01.06.2023 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé cukrovky mají rezervy

Uplynulá cukrovarnická kampaň patřila k těm nejnáročnějším. Tak obtížné podmínky nastaly podle pamětníků před více než třiceti lety. První dvě třetiny poslední kampaně probíhaly bez problémů, ale situace se podstatně zhoršila v prosinci, kdy uhodily nezvykle silné mrazy.

Na semináři v obci Uhy na Kladensku uspořádaném v rámci řepařské školy pro pěstitele cukrovky zhodnotiti uplynulou cukrovarnickou kampaň generální ředitel cukrovarů Tereos TTD a. s., Ing. Martin Kolář, Ph.D., a agronomický ředitel společnosti Ing. Karel Chalupný.

Podle sdělení Ing. Koláře zaujímá Česká republika z hlediska výroby cukru v rámci Evropské unie páté místo. V poslední cukrovarnické kampani se v ČR podařilo vyprodukovat přibližně 580 tisíc tun cukru. Roční spotřeba cukru v ČR dosahuje asi 370 tisíc tun, a tak část produkce směřuje na vývoz.

Výměra cukrovky v ČR loni dosáhla 60 649 ha, což znamená meziroční snížení a čtyři a půl procenta. Cukrovary, kterých je na našem území sedm, v poslední kampani zpracovaly 4,6 milionu tun řepných bulev. Cukrovou řepu u nás pěstuje téměř tisícovka pěstitelů.

Průměrný výnos v přepočtu na standardní šestnáctiprocentní cukernatost dosáhl 77,7 t/ha, což představuje dobrý výsledek. Cukernatost ale v celorepublikovém průměru činila jen 16,7 %.

Jak uvedl Ing. Chalupný, výměra cukrové řepy u pěstitelů cukrovarů Tereos TTD v loňském roce dosáhla 38 300 ha. V porovnání s rokem 2021 tak došlo k poklesu o dvě procenta.

V kampani 2022/2023 cukrovary Tereos TTD vykoupily zhruba 2,95 milionů tun řepných bulev v přepočtu na šestnáctiprocentní cukernatost. Průměrný výnos přepočtené šestnáctiprocentní řepy dosáhl 77,24 t/ha a výnos polarizačního cukru 12,2 t/ha. Průměrná cukernatost skončila na hodnotě 17,02 %. Celkem se vyrobilo přibližně 344 tisíc tun cukru. Poslední kampaň byla velmi dlouhá, trvala 138 dní v Dobrovici a 148 dní v Českém Meziříčí.

Ing. Chalupný porovnal výnosy cukrovky pěstitelů v Čechách a ve Francii. Loni se poprvé v historii podařilo francouzské pěstitele dodávající řepu do cukrovarů Tereos France mírně překonat.

Výnosy cukrové řepy lze různými způsoby navyšovat. Vyšších výnosů se dosahuje při časném setí a pozdní sklizni, při důkladném potlačování plevelů, chorob a škůdců. Nemalý význam má také optimalizace hnojení.

Informace z pokusů pro Řepařskou komisi na semináři přednesla Ing. Klára Pavlů, Ph.D., z Řepařského institutu, spol. s r. o. Každoročně pokusy s cukrovou řepou probíhají na šesti lokalitách – Černuc, Bezno, Dobrá Voda, Vyšehořovice, Sloveč a Bylany.

Průběh povětrnostních podmínek loňského roku se kladně odrazil na výsledcích pokusů. Řepa po celou dobu až do pozdní sklizně vydatně přirůstala. Průměrný hektarový výnos pěti nejlepších zkoušených odrůd ze všech lokalit přepočtený na šestnáctiprocentní cukernatost se šplhal až na 117,6 t/ha a u nejvýnosnějších pěti prodávaných odrůd se jednalo o 112,3 t/ha.

Odrůdy ze systému pěstování Conviso Smart dosáhly při přepočtu na šestnáctiprocentní cukernatost 111,4 t/ha v průměru pěti nejlepších zkoušených a 107,3 t/ha v průměru pěti pěstovaných.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down