Výkonné materiály pro různé podmínky

Společnost KWS Osiva, s. r. o., vstoupila do povědomí zemědělců zejména nabídkou osiv kukuřice a řepy cukrové s vyspělým poradenským servisem k těmto plodinám. K mladším, avšak neméně významným programům patří šlechtění řepky olejky, kde firma pro letošní zásev připravila osm výkonných materiálů – šest hybridů a dvě liniové odrůdy. Novinkami sortimentu jsou hybridní odrůdy Factor KWS a Hybrirock. U všech svých materiálů klade společnost KWS velký apel na zdravotní stav a výnos semen a oleje.

Pro bližší seznámení se s nabídkou materiálů ozimé řepky uspořádali zástupci firmy KWS Osiva, s. r. o., sérii dvanácti polních dnů. Prvním místem setkání s hojnou účastí pěstitelů se staly Přešťovice (okres Strakonice).

Prohlídku pokusů na pozemcích Zemědělského družstva Přešťovice zahájily liniové odrůdy Remy a Sherlock. Následovaly hybridy Traviata a Marcopolos. Sousední hybrid Factor KWS vybízel návštěvníky polního dne ke zvýšení pozornosti, neboť je jednou z letošních novinek. Podobně jako ostatní ozimé řepky firmy KWS má také tento hybrid vysoký výnos semen i oleje a dobrý zdravotní stav. Podle Ing. Miroslava Sedláčka, produktového manažera firmy KWS Osiva, u něj němečtí kolegové upozorňují na jednu z nejlepších odolností vůči fomě ve zkoušeném sortimentu. Z hlediska podzimního a jarního vývoje je velmi podobný Marcopolu – velmi rychlý vývoj na podzim i na jaře, habituálně je ale mohutnější a mívá také vyšší HTS. Společně s Marcopolem patří ke středním odrůdám z hlediska dozrávání, zajímavá je i jeho odolnost vůči pukání šešulí. Vhodný je do všech oblastí pěstování – jak Ing. Sedláček ale upozorňuje, především pro intenzivní pěstování. Z pokusů se zatím jeví jako materiál, který by mohl posunout laťku výnosů ještě výše.

Druhou novinkou sortimentu je hybrid Hybrirock, který pořadatelé do polních pokusů v Přešťovicích nezařadili. Vhodnými lokalitami pro tento materiál jsou teplejší a sušší stanoviště. Patří mezi hybridy s velmi rychlým vývojem na podzim i na jaře a vyznačuje se bohatým větvením s vysokým nasazením šešulí. Jako ostatní materiály dostal do vínku vysoký výnos a vysokou odolnost vůči chorobám.

Polní pokusy uzavírá hybrid jako z románu – Frodo KWS. Tento středně raný pylově fertilní materiál byl zaregistrován v roce 2013 v Německu, v České republice je v současné době v registračním řízení. Na první pohled se od ostatních materiálů odlišuje sytě zelenou barvou a listeny, které opadávají podstatně později. Podle produktového manažera má tento hybrid pozvolnější podzimní i jarní vývoj, který poté rychle dohání, vyznačuje se vysokým výnosem semen a oleje, a to zejména při intenzivní agrotechnice a na dobrých stanovištích. Disponuje také vysokou odolností vůči souboru chorob a poléhání, žádanou vlastností je i stejnoměrné dozrávání semen na celé rostlině.

V kompletní nabídce odrůd ozimé řepky firmy KWS nalezneme také raný až středně raný hybrid Tassilo, který se dokáže dobře vypořádat s horšími stanovištními podmínkami.*

 

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *