Zaostřeno na obilniny

Společnost OSEVA PRO, s. r. o., se věnuje výrobě, úpravě a obchodu s osivem a sadbou polních a speciálních plodin. Jejími zákazníky nejsou pouze tuzemští zemědělci, ale pěstitelé z jiných států. Na výstavě Naše pole se představila jen část nabízených odrůd. Hlavní prostor dostaly ozimé obilniny.

Množitelská a obchodní činnost společnosti OSEVA PRO, s. r. o., se nesoustředí pouze na licenční zahraniční odrůdy zastupované v ČR. V nabídce najdeme perspektivní odrůdy z domácího šlechtění.

Tradičním zástupcem je německá odrůda Akteur. Vyniká stálou pekařskou kvalitou E. Akteur je pozdní odrůda středně vysokého vzrůstu s dobrou odolností vůči poléhání. Mrazuvzdornost má na střední úrovni.

Společnost OSEVA PRO dále doporučuje odrůdu Chevalier. Také ona má pekařskou kvalitu E. Jedná se ale o poloranou, vysoce odnoživou pšenici. Chevalier má vysoký výnosový potenciál především na pozemcích, kde je prováděna intenzivní agrotechnika.

Pšenice Artistje středně ranou odrůdou s pekařskou kvalitou B. Rostliny jsou nízké až středně vysoké s dobrou odolností vůči poléhání. Vyniká mrazuvzdorností, kterou osvědčila především v zimě 2012/2013. Celkově se jedná o plastickou odrůdu vhodnou do všech oblastí pěstování pšenice.

Další dvě odrůdy pšenice jsou potenciálními novinkami pro následující roky. V současné době jsou totiž ve třetím roce registračního řízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. První je rakouská osinatá odrůda Gaudio. Dosavadní výsledky ukazují, že má potenciál být úspěšná i v podmínkách ČR. Jednou z předností je dobrý zdravotní stav. Gaudio má pekařskou kvalitu A, a to jen kvůli hodnotám zelenyho testu a obsahu dusíkatých látek je řazena do této kategorie.

Německé šlechtění reprezentuje pšenice Baracuda s pekařskou kvalitou C. Svůj výnosový potenciál zakládá pomocí počtu produktivních stébel na metru čtverečním. Během dvou let registračního zkoušení byl její výnos od 108 do 111 procent oproti kontrolním odrůdám, upozorňují zástupci společnosti OSEVA PRO. Pšenice Baracuda může pěstitele zaujmout také velmi dobrým zdravotním stavem.

Dalšími plodinami v nabídce osiv firmy OSEVA PRO je například ozimý ječmen, tritikale oves. Samostatnou skupinou jsou meziplodiny a také lupina bílá, mák nebo kmín.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *