Vysoké výnosy i v nestabilních podmínkách

Řepka je druhá nejpěstovanější plodina v České republice, a to, že vloni dosáhla jedny z nejvyšších výnosů, jen potvrzuje označení jako „královny českých polí“. Ne každý má ovšem ideální řepkařské podmínky ať už kvůli počasí, zdrojům či technologii.

Významnou roli při překonávání silných ročníkových výkyvů a nedostatků pěstitelských technologií hraje genetická výbava. Právě ta umožňuje dosáhnout výnosů na provozních plochách, které můžou být až 6 t/ha. Společnost Monsanto dlouhodobě investuje nemalé prostředky do vývoje nových hybridních odrůd a nabízí ucelený sortiment hybridů  vhodných do našich různorodých klimatických podmínek. Před vlastním uvedením odrůdy do praxe mu předchází jeho dlouhodobé prověřování a zkoušení  v rozmezí tři až pět  let, abychom byla zjištěna výnosová stabilita v různých ročnících.

Společnost Monsanto při zkoušení uplatňuje velmi přísná kritéria při výběru vhodných hybridních odrůd k prodeji. Než se začne odrůda prodávat, předchází tomu minimálně tříleté testování v různých podmínkách Evropy, ale především v zemi, kde je plánovaný  prodej. Při vstupu do registračního řízení je každá odrůda testována minimálně dva roky v síti pokusných stanic v České republice. Tento proces se nazývá tzv. předzkoušky – prováděné na pěti různých místech v České republice – kde se každoročně testuje 80 hybridních odrůd na každé lokalitě. Následně je vybráno pouze pět hybridů, které jsou zařazeny do zkoušení státních odrůdových pokusů, které dále probíhájí ve třech letech. Tato fakta ukazují, jak přísným hodnocením a tvrdým selekčním výběrem každý hybrid projde, než jej jako registrovaný hybrid dostaneme na trh a tudíž i k Vám. Kromě testování na ÚKZÚZe probíhá testování také na úrovni SPZO, ale i v rámci pokusů Monsanta. Zdrojů je tedy více, abyste si mohli být jisti, že konkrétní hybrid dodá požadovaný výnos.

DK Exstorm

Pěstitelé, hlavně ti v nestabilních podmínkách, se čím dál více obracejí s důvěrou na hybrid DK Exstorm, který nejen díky vynikajícímu zdravotnímu stavu přináší stabilní výnosy i přes výkyvy půdně-klimatických nebo snad i technologických podmínek. Je vyhledávaný, protože je schopen reagovat na podmínky prostředí včetně každého přidaného vstupu, což se přímo projeví na výšce výnosu. Slovní spojení „síla, výkon, jistota v nejistých podmínkách“ perfektně vystihuje jeho schopnosti.

DK Sensei

DK Sensei v sobě ukrývá bojového ducha, pokud tedy protivníkem můžeme nazvat nepříznivé klimatické podmínky. Přestože je nižšího vzrůstu, skvěle odolává stresu a velice dobře se přizpůsobuje náročným podmínkám, ať již ve formě zimy, chladu, sucha, chorobám, poléhání nebo praskání šešulí a i v českých podmínkách (pokusy SPZO) podává výnosové výkony nad 5 t/ha. Jeho ranost jasně vystihuje popis „poslední na pole, první ke sklizni“. DK Sensei je pravou volbou tam, kde byste si řepku netroufli vyset.

Hybridní odrůdy DEKALB po registraci následně potvrdily vysokou výkonnost a stabilitu také v praxi. V současnosti patří mezi nejpěstovanější hybridy řepky ozimé v České republice a velkou předností pro pěstitele je především jistota dosažení žádaných tržeb při pěstování řepky.

Ing. Ondřej Černý

MONSANTO ČR, s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *