16.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče o mák se vyplácí

Mák se na našich polích pěstoval odpradávna. V současnosti je Česká republika největším producentem potravinářského máku na světě. V předchozích dvou letech se výměra máku na našich polích vyšplhala nad čtyřicet tisíc hektarů, ale v roce 2022 klesla na 26,1 tisíc hektarů.

Množství zajímavých informací z oblasti pěstování máku uvedl na semináři v Hluku, uspořádaném Svazem pěstitelů a zpracovatelů olejnin, Ing. Matěj Satranský z České zemědělské univerzity v Praze. V přednášce nazvané Pěstování máku v podmínkách ČR přítomné mimo jiné seznámil s řadou pokusů uskutečněných v Červeném Újezdě na Praze-západ.

Co nejkvalitnější osivo

Ing. Satranský připomněl, že přetrvávající problém představují nízké výnosy máku, respektive nevyužití výnosového potenciálu. Důvodem je vysoká citlivost rostlin na nepříznivé agroekologické podmínky, především během vzcházení. V České republice se dosahuje výnosů makových semen 0,5 až 0,9 t/ha podle podmínek ročníků.

V kvalitě osiva v současnosti existují značné rezervy. Pěstitelé by měli vysévat osivo s vysokou biologickou hodnotou. Semenářské porosty je potřeba kvalitně ošetřovat, aby bylo získané osivo co nejméně kontaminované patogenními organismy. Vysoce vitální zdravá semena představují záruku dosažení požadované hustoty silných rostlin.

Vysoká potravinářská kvalita

Potravinářská kvalita českého máku dosahuje vysoké úrovně. V minulosti se bohužel v obchodní síti objevoval nekvalitní mák dovezený především z Francie nebo ze Španělska, kde představuje odpad z farmaceutické výroby.

V současné době jsou producenti českého máku do jisté míry chráněni. Podle zákona 399/2003 Sb. lze pro potravinářské účely použít pouze semena olejného typu máku setého z odrůd, které obsahují nejvýše 0,8 % morfinových alkaloidů v sušině makoviny a na povrchu semen se nevyskytuje více než 25 mg/kg morfinových alkaloidů. Tento limit zpřísňuje nařízení komise EU 202182142, kde se stanoví limit morfinových alkaloidů 20 mg/kg.

Pěstitelé a producenti máku také mohou využít registraci výrobků pod Českou cechovní normu. V současné době jsou v souvislosti s mákem zaregistrovány tři, a to Modrý mák, Modrý mák mletý a Bělosemenný mák.

Maloparcelkové pokusy

Ing. Satranský se svými spolupracovníky zakládá celou řadu maloparcelkových pokusů na pozemku v Červeném Újezdě. V jednom z pokusných bloků se ověřují různé varianty moření osiva máku. Nejlepších výsledků se dlouhodobě dosahuje při použití mořidla Cruiser OSR, které obsahuje fungicidní i insekticidní složku. Pěstitelé v ČR toto mořidlo mohou pro osivo máku využívat na výjimku i v roce 2023.

Mák ohrožují houbové choroby, především plíseň maková a helmintosporioza, které se přenášejí osivem. Proto má moření prvořadý význam. V budoucnu se kvůli stále se zpřísňující legislativě ale může stát, že mořidlo Cruiser OSR už nebude pro mák povoleno. Proto se ověřují jiné možnosti, například s využitím různých přírodních látek. Hledají se alternativní způsoby moření osiva máku šetrné k životnímu prostředí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down