23.01.2023 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinné produkty proti houbovým chorobám

Stanislav Malík ze společnosti BASF představil na sérii konferencí konaných touto firmou na počátku roku přípravek proti houbovým chorobám Priaxor EC registrovaný do všech druhů obilnin. Podle jeho slov patří z hlediska rozlohy ošetřených ploch v roce 2022 mezi top 10 fungicidů do pšenice v České republice. „Jedná se o kombinaci dvou moderních účinných látek – Xemium a pyraclostrobin. Je účinný proti všem klíčovým houbovým chorobám obilnin. Vyniká jednoduchým dávkováním a flexibilitou použití, může být použit preventivně i kurativně,“ sdělil zástupce společnosti BASF a výsledky použití Priaxoru dokumentoval na mnoha provedených pokusech.

Na jeho slova navázal Pavel Šácha, který přítomné seznámil s dalšími výsledky pokusů a doporučil jim přípravek Osiris Pack, což je podle jeho slov komplexní řešení nejen na klasové choroby. „Velmi dobře účinkuje na fusariózy, braničnatku pšeničnou i padlí. Jeho výhodou je i bezproblémová mísitelnost s ostatními přípravky a také možnost použití v ochranných pásmech podzemních i povrchových vod druhého stupně a na svazích,“ uvedl Pavel Šácha.

Na padlí travní a také na pravý stéblolam doporučil řečník přípravek Flexity. K aplikaci na osivo lze podle jeho slov velmi dobře využít produkt Systiva, který je účinný na celý komplex listových chorob a pravý stéblolam. Také oba tyto přípravky nemají žádná omezení v ochranných pásmech podzemních i povrchových vod druhého stupně a na svazích.

Pro řešení komplexu chorob časného jara, do něhož patří braničnatka pšeničná, padlí travní, stéblolam, rzi, rychnosporiová a hnědá skvrnitost je podle Pavla Šáchy dobré použít produkt Tango Flex, který je vhodný i do ochranných pásem podzemních i povrchových vod druhého stupně a na svazích mimo pětimetrového vegetačního pásu.

S problematikou formulací fungicidů do obilnin přítomné pomocí vzdáleného přístupu seznámil vedoucí vědeckého týmu oddělení technické podpory trhu společnosti BASF Dieter Strobel. Zdůraznil důležitost fyzikálně-chemických vlastností a role formulace a přiblížil parametry, které by každá formulace měla splňovat. „Cílem optimalizace musí být maximální pokrytí osiva, půdy i rostliny látkou, která je fyzikálně a chemicky stabilní. Ideální musí být příjem látky rostlinou a její distribuce v pletivech. Nezbytná je odolnost vnějším vlivům, například dešťovým srážkám. Při tvorbě formulací dbáme také na zvýšení účinnosti produktu a nezapomínáme ani na jeho bezpečnost pro obsluhu i životní prostředí,“ shrnul Dieter Strobel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down