částečně samosprašné, proto se doporučuje i drobným pěstitelům vysadit do vzájemné blízkosti dva a více keřů. Vysazené odrůdy by měly kvést přibližně ve stejnou dobu. Některé odrůdy jsou remontantní, a potřebují tak opylovače dvakrát do roka.
Stanoviště je vhodné spíše slunné s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Dařit se bude rostlinám i v polostínu, ale na slunci budou plody vyzrálejší a chuťově výraznější. V polostínu bude úroda pravděpodobně menší a pozdnější. Borůvky lze s úspěchem pěstovat i v nádobách na balkonech, terasách apod. Některé kultivary je možné pěstovat až do nadmořské výšky 1000 metrů (ranější odrůdy) a jsou mrazuvzdorné až do –40 °C.
Správná výsadba
Vysazovat borůvky je ideální na podzim, případně brzy na jaře. Vzhledem k tomu, že se sazenice většinou prodávají v kontejnerech a s dobrým kořenovým balem, lze je bez větších problémů vysazovat i v průběhu vegetace. Při výsadbě vyjmeme rostlinu z květináče a mírně prsty rozrušíme kořenový bal. Rostlině tím pomůžete k lepšímu zakořenění. Po výsadbě vybereme jeden až tři nejsilnější výhony, které mírně zkrátíme. Ostatní slabé větve odstraníme co nejníže. Rostlina bude díky tomu lépe vyživená a dobře rozvětvená.
Rostliny vyžadují dostatečně kyselou půdu s pH 3,5–4,5. Sazenice vysazujeme do samostatné jámy nebo příkopu širokého minimálně 80 cm nebo více, hloubka stačí zhruba 40 cm, protože borůvky koření mělce. Rostliny sázíme do vzdálenosti 0,85–1 m. Vykopanou zeminu nahradíme speciálním borůvkovým substrátem, rašelinou nebo směsí písku (do 10 %), pilin (do 20 %) a rašeliny. Při výsadbě borůvek je užitečné přihrnout o několik centimetrů rašelinu, případně mulčovací kůru nad okolní terén. Protože borůvky koření mělce, budou tomu odolnější proti přemokření. Po zasazení je velmi vydatně zalijeme, rašelinový substrát je totiž suchý a musí se nejprve vodou dostatečně prosytit. Důležité je také substrát pravidelně doplňovat. Borůvky jsou velmi citlivé na přítomnost vápníku a chloru, v takovém substrátu rostliny neprospívají a neplodí. Před výsadbou je vhodné vykopanou jámu od okolního prostoru odizolovat tkanou nebo netkanou textilií a dno jámy oddrenážovat nevápenným kačírkem nebo pískem. Kořeny borůvek nebudou pronikat do okolní zeminy a předejdeme také přemokření, které borůvky špatně snášejí. Pro udržení vlhkosti a jako ochranu proti plevelům lze záhon zahrnout mulčovací kůrou.
Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 10/2023.